Фейк: ПЦУ та УГКЦ освячують воду тризубцями

Алєся Ященко - 24 Січня 2024 | 07:57

В мережі поширили відео, де священнослужителі Православної церкви України (ПЦУ) та Української греко-католицької церкви (УГКЦ) нібито проводять обряд освячення води з використанням тризубців. Що сталося насправді — читайте на нашому сайті.

Що сталося?

Проросійський блогер з України Дмитро Василець у своєму Telegram-каналі (архів) поширив новину про те, що нібито Православна церква України та Українська греко-католицька церква проводять релігійні обряди із застосуванням тризубця, а не традиційного хреста.

«Сектанти у ПЦУ Зеленського освячують воду не хрестами, а тризубцями», коментує відео автор допису.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Ми детально дослідили відео й з’ясували, що насправді священнослужителі тримають у руках свічки.

За допомогою зворотного пошуку за фотографією ми з’ясували, що ці кадри було зроблено під час освячення води ПЦУ та УГКЦ з нагоди Водохреща у Тернополі 6 січня 2024 року.

Освячення води у Тернополі на Водохреще. Фото: Суспільне Тернопіль

На зображенні також помітно, що предмети у руках священиків це три з’єднані між собою свічки.

На сторінці першого заступника голови Тернопільської обласної ради Володимира Болєщука у Instagram (архів) ми знайшли інші світлини зняті під час дійства. На них помітно, що священнослужителі використовують для обряду як свічки, так й хрести.

Фактчекери видання StopFake звернулись до митрополита ПЦУ Євстратія (Зорі) за коментарем. Він пояснив, що на відео зображений трисвічник, обряди з яким належать до західної галицької традиції.

А намісник Іоано-Золотоустівського чоловічого монастиря ПЦУ у Львові ігумена Кіпріана (Лозинського) зазначив:

«У чині великого освячення води у молитві свят Софронія, патріарха Єрусалимського, вказується, що священик благословляє воду запаленою свічкою. У галицькій традиції завжди використовувалася не одна свічка, а трисвічник (не тризуб) як символ Пресвятої Трійці. Адже свято Богоявлення – це свято, в якому з’явилася Трійця (Батько говорив, Син хрестився, Святий Дух зійшов у вигляді голуба). Власне, трисвічник є символом Пресвятої Трійці».

У богослужбових вказівках ПЦУ на 2023 рік ми знайшли інформацію про використання трисвічника й в інших обрядах. Так у свято Світлого Христового Воскресіння хресну ходу у рання завершує предстоятель із трисвічником і Хрестом. А у Світлий Вівторок (третій день після Великодня) священик править службу з кадилом у правій руці та Хрестом та трисвічником у лівій.

Представник УГКЦ, керівник відділу пенітенціарного пастирства УГКЦ отець Костянтин Пантелій, також повідомив фактчекерам проекту StopFake, що предмети на фото є трисвічниками й символізують Пресвяту Трійцю, а не тризубець.

Тож варто зазначити, що інформація про проведення церковних обрядів в Україні з використанням тризуба є фейковою. Адже предмети на фото є трисвічником. До того ж під час обряду використовуються як свічки, так і хрести.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.