Російська пропаганда намагається покрити майже кожну велику подію у більшості країн світу. Часто світові події, висвітлені у новинах РФ, постають перекрученими, як у кривому дзеркалі. Пропаганда не оминула і смертоносний землетрус у Туреччині — детальніше читайте у нашому розслідуванні.

Що сталося?

Російським інфопростором шириться допис про чергову конспірологічну теорію, яка нібито пояснює причини землетрусу в Туреччині. Отримавши це відео в декількох запитах через @perevir_bot, оцінивши кількість його поширень та вподобань, ми вирішили розібрати його більш детально.

Як бачимо, до таємничого допису про пристрасті у рядах конспірологів додається відео промови президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана. Саме через цю нещодавню промову перед парламентом своєї країни в Анкарі, за версією у відео, й стався «рукотворний» землетрус. Із самого ролика витікає, що «планету Земля захопили євреї».

Окремо хочемо звернути увагу: це не єдина конспірологічна теорія про землетрус, яка шириться інфопростором. Пропаганда часто-густо намагається надати жахливій природній катастрофі ще й «сакрального» значення.

Та зосередимося на розборі відео.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Аналіз

Аналіз відео

Ми почали з того, що знайшли оригінал.

Колаж Gwara Media

Виявилося, що це справжня промова Реджепа Таїпа Ердогана, проте президент виголошував її у 2018 році.

«Закон про “єврейську національну державу” є беззаперечним доказом того, що Ізраїль є найбільш фашистською та найбільш расистською державою у світі.

Після цієї постанови Ізраїлю більше нічого не можна сказати про фашизм і расизм, а також про їхні наслідки», – йдеться у дописі до промови.

Така промова – реакція Ердогана на приняття ізраїльським парламентом 19 липня 2018 року закону про національний єврейський характер держави.

У законі йдеться, що Ізраїль – це історична батьківщина єврейського народу і право на національне самовизначення є тільки у єврейського населення. Іврит, згідно із законом, єдина офіційна мова держави, Єрусалим – столиця країни, а розвиток єврейських поселень є задачею державного значення. Арабська мова отримала «спеціальний статус», який дозволить надалі використовувати її в державних установах.

Тоді, у 2018 році, Європейський союз також висловив стурбованість новим законом Ізраїля про «національну державу».

На цей закон відреагував і Генеральний секретар Організації визволення Палестини Саеб Ерекат. Він описав його як «небезпечний і расистський закон», який «офіційно легалізує апартеїд і юридично визначає Ізраїль як систему апартеїду».

Всередині Ізраїля закон теж викликав обурення. Так, у Тель-Авіві в серпні 2018 року відбулася демонстрація проти його прийняття. А в судах країни з’явилися позови проти суперечливого закону. Проте, у 2021 році Верховний суд Ізраїля виніс рішення, що чинний закон є конституційним і не заперечує демократичний характер держави.

Резюмуємо: сама промова Ердогана відбулася у 2018 році, а не днями, як зазначається у пропагандистському відео. Окрім президента Туреччини, закон про національний єврейський характер держави викликав ще ряд несхвальних реакцій у світі. У 2021 році закінчилися судові розгляди всередині країни щодо його неконституційності.

Землетрус з точки зору науки

За словами фахівчині Інституту геофізики НАН України доктора фізико-математичних наук Юлії Семенової (інтерв’ю виданню ВВС), сучасна наука не може сказати точно, де і коли станеться землетрус. Натомість сейсмологи вивчають зони можливого виникнення землетрусів.

Тобто вони можуть сказати, яка імовірність землетрусу у певному регіоні протягом певної кількості років.

Юлія Семенова зазначила: через те, що сейсмічної активності у цьому регіоні [Туреччині – ред.] довго не було, був високий ризик того, що станеться саме один потужний землетрус, а не серія менших поштовхів. Енергія у місці тертя плит накопичується, і якщо вона не виходить постійно невеликими поштовхами, вона вивільняється потужним землетрусом.

Геологічна служба США (USGS) заявляє: ані вони, ані будь-які інші науковці ніколи не передбачали сильного землетрусу.

«Ми не знаємо, як, і ми не очікуємо, що дізнаємося, як це зробити в осяжному майбутньому. Вчені Геологічної служби США можуть лише розрахувати ймовірність того, що значний землетрус відбудеться у певній місцевості протягом певної кількості років», – йдеться у статті геологічної служби.

Висновки

Наразі сучасна наука не може навіть точно сказати, де саме й коли відбудеться землетрус, не кажучи вже про його «рукотворність».

Прив’язати промову Ердогана 2018 року до сучасних подій практично неможливо. Адже він був не єдиним, хто виступив з засудженням ізраїльського закону, більш того, тема суперечливості закону втратила свою актуальність.

Варто згадати й про значне дипломатичне досягнення як результат цих суперечок. 17 серпня 2022 року лідери Ізраїля й Туреччини ухвалили рішення про відновлення дипломатичних відносин у повному обсязі.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка».

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!