Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті

Обкладинка видання Courrier international: Зеленський вкрав у дітей пасхальні подарунки 

Фейк. До нас в бот «Перевірка» надійшов запит із проханням перевірити, чи дійсно на обкладинці квітневого номері видання Courrier international зображено Володимира Зеленського.

На зображенні Президент України нібито забрав у французьких дітей розфарбовані яйця і, вигукуючи: «Україні це потрібніше» — тікає. На обкладинку додали коментар:

Французькі ЗМІ сумують за грошима платників податків, що йдуть на Україну

Насправді справжня квітнева обкладинка має інший вигляд, хоча й має такі ж:

  • номер на штрихкоді М 031183
  • номер журналу 1692
  • дату виходу 12 квітня.

У жіночій консультації Тернополя не радять називати дітей Іваном

Фейк. Російськими пабліками шириться інформація, що в жіночій консультації Тернополя є постер із закликом не називати дітей Іваном, оскільки це згубно вплине на майбутнє дитини.

Насправді це фейк. Ми детально розібрали допис на каналі. Отже, що не так з фото:

  1. Неможливо геолокувати місце розташування, адже в кадрі тільки постер і розмитий фон. Відповідно, таке фото може знаходиться в будь-якому місці.
  2. Неможливо визначити розмір постера. Оскільки в кадрі тільки ця картинка, немає способу дізнатися величину паперу.
  3. У новині не повідомили джерело отримання інформації.

Саму картинку ми знайшли на фотостоку Shutterstock. Нескладно додати на готову ілюстрацію ім’я Іван.

В Україні немає місця дискримінація за ім’ям. Ба більше, за останньою статистикою за II півріччя 2022 року Іван входить в десятку найпоширеніших чоловічих імен в Україні.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Володимир Зеленський «приймає» донати на рекламному борді біля Міланського собору

Фейк. До нас в бот «Перевірка» надійшов запит із проханням перевірити, чи дійсно біля Міланського собору встановлено борд для донатів з зображенням Володимира Зеленського.

Проте це черговий фейк.

Аби його спростувати, ми знайшли останні фото від пересічних користувачів Instagram у Мілані: на жодному з них немає не тільки отвору для донатів на рекламному борді, а й самого Володимира Зеленського.

Ми також слідкували впродовж декількох годин за онлайн-камерами з площі й не помітили на борді появи жовто-блакитного кольору, що є на відео із запиту.

Набір в Інтернаціональний легіон для захисту України у нью-йоркському метро

Фейк. Російська пропаганда намагається показати українську армію як небоєздатну. Цього разу в новинах російських пабліків з’явилося оголошення нібито з метро Нью-Йорка. Згідно з ним, до лав Інтернаціонального легіону, що боронить Україну, записують не тільки людей без бойового та військового досвіду, а й тих, хто «втомився жити на соціальні виплати» та, судячи зі світлини, безхатченків.

Більшість новин з таким оголошенням посилаються на твіт користувача @Spritter9980.

До фото користувач додав наступний коментар:

«Бездомних американців заманюють в Україну обіцянками щомісячної зарплати та медичної страховки».

Звертаємо увагу: сам @Spritter9980 не каже, що фото зроблено в американському метро. Ми знайшли іншого користувача, який також поширив це оголошення на велику аудиторію.

Саме він у коментарях на питання «Де це?» відповів: «У нью-йоркському метро».

Проте, це фейк. Детальніше про нього читайте у нашому розборі.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції й пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!