Фейк: «Чорна» трансплантологія на Харківщині

Юліана Топольник - 26 Грудня 2022 | 19:43

Наратив про торгівлю органами військовослужбовців ЗСУ російська пропаганда поширює з 2014 року. Та саме у грудні 2022-го ми зіткнулися з новою формою реалізації «старої» теми. Тому вирішили розібратися власноруч, чи існує «чорна» трансплантологія на Харківщині.

Що сталося?

Днями ми звернули увагу на збільшення у російських каналах кількості новин про «чорну» трансплантологію в Україні. Повідомлення на цю тему поширюються у багатьох формах та на багатьох рівнях. Наприклад, через такі видання як «Комсомольська правда». 21 грудня у цьому ЗМІ вийшла стаття під назвою «Зниклі українські військові стають жертвами “чорних” трансплантологів»:

Скрин з «Комсомольської правди»

Окрема програма каналу «Росія 24», що виходила у прайм-тайм 19 грудня, мала назву «Український біоматеріал: на трупах українських солдатів роблять чорний бізнес».

Скрин з російського сюжету на каналі «Росія 24»

Наратив також шириться твіттером: тут розповідають про особу старшого лейтенанта, який нібито віддає накази присипляти людей.

Пишуть про «знайомих дружини Прохорова» та конкретні автівки, якими нібито транспортують трупи та органи:

Звісно, про це також розповідають численні проросійські Telegram-канали:

Колаж Gwara Media

Ми вирішили проаналізувати докази, що надає російська сторона на підтвердження своїх слів.

Аналіз

Автівки для «чорної» трансплантології

Почнемо саме з автівки, на якій, за версією проросійських каналів, перевозять органи на Харківщині. У дописи, разом зі світлиною авто, також додають скрин з групи «Я ❤️ЧУГУЇВ»: це — повідомлення КП РИТУАЛ із проханням забрати документи з харківського крематорію.

Ми встановили, що цю автівку Харківській області надала агенція ООН із сексуального та репродуктивного здоров’я UNFPA. Це так звані пологові будинки на колесах:

«Мобільний пологовий блок – це унікальна послуга, він повністю автономний, з електрикою та водою, дозволяє проводити навіть кесарів розтин жінкам у найважчих умовах. Лікарі можуть працювати в зручному місці, повністю забезпеченому медикаментами та всім необхідним, проводити всі види обстежень, аналізів і навіть допомагати породіллям народжувати в безпеці та чистоті».

Фото з сайту UNFPA
Фото з сайту UNFPA

Зважаючи на те, що більшість закладів охорони здоров’я на Харківщині зруйновані, для багатьох людей це — чи не єдиний доступний спосіб отримати допомогу.

Погуляти мобільним пологовим будинком можна через відеосюжет від UNFPA.

А от вищенаведене повідомлення від КП РИТУАЛ у телеграм-групі «Я ❤️ЧУГУЇВ» нам знайти не вдалося: вочевидь, його або видалили, або зробили у фоторедакторі.

Сюжети європейських ЗМІ

Російська пропаганда нерідко шукає «підтримку» своїх тез в іноземних виданнях. Цього разу через відсутність доказів довелося сфабрикувати публікацію закордонного ЗМІ. Так, у Twitter почали поширювати нібито скрин із сайту DW, де бачимо сюжет про «західних трансплантологів».

Насправді ж видання DW 7 грудня оприлюднили сюжет про тяжку роботу лікарів на північному сході України. Цей ролик взагалі не стосується трансплантології — фейкророби просто змінили його назву.

Бездоказовість доказів

Поширюючи новини про «чорну» трансплантологію, російська пропаганда не діє в площині аргументів. Саме тому такі фейки складно спростовувати — за «докази» тут видають буквально будь що.

Наприклад, експертну думку військового журналіста Алексія Борзенка (статті видання «360»).

«Прямих доказів немає, але є немало опосередкованих доказів, що вказують на присутність…Один із них — падіння цін», — переконує «експерт».

Колаж Gwara Media

При цьому у статті не пояснюється, як саме падіння цін на трансплантацію органів може бути пов’язане з Україною.

Інші оприлюднені «докази» теж можна віднести до категорії пліток. До прикладу, російські канали кажуть, що:

«СБУ затримала начмеда 92 ОМБР — його звинувачують в роботі на російські спецслужби».

Проте в офіційних джерелах ми не знайшли інформації щодо подібних затримань СБУ, та й узагалі щодо будь-яких затримань 92 ОМБР.

У більшості постів про «чорну» трансплантологію взагалі не вказуються джерела інформації, або ж є покликання на такі джерела, які неможливо перевірити, на кшталт «наш підписник», «за деякими даними», «стало відомо», «з наших надійних джерел».

«Наш підписник сказав, що кілька поранених уже погодились стати донорами», — пише один з каналів.

На диво, в одному з постів йдеться про дружину Прохорова, Оксану Олександрівну, що нібито розповідає про ці події надійним джерелам — «знайомим».

Ми встановили, що сьогодні Прохоров Тарас та Прохорова Оксана розлучені, більш того, Оксана Олександрівна позивалася до суду у справі стягнення аліментів.

Скрин зі сторінки clarity-project.info

Російські канали також не можуть дійти згоди, де саме проживає «родина» — чи то у Богодухові, чи то у Чугуєві.

Відомо, що Прохорова Оксана Олександрівна є сімейним лікарем та працює у населеному пункті Мурфа Харківської області, що за 116 км від Чугуєва та за 28,5 км від Богодухова. Тож можемо припустити, що її проживання у Чугуєві малоймовірне.

Щодо фото з логотипом Харківської обласної прокуратури, які використані у пості про Прохорову Оксану, то насправді вони ілюструють ексгумацію двох тіл чоловіків із села Подоли Куп’янського району й датуються 24 листопада.

Таким чином, навіть у тих постах, що містять конкретні дані — імена «джерела», прізвища, назви населених пунктів, — неможливо підтвердити їх зв’язок із гіпотетичними подіями.

Висновки

Докази наявності «чорної» трансплантології на Харківщині, що наводять російські канали, або дуже слабкі, або взагалі належать до категорії чуток.

Слід зазначити, навіть і сама процедура трансплантації — не така легка, як видається фейкоробам. Адже для якісного проведення складної операції потрібні комплексні аналізи, суворий температурний режим, особливі стерильні умови. Також ця процедура передбачає низку відповідних дозвольних документів для подальшого транспортування органів за кордон.

Думка про те, що трансплантація людських органів на полі бою — це легко, може виникнути тільки в дуже непоінформованих читачів. Очевидно, така аудиторія задовольняється бездоказовими думками «експертів», які з однаковою впевненістю розповідають як про «чорних» трансплантологів Харкова у 2022 році, так і про «львівських фашистів» у 1982-му.

Наостанок, хочемо побажати вам не втрачати пильності. Завжди перевіряйте інформацію, яку отримуєте, а у разі виникнення сумнівів — звертайтеся до нас у @perevir_bot.

Над матеріалом працювала Юліана Топольник

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.