Фейк. Bellingcat: Україна витратила 1,2 мільярда доларів на створення фейків про армію

Алєся Ященко - 25 Січня 2024 | 08:19

Мережею шириться відеоролик про те, що розслідувачам Bellingcat стало відомо про замовлення Україною у британської PR-компанії фейків про українську армію на 1,2 мільярда доларів. Чи дійсно це так – читайте на нашому сайті.

Що сталося? 

Telegram-канал «Первый Харьковский» (архів) поширив новину про те, що журналісти BBC нібито зробили сюжет про дослідження Bellingcat, щодо купівлі Україною «фейків про армію».

«Bellingcat повідомляє: Протягом усього 2023 найбільші піар-компанії Британії створювали фейки про перемоги української армії на фронті. Але в результаті Єрмак відмовився продовжувати контракт на 2024 рік з англійцями, тому що їхня діяльність “ніяк не допомогла підвищити привабливість мобілізації в Україні”», – дописують фейкороби.

Аналіз

Насамперед ми перевірили сторінку та соцмережі Facebook, Instagram та X видання BBC. Матеріалу, який надають фейкороби, у BBC опубліковано не було.

На сайті розслідувачів такого матеріалу теж нема.

Засновник Bellingcat Еліот Гіґґінс назвав відео, яке поширюють від імені BBC, фейком.

Раніше ми спростували подібний фейковий сюжет створений від імені BBC про те, що Bellingcat встановили зв’язок сина Джо Байдена з виробництвом церковних свічок в Україні. Тоді фейкороби, використали білі субтитри із вертикальною червоною лінією для позначення всього тексту, а на початку ролика – логотип BBC у формі кулі. 

На офіційному Instagram BBC останню публікацію з таким шаблоном було поширено у 26 вересня 2023 року.

У оригінальних відео BBC субтитри такого типу з червоною рисочкою містить лише заголовок сюжету. Фейкороби ж додали оформлення для заголовків на весь текст відео.

Фактчекери видання VoxCheck з’ясували, що для створення фейкового сюжету використали відео з відкритого доступу.

Так кадр із Андрієм Єрмаком взяли з його виступу на Аспенському безпековому форумі.

Відео з військовими було взято із кліпу співачки Люсі Кави.

А фото військових за комп’ютерами було зроблено під час військових навчань НАТО.

Тож інформація про те, що розслідувачі Bellingcat викрили роботу британських піарників над фейками про українську армію є неправдивою. Сюжет, що знятий нібито від імені BBC, є підробкою. А засновник Bellingcat Еліот Гіґґінс на своїй сторінці підтвердив, що інформація про це розслідування є фейком.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.