Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті

Голова космічного агентства Туреччини Сердар Хусейн розповів про нову кліматичну зброю, що й спричинила землетрус

Фейк. До нашого бота «Перевірка» продовжують надходити запити щодо нещодавнього землетрусу в Туреччині. Так ми отримали запит, в якому зазначено: голова космічного агентства Туреччини Сердар Хусейн днями нібито розповів про нову кліматичну зброю, а також надав світлини, які підтверджують штучність вибухів. Наводимо відео та фото, що додали до посту:

Проте це фейк. Почнімо зі світлини у пості: вона насправді не має стосунку до подій у Туреччині, а зображає випадок у Мехіко 7 вересня 2021 року. На фото зафіксоване рідкісне природне явище у небі Мексики після землетрусу силою 7 балів. Британське видання The Independent розмістило у своїй статті відео, скриншот з якого доданий до фото.

Скриншот зі статті The Independent

Виступ голови космічного агентства Туреччини Сердара Хусейна відбувся не днями, а 4 листопада 2021 року.

Голова космічного агентства сам спростував чутки, що рояться навколо виступу.

До відео, яке кілька днів крутиться в соцмережах, виникає багато запитань. Насправді це уривок з конференції, яку я давно проводив в Інституті стратегії. Я розповідав там про систему зброї, яка може стерти маленьке місто з карти, якщо її розгорнути та використовувати на орбіті Землі. Система не має таких функцій як ініціювання розломів або створення тектонічних землетрусів, тому не має нічого спільного з тектонічним землетрусом. Я не хочу, щоб це неправильно зрозуміли. Ефект зброї можна порівняти з ударом метеорита.

Допомога людям з діабетом «ЭПільга»

Шахрайство. До нас у бот «Перевірка» стали масово надходити запити з проханням перевірити фонд «ЭПільга», реклама якого обіцяє допомогу людям, хворим на діабет.

Насамперед назва «ЭПільга» має російську букву «Э», але Олександр отримує допомогу від фонду «ЄПільга», така ж назва й на коробці.

Благодійного фонду з такою назвою не існує. Її, як і зовнішній вигляд організації, намагаються максимально стилізувати під державну платформу «єДопомога». При переході за адресою, що знаходиться на кнопці «Подробнее» https://crafor.fyjeceo.fun/, відкривається російськомовна сторінка масажу від «Института вертебрологии и реабилитации».

Крім того, ми перевірили вказаний номер 0443388980 і виявили безліч сторінок клонів, що також рекламують масаж і мають такий же телефон кол-центру.

Закликаємо бути обережними з подібними оголошеннями та в жодному разі не передавати третім особам дані банківських карток, особистих рахунків, CVV-код або іншу важливу для переказу коштів інформацію.

Укренерго просить українців збільшити використання електроенергії

Фейк. До нашого бота «Перевірка» надійшло декілька запитів з проханням перевірити, чи дійсно Укренерго просить збільшити використання електроенергії.

Проте це черговий фейк.

Схожий вигляд сторінки з новинами має видання «Українська правда».

Проте такої статті від 3 березня на сторінці УП ми не знайшли. До того ж у переліку авторів видання ми не знайшли Анастасії Вороніної.

Також ми не знайшли жодної інформації від Укренерго з проханням збільшити споживання. Натомість 3 березня компанія «Укренерго» повідомила:

Мережевих обмежень, що спричиняють необхідність обмеження споживачів в областях наразі немає. Але при зміні ситуації в енергосистемі та різкому зростанні споживання можливе застосування відключень.

В Ізраїлі заборонили використання прапора України

Фейк. Днями ми отримали хвилю запитів щодо заборони використання прапора України в Ізраїлі. Про це пишуть проросійські ЗМІ, телеграм-канали та акаунти в тік-тоці.

Колаж Gwara Media

Проте це фейк.

Таку новину точно б повідомили громадянам України, проте на сайті Посольства України в Державі Ізраїль останнім апдейтом є інформація про продовження терміну перебування для громадян України, які легально перебували в Ізраїлі станом на 24.02.2022, а також тих, хто в’їхав в країну пізніше, до 30.04.2023.

Скриншот з сайту українського Посольства

Фейкороби доказом своїх слів наводять твердження, що нібито ще в березні минулого року члени міської ради Єрусалиму розкритикували муніципалітет за розміщення зображення українського прапора на стінах старого міста Єрусалиму.

Проте це не зовсім так. Насправді в березні минулого року на стінах Єрусалиму розмістили зображення українського та російського прапорів. Вони були спроєктовані поруч із зображеннями голубів миру та уривком молитви «Той, хто творить мир на своїх висотах».

Фото Yonatan Sindel/ Flash90

У відповідь на таке зображення члени опозиції в міській раді Єрусалиму попросили не спотворювати реальність і не ставити нападника й того, на кого напали, разом.

Після того, як члени міської ради Єрусалима розкритикували муніципалітет за розміщення на стінах старого міста Єрусалиму зображень українського та російського прапорів, мерія видалила зображення обох стягів.

Нагадуємо: якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції й пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.