Дайджест 2023 року: ТОП-фейки про Зеленського

Фактчек Редакція - 02 Січня 2024 | 16:51

Під час аналізу «Хвиль дезінформації» у 2023 році вдалося виявити, що одним з головних наративів російської пропаганди цього періоду — є «Дискредитація Президента України». Тож ми вирішили створити окрему підбірку дезінформації про Володимира Зеленського. Найяскравіші приклади роботи фейкоробів про чинного Президента України — читайте у нашому дайджесті.

Фейк. Двійник Зеленського

В кінці лютого у бот «Перевірка» ми отримали чимало запитів з проханням перевірити, чи дійсно президент України Володимир Зеленський має двійника, якого нібито помітили завдяки польському телебаченню.

Проте фейкороби «висмоктали з пальця» цей фейк. Насправді на скрині з відео поруч з президентом України Володимиром Зеленським присутній заступник начальника Управління — начальник Служби безпеки Президента України Максим Донець. Більше деталей — на нашому сайті.

Фейк. Володимир Зеленський «приймає» донати на рекламному борді біля Міланського собору

Весною ми стикнулися з поширенням новини про те, що нібито біля Міланського собору встановлено борд для донатів з зображенням Володимира Зеленського. Так, до бота «Перевірка» також надійшов запит із проханням перевірити цю інформацію.

Проте це черговий фейк. Аби його спростувати, ми знайшли останні фото від пересічних користувачів Instagram у Мілані, а також слідкували впродовж декількох годин за онлайн-камерами з площі. Повний розбір — читайте у нашому аналізі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Фейк. Для зустрічі Зеленського з владою Молдови обладнали бункер

1 червня проросійські Telegram-канали, такі як «Украина.ру» та «Укропский фреш», поширили допис про нібито обладнаний для зустрічі з Зеленським бункер в Молдові.

Насправді це фейк. Ми зʼясували, що на світлинах, які додані до допису, зображена зустріч в рамках Другого саміту Європейської політичної спільноти, що відбулася в Молдові 1 червня 2023 року. Нам вдалося також ідентифікувати місцезнаходження будівлі, в якій проходили переговори з Президентом Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн. Де ж насправді проходив саміт — читайте у нашому матеріалі.

Маніпуляція. Володимир Зеленський публічно проявив зневагу до української символіки 

Літом до нас у бот «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити зображення, де Президент України Володимир Зеленський ногою поправляє стрічку з кольорами української символіки. Це фото розповсюджували мережею TikTok, а також й у Twitter.

Так, ми порівняли кадри, надані фейкоробами, зі справжнім відео й пересвідчились: інформація про неповагу Зеленського до української символіки є маніпуляцією. Як нам це вдалось зʼясувати — читайте у нашому матеріалі.

Фейк. На обкладинці німецької газети Handelsblatt висміюють прагнення Зеленського набути членства в НАТО

В липні російська пропаганда вкотре відреагувала на прагнення України набути членства в НАТО. Так, 12 липня 2023 Telegram-канал «ГАСПАРЯН» поширив карикатуру від нібито німецького видання Handelsblatt. На ній зображений Президент України Володимир Зеленський, який прямує до дверей НАТО, а на задньому фоні посміхається генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг. Обкладинка супроводжується таким текстом:

«Саме час переглянути наші погляди щодо розумових здібностей Президента України».

Насправді такої обкладинки не існує, фейкороби припустилися помилок і опублікували карикатуру на два дні раніше, аніж справжній випуск німецького видання Handelsblatt. Детальніше — у нашому розборі.

Фейк. Графіті з Зеленським-канібалом у Берліні

У вересні мережею ширилась новина, що на одному із будинків Берліна з’явився малюнок Зеленського у вигляді канібала. Так, Telegram-канал «Военный обозреватель» поширив нібито скрин статті німецького видання Frankfurter Allgemeine Zeitung, що має заголовок: «У Берліні побачили антиукраїнські графіті». На початку статті зазначається, що поліція Берліна розшукує автора провокаційних графіті із зображенням Володимира Зеленського. Автор назвав Зеленського канібалом.

Ця новина виявилась фейковою. Такої статті, а тим паче зображення не існує. Окрім того, ми знайшли місцезнаходження будинку із нібито графіті Зеленського, що поширювали фейкороби. Насправді ця будівля не в Берліні, і навіть не Німеччині. Детальний розбір — у нашому розслідуванні.

Зауважимо, що через тиждень пропагандисти поширювали інформацію про аналогічну карикатуру, але вже у Франції. Ми розібрали це в окремому матеріалі.

Фейк. Під час виступу Зеленського на сесії Генасамблеї ООН більшість людей покинули залу

20-22 вересня у проросійських Telegram-каналах, зокрема: VOBLYA, LomovkaНа самом деле в ХерсонеКирилловская Администрация, а також у проросійських ЗМІ, соціальних мережах Facebook та X(раніше Twitter) з’явилась новина, що під час виступу Президента України 19 вересня на 78-й сесії Генасамблеї ООН більшість людей покинула залу, аби продемонструвати «справжнє» ставлення інших країн до Президента України.

