Фейк. На день народження Зеленського в Офісі Президента на вино витратили понад 132 тисячі євро

Анна Орманжи - 27 Січня 2024 | 13:32

Російська пропаганда не припиняє спроб дискредитувати Президента України Володимира Зеленського, використовуючи для цього різні види дезінформації, серед яких підроблені відеосюжети, обкладинки журналів, графіті, статті, повідомлення в соцмережах та месенджерах тощо. Цього разу, мережею поширилася інформація, що в Офісі Президента України для святкування дня народження Президента України закупив 12 пляшок червоного вина на 132 390 євро. Аналіз новини — у нашому матеріалі.

Що сталося?

26 січня Telegram-канали «НОВИНИ ПРАВДИ: блог Олешко» (архів), «Чудесний Київ» (архів), «Kyiv | Monitoring» (архів) поширили інформацію про те, що на день народження Володимира Зеленського ОП України закупив 12 пляшок червоного вина на 132 390 євро. В новині стверджується, що інформація про закупівлю швидко видалили з системи.

Цю новину також поширили й користувачі у соцмережі Х (раніше Twitter), зокрема Myroslav Oleshko (архів), Бандера Подільський (архів), Валентин Підгорний (архів) та інші.

У соцмережі Facebook користувачі теж не оминули своєю увагою цю новину. Так, її поширили Miraslava Mira у групі Fuck_ze, Любомир Жупанський (архів), Halyna Shtelmakh, Роман Кузнєцов (архів) та інші.

Всі повідомлення містять ідентичне зображення поганої якості, який нібито є скріншотом закупівлі з сайту електронної системи «Прозоро». Зі скриншоту видно, що ТОВ «ВЕЛЕС» внесли свою пропозицію щодо вина 23 зсічна 2024 року

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Електронна система публічних закупівель «Прозоро» (Prozorro) – це онлайн-платформа, де державні та комунальні замовники оголошують тендери на закупівлю товарів, робіт і послуг, а представники бізнесу (учасники) змагаються на торгах за можливість надати свої послуги чи товар.

Помилка у скриншоті

Почнемо з того, що скриншот з сайту «Прозоро» містить певні невідповідності.

Так, поставка товару повинна відбутися до 15 січня 2024 грн.
Натомість відповідно до скриншоту ТОВ «ВЕЛЕС» тільки 23 січня публікує свою пропозицію. Відповідно він не може бути «Переможцем», адже на момент подання його тендерної пропозиції торги повинні були вже відбутися.

Торги

Скориставшись фільтрами для пошуку на онлайн-платформі «Прозоро», ми проаналізували тендери, розміщені в системі з параметрами, вказаними на скриншоті:

  • замовник – Державне підприємство Державного управління справами по обслуговуванню офіційних заходів «Гарант-сервіс» (ЄДРПОУ 19122935);
  • учасник – ТОВ “ВЕЛЕС” (ЄДРПОУ 31065382);
  • предмет закупівлі – Вина (ДК 021:2015: 15930000-6).

Щодо предмета закупівлі: нас цікавлять 12 пляшок сухого червоного вина (0,75 л)

Скриншот з системи Прозоро

З вказаними параметрами останній тендер, предметом закупівлі якого є 12 пляшок червоного сухого вина об’ємом 0,75 літрів, був оприлюднений в системі 24 листопада 2023 року, загальна вартість закупівлі – 7 644,60 грн.

Скриншот з системи прозоро на червоне вино

Таких ідентичних тендерів на закупівлю 12 пляшок червоного сухого вина оприлюднено в системі три, відрізняються вони тільки датою розміщення, жоден з них не перевищує загальну вартість в 7 644,60 грн.

Отже, Фейкороби скориставшись даними про реальні тендери Державного підприємства Державного управління справами по обслуговуванню офіційних заходів «Гарант-сервіс», поширили підроблене зображення не існуючої закупівлі з метою чергової дискредитації Президента України.

Висновок: фейк

Над матеріалом працювали: Анна Орманжи, Юліана Топольник

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.