Від моменту, коли у лютому в Туреччині стався потужний землетрус, до нас у @perevir_bot постійно надходять запити, що так чи інше стосуються трагедії. Серед них і конспірологічні теорії (одну з яких ми розбирали нещодавно), і спекуляції, і велика кількість фото та відео, що нібито документують наслідки землетрусу. Одне з таких відео ми вирішили розібрати.

Що сталося?

Це відео, що нібито зображує наслідки землетрусу, має широкий розголос не тільки в українському, а й у міжнародному інфопросторі.

Аби ви ознайомилися з ним, додаємо посилання на ролик з каналу, що надійшов нам у @perevir_bot .

Аналіз

Почнемо з того, що ми відразу ж знайшли декілька спростувань від користувачів та дізнались: на думку людей, це відеофіксація розлому Сан-Андреас. Ролик виклали у мережу 7 березня 2022 року, тобто до подій в Туреччині.

Та дослідивши численні відео розлому Сан Андреас, ми дійшли висновку: насправді рельєф Сан Андреас теж не відповідає рельєфу на відео з «наслідками турецького землетрусу».

Отже, ми продовжили шукати, звідки саме запозичене відео. Завдяки зворотньому пошуку Google, вдалося знайти ролик на YouTube. В описі до нього зазначається: «аерофотозйомка світу, фіксація краси Китаю».

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Завдяки Google ми також знайшли цю місцевість та її координати (34°52’08” N, 111°09’42” E).

Висновки

Відео, що активно шириться мережею як зображення наслідків нещодавнього землетрусу, насправді «фіксує красу Китаю».

Вкотре наголошуємо: довіряйте тільки офіційній інформації та не вірте клікбейтним заголовкам. Адже саме підвищення медіаграмотності споживачів змушує самі Telegram-канали прискіпливіше перевіряти «новини», які ті поширюють.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка».

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!