Так, ми зʼясували, що скриншоти у публікаціях фейкоробів зроблені з відео прямої трансляції з 78-ї сесії Генасамблеї ООН американською службою громадського мовлення PBS. Тож, ми проаналізували відео та декілька ключових моментів з фіксацією подій у залі для майже 12-годинної прямої трансляції PBS. Яких висновків ми дійшли — читайте у нашому аналізі.

Маніпуляція. Зеленський підписав прапор з символікою дивізії СС «Галичина»

4 жовтня у проросійських Telegram-каналах, зокрема «Украина.ру», з’явилась новина, що Президент України Володимир Зеленський під час поїздки на Куп’янський напрямок, відвідав розміщення 103-ї окремої бригади територіальної оборони та розписався на прапорі дивізії СС «Галичина».

«Їхня емблема практично копіює розпізнавальний знак 14-ї дивізії СС «Галичина» (лише трохи змінили зображення лева і змінили фон). І що зробив Зеленський? З радістю підписав прапор послідовників військових злочинців!», – стверджують пропагандисти.

Дійсно, з жовтня 2023 року в рамках робочої поїздки до Харківської області Президент України Володимир Зеленський відвідав розташування 103-ї окремої бригади Сил територіальної оборони Збройних Сил України, а також підписав прапор та прийняв у подарунок – шеврон те емблему бригади. Однак, при аналізі ми зʼясували, що ототожнення емблеми 103 окремої бригади ТрО ЗСУ з емблемою 14-тої гренадерської дивізії СС «Галичина» є безпідставним. Деталі — читайте у нашому розборі.

Фейк. Зеленський закликав військових покинути Авдіївський напрямок

13-го листопада до бота «Перевірка» почали надсилати відео з нібито терміновим зверненням президента України Володимира Зеленського, що транслювалося на телеканалі «1+1».

«Це відео кладовища із захисниками Бахмута, яких на жаль не встигли звідти вчасно вивести. Змушений повідомити, що саме зараз наші хлопці в Авдіївці також перебувають майже у повному оточенні. Якщо вони негайно звідти не підуть — то всі вони «безглуздо» загинуть вже найближчим часом. Тому наказую усім військовим негайно покинути Авдіївський напрямок та передислокуватися до Орлівки, поки ще є час. Якщо командувачі будуть чинити опір, дозволяю їх заарештувати або застосувати проти них зброю. Тому що під загрозою життя тисяч наших хлопців, не хвилюйтеся, ми обов’язково звільнимо Авдіївку від окупантів, пізніше, як і кожне місто нашої Батьківщини. Слава Україні!» – повідомив Володимир Зеленський.

Звісно ж ця новина є фейковою. Так, ми знайшли звернення, де Зеленський має ідентичний зовнішній вигляд та ракурс зйомки, проте і в ньому президент не каже про виведення військ з Авдіївки. Окрім цього, ми ми спробували знайти фрагмент ефіру «ТСН», що поширюють пропагандисти. Деталі розбору цього фейку — читайте у нашому матеріалі.

Фейк. Фото Зеленського наклеїли на тестикули статуї «Атакуючого бика» у Нью-Йорку 

За час нашої роботи ми помітили, що одними з найбільш безглуздих фейків, є такі, що дискредитують чинного Президента України Володимира Зеленського. Так, 18 листопада Telegram-канал «Харьковчаночка» поширив допис (архів), де стверджується, що у Нью-Йорку на Уолл-стріт невідомий громадянин причепив до «бронзових тестикулів» статуї «Атакуючого бика» фотографію Президента України. 

Насправді світлина виявилась фотофейком. За допомогою сервісу Forensics ми помітили ознаки редагування, а також знайшли світлини пересічних користувачів Instagram з Нью-йоркським «Атакуючим биком», на яких наліпки з портретом Президента України не було. Детальний розбір читайте на нашому сайті.

Фейк. За підтримки Володимира Зеленського лікарі НАТО забирають органи в українських військових

Російська пропаганда з 2014 року поширює тезу про торгівлю органами, як пересічних українців, так і військовослужбовців ЗСУ. Так, 30 листопада нігерійське видання «The Nation» (архів) оприлюднило статтю: «Лікарі НАТО за погодженням Зеленського роблять українським військовим операції на органах».

В статті йдеться про колишнього лікаря в організації Глобальної групи хірургічної та медичної підтримки (GMSSG), який у 2022 році працював у проєкті «Omega». В цьому проєкті донорами органів мали бути українські військові. Окрім того, за діяльність в Україні, анонімного лікаря нібито нагородили грамотою «За заслуги перед Українським народом», що вручив йому Президент України.

В своєму аналізі ми дослідили YouTube-канал, на якому опублікували відео з анонімним «співробітником», грамоту «За заслуги перед українським народом», яку демонстрував «лікар-доброволець», а також безпосередньо звернулися за коментарем до організації GMSSG. Повний розбір — читайте у нашому матеріалі.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.