Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Фейк: Проєкт поділу України в рамках мирної ініціативи Китаю

До нас у @perevir_bot надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно Китай в рамках особистої мирної ініціативи пропонує створити демілітаризовану зону між РФ та Україною.

Ми перевірили цю інформацію, і вона виявилась фейковою, адже жодним чином не стосується офіційної позиції КНР.

Цю інфографіку 24 лютого в мережі опублікував власник Twitter-акаунту Zhao DaShuai 无条件爱国🇨🇳 з наступним коментарем:

З надійних джерел у Китаї я дізнався, що демілітаризована зона може охопити всі території України на схід від Дніпра. Ось моя думка:

Тобто маємо лише особисту думку пересічного користувача твітера з Китаю, яка не висвітлює чинну позицію Китаю.

Користувачі твітера, у відповідь на пост Zhao DaShuai, надали багато мап свого бачення китайської політичної карти. Тож хочемо додати у відповіді на цей пост коментар українського активіста Сергія Стерненка.

А ми зі свого боку хочемо нагадати, що Україна — єдина і неподільна країна, а її кордони з 1991 року залишаються загальновизнаними у світі.

Фейк: двійник Зеленського

На вихідних ми отримали чимало запитів з проханням перевірити, чи дійсно президент України Володимир Зеленський має двійника, якого нібито помітили завдяки польському телебаченню.

Та це черговий фейк.

Насправді на скрині з відео поруч з президентом України Володимиром Зеленським присутній заступник начальника Управління — начальник Служби безпеки Президента України Максим Донець, який офіційно призначений на цю посаду 29 травня 2019 року.

Поруч із чинним президентом України Максим Донець почав з’являтись ще на початку виборчої кампанії Володимира Зеленського.

До речі, у тікток є популярний фан-акаунт охоронця, де можна особисто пересвідчитись, що Максим дійсно супроводжує президента України.

Фейк: Відео з наслідками потужного землетрусу в Туреччині

Від моменту, коли у лютому в Туреччині стався потужний землетрус, до нас у @perevir_bot постійно надходять запити, що так чи інакше стосуються трагедії. Серед них і конспірологічні теорії (одну з яких ми розбирали нещодавно), і спекуляції, і велика кількість фото та відео, що нібито документують наслідки землетрусу. Одне з таких відео ми вирішили розібрати.

Це відео, що нібито містить зображення наслідків землетрусу, має широкий розголос не тільки в українському, а й у міжнародному інфопросторі.

Ми перевірили цю інформацію і з’ясували, що вона є фейком. Детальне спростування читайте на нашому сайті.

Фейк: WOG надають 7000 гривень допомоги

Нам надходять повідомлення з проханням перевірити, чи можна довіряти акції від WOG, мережі автозаправних комплексів в Україні.

Ось так виглядає повідомлення від нібито WOG, яке пересічні користувачі надсилають один одному.

По-перше, наголошуємо, що замість адреси wog.ua, офіційного сайту мережі автозаправок WOG, у повідомленні надають посилання, яке перелінковує на шахрайську сторінку з адресою:

https://widtco.cyou/sRcBC6So/wog-v2/?_t=1677593338767xyxcvb#1677593340548

Тобто бачимо, що в адресі шахрайського сайту відсутня навіть назва компанії WOG. Саме таку допомогу від нібито Укрпошти, Нової Пошти та ПриватБанку ми вже викривали у нашому розслідуванні.

Тут використовують ту саму шахрайську схему, яка реалізується тими ж засобами. Проте WOG полегшив розслідування, адже розмістив на своєму сайті наступний банер:

Скрин з сайту wog.ua

Ми доєднуємося до WOG і закликаємо брати участь лише в тих акціях, про які інформують безпосередньо ініціатори. Тож, будь ласка, не допомагайте шахраям та не ділиться з ними своїми особистими даними. Таким чином, замість отримання допомоги, ви спрощуєте їхню роботу щодо пошуку реальних акаунтів та реалізації подальших шахрайських схем.

Фейк: У Польщі неправильно вітали Байдена

Сьогодні рік, як ми у @perevir_bot протидіємо фейкам, маніпуляції та пропаганді, але досі не припиняємо дивуватись якості деяких фейків. Днями нам надійшов черговий запит, де просили перевірити фото на достовірність.

Скрин зі статті російського видання Дзен

Це фото дійсно зроблено під час візиту Джо Байдена 21 лютого у Королівський замок у Варшаві. Проте чоловік на оригінальній світлині має природні рухи рук, а не викривлені завдяки неякісному фотошопу.

Фото: White House

Дякуємо, що ви вже рік з нами! Радо нагадуємо: якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції й пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.