Фейк. За підтримки Володимира Зеленського лікарі НАТО забирають органи в українських військових

Фактчек Редакція - 14 Грудня 2023 | 12:49

Російська пропаганда з 2014 року поширює тезу про торгівлю органами, як пересічних українців, так і військовослужбовців ЗСУ. Так, ми вже спростовували існування «чорних» трансплантологів на Харківщині, та цього разу мережею шириться допис про те, що в Україні лікарі НАТО вилучають органи у військових за підтримки Володимира Зеленського. Що сталося насправді — читайте у нашому матеріалі.

Що сталося?

30 листопада нігерійське видання «The Nation» (архів) оприлюднило статтю: «Лікарі НАТО за погодженням Зеленського роблять українським військовим операції на органах».

Автором статті є «наш репортер», прізвище та ім’я окремо не зазначено.

Отже, репортер видання «The Nation» посилається на слова нібито лікаря, колишнього співробітника організації Глобальної групи хірургічної та медичної підтримки (GMSSG). Лікар розповів, що у 2015 році почав працювати в GSMSG у проєкті «Gamma».

«Метою GSMSG було вилучення органів у мирних жителів і військових у критичних і тяжких станах. Сомалійці не здогадувалися, що насправді чекає на них… Органи призначалися для вищого командування армії США», — йдеться у статті.

У 2022 році інформатора нігерійського видання особисто запросив до проєкту «Omega», один з засновників GMSSG — Аарон Епштейн. В цьому проєкті донорами органів мали бути вже українські військові.

За діяльність в Україні, анонімного лікаря нібито нагородили грамотою «За заслуги перед Українським народом», що вручив йому Президент України.

Проте, за словами лікаря він втомився від такої роботи та через докори сумління вирішив розповісти що сталося. У відео він показує анкети постраждалих від рук чорних хірургів.

«Я вбив багато людей. Через мої руки пройшло багато невинних солдатів, їх можна було врятувати. Я знищив багато життів заради грошей і заради цілей моїх роботодавців.  Прошу своїх колишніх колег, перестаньте виконувати та відмовтеся виконувати ці злочинні накази. Ці накази спричиняють звірства, що позбавляють життя. Будь ласка, припиніть це все», – фіналізує викриття анонімний лікар.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Операція Omega Глобальної групи хірургічної та медичної підтримки (GMSSG)

Насамперед ми перевірили інформацію про Глобальну групу хірургічної та медичної підтримки. GMSSG ще на початку повномасштабного вторгнення відправились в Україну з медичною місією. На своїй сторінці у Facebook вони активно ділились світлинами своєї діяльності в країні. Зокрема GMSSG проводили тренування з тактичної медицини, виїздили до хворих, коли ті не могли дістатись лікувальних закладів, тренували українських хірургів та надавали допомогу пораненим.

Організація веде активну публічну діяльність. Але жодної згадки про незаконні дії лікарів нам не вдалося знайти.

Тож, ми звернулися за коментарем безпосередньо до організації GMSSG.

«Стаття, про яку ви говорите є настільки явною російською пропагандою, що незрозуміло, чи ви це серйозно запитуєте. Не знаю, як і чому хтось серйозно ставиться до цієї заяви про вилучення органів зі схвалення Зеленського. Це, мабуть, одна з найабсурдніших речей, про які ми коли-небудь чули в медичному просторі. Нам відверто шкода всіх, хто хоча б віддалено вірить, що це правда», – зазначили у GSMSG.

У своєму коментарі Глобальна група хірургічної та медичної підтримки зазначали, що чоловік з відео ніколи не працював у них.

YouTube-канал «Зупиніть вилучення органів!»

Також ми дослідили YouTube-канал «Stop organ harvesting!» (архів) (у перекладі з англійської — Зупиніть вилучення органів!), на якому опублікували відео з анонімним «співробітником».

Канал було створено понад рік тому, 22 листопада 2022 року. Аудиторія каналу становить 153 підписники.

Цікаво, що відео від аноніма, єдине на каналі.

Грамота «За заслуги перед Українським народом»

За ще один доказ правдивості своїх слів, «лікар-доброволець» демонструє грамоту «За заслуги перед українським народом», яку йому нібито вручив Володимир Зеленський.

Однак насправді таку грамоту видає ВРУ, а не Президент. Її вигляд не відповідає опису такої грамоти у Постанові Верховної Ради «Про Почесну грамоту та Грамоту Верховної Ради України». Грамота Верховної Ради України складається з обкладинки й вкладки.

Обкладинка має форму прямокутника розміром 320×440 мм, складеного в один згин по лінії довгої сторони. На лицьовому боці обкладинки вгорі міститься тиснене фарбою золотистого кольору зображення фасаду будинку Верховної Ради України, в центрі — слова «Грамота Верховної Ради України».

Грамота скріплюється підписом Голови Верховної Ради України та гербовою печаткою Верховної Ради України і вручається разом з нагрудним знаком (для фізичних осіб).

У Постанові також вказано, що вручення грамоти відбувається урочисто. Ось приклад вручення Грамоти ВРУ «За заслуги перед Українським народом» професорам О.Борисовій та В.Вороновій.

Підсумуємо: грамота, що показує чоловік на відео відрізняється від справжньої, і не є офіційною.

Висновки

Отже, чергові докази «чорної» трансплантології в Україні майже не мають підґрунтя. Адже стаття нігерійського видання побудована на словах анонімного лікаря, який за доказ надає несправжню грамоту та майже не називає фактів, які можливо перевірити. Такі свідчення належать більше до категорії чуток.

Ми також не знайшли жодного підтвердження від міжнародних моніторингових місій, правозахисних організацій чи гуманітарних місій підтвердження тому, що в Україні дійсно вилучають органи у військових. Натомість російська пропаганда дуже наполегливо просуває цю тезу.

Подібні дезінформаційні кейси про чорних трансплантологів спростовували й наші колеги з VoxCheck, Центру протидії дезінформації при РНБО та Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Тож, публікація «The Nation» про викриття «чорної» трансплантології в Україні черговий фейк, який це видання створює не вперше. Так, поширена цим виданням новина про купівлю Оленою Зеленською дорогих прикрас у магазині Cartier є фейком. Пізніше нам вдалось з’ясувати, що створення цієї дезінформації має російський слід.

Наостанок, хочемо побажати вам не втрачати пильності. Завжди перевіряйте інформацію, яку отримуєте, а у разі виникнення сумнівів — звертайтеся до нас у @perevir_bot.

Висновок: фейк

Над матеріалом працювали: Алєся Ященко, Василина Гав’як, Юліана Топольник

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.