З 15 лютого українців депортують з Європи, а у Держдепі США вказали Путіна Президентом України. Фейкотня 05.02 – 11.02

Фактчек Редакція - 11 Лютого 2024 | 12:42

Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

05.02.2024

Фейк. Звернення Зеленського: Україна готова увійти до складу США замість Техасу

У Telegram-каналі «Новости и Сводки ДНР» (архів) поширили скриншот статті нібито з українського медіа із заголовком: «Вечірнє звернення Зеленського: Україна готова увійти до складу США замість Техасу».

Чи дійсно це так – читайте у нашому аналізі.

05.02.2024

Фейк. У Держдепі США в титрах до відео вказали Путіна Президентом України

З наближенням виборів президента РФ, що повинні відбутися у березні 2024 року, російська пропаганда все більше уваги приділяє Путіну. Пропагандисти усіма силами намагаються запевнити аудиторію в його штучній популярності та підтримці, а також надати йому образ непереможного правителя, без якого РФ не зможе існувати.

Так, 1 лютого пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» (архів) поширив новину про те, що в відеоролику Державного Департаменту США з виступом Ентоні Блінкена в титрах помилково вказали Путіна, як президента України. Новина містить відеоролик з логотипом, схожим на оригінальний логотип Державного Департаменту США, а також скриншот з опублікованого відео, на якому Путин має наступний титр: «Президент України Володимир Путін». 

«Але у ролику замість «президент Росії Володимир Путін» написали «президент України Володимир Путін». Помилка або Держдеп подає сигнали?)» йдеться в дописі пропагандистського каналу.

Протягом двох діб відбулося масове поширення новини в інших російських пропагандистських Telegram-каналах, таких як «Сводки ополчения Новороссии Z.O.V»(архів), «V Рука Кремля Z» (архів), «Первый патриотический», «Александр Скубченко» (архів), «Величие России» (архів) та багатьох інших.

Що не так з цією новиною – читайте в нашому матеріалі.

06.02.2024

У Вікіпедії 29 січня була тимчасово змінена посада очільника ГУР Кирила Буданова. Що відомо

Про те, що 29 січня 2024 року у Вікіпедії в біографії Кирила Буданова змінили посаду з керівника Головного управління розвідки МО України на Головнокомандувача ЗСУ одночасно почали писати багато пабліків у Facebook, мережі Х (колишній Twitter) та анонімні Telegram-канали.

Для прикладу наведемо одну з подібних публікацій (архів) у мережі Х та її першоджерело у Facebook.

Що про це відомо та про те, хто та як може корегувати Вікіпедію — пояснюють наші фактчекери.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

06.02.2024

Фейк. У США на бейсбольному матчі анонсували фільм «Кінець України»

США є одним із ключових союзників України в повномасштабній війні з Росією. Цей факт визначає мотив для російської пропаганди цілеспрямовано поширювати інформацію, задля погіршення відносин між країнами. Так, 18 січня проросійські Telegram-канали «Олеся Лосєва» (архів), «Одесское Общественное Телевидение Z» (архів) та «Александр Семченко» (архів) поширили інформацію про те, що на бейсбольному матчі в США розміщено рекламний банер з анонсом фільму, назва якого нібито «Кінець України» (The End of Ukraine).

Під назвою фільму нібито зазначено дату — 18 квітня, та сервіс «відео за запитом», розроблений компанією Amazon.com —  «prime video».

Чи дійсно у США на бейсбольному матчі анонсували фільм «Кінець України» — читайте у нашому матеріалі.

06.02.2024

Фейк. Україна вимагає від Німеччини надати відомості про ВСІХ чоловіків, які беруть участь в мітингах

1 лютого пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» повідомив інформацію, що СБУ надіслала запит до посольства України в Німеччині з вимогою надати дані про всіх повнолітніх українських чоловіків, які брали участь в мітингах, щоб направити ці дані до ТЦК та СП. За доказ, пропагандисти надають світлину роздрукованого звернення. Текст звернення дипломатичної місії виглядає таким чином:

«У зв’язку з почастішанням акцій на підтримку армії України, що проводяться на території Федеративної Республіки Німеччини, просимо Федеральне відомство у справах міграції та біженців надати відомості про всіх повнолітніх чоловіків, які беруть участь у мітингах. Дані будуть використані для відправки до Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки за місцем реєстрації громадян України»

Також цю новину поширили інші пропагандистські Telegram-канали, серед яких найбільше переглядів зібрали публікації «NЕ.САХАР», «VOBLYA», «Дядя Слава», «РАЗВЕДЧИК», «Работайте, братья!» та «Олеся Лосева».

Чи існував такий документ насправді — дізнавалися наші фактчекери.

07.02.2024

Фейк. Фото знищеного комплексу ППО Skynex

28 січня російський пропагандист Борис Рожин у своєму Telegram-каналі (архів) поширив новину про те, що російська армія нібито знищила комплекс ППО Skynex. За доказ правдивості своїх слів Рожин додає світлину знищеного зенітного комплексу.

Про це написали також низка інших проросійських Telegram-каналів та новинних сайтів, таких як: «Первый Харьковский» (архів), «ZдраVOмыслие» (архів), «🔥 Война Богов Z 🔥» (архів) та «Российская Газета» (архів).

Чи дійсно це так – читайте у нашому матеріалі.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

07.02.2024

Маніпуляція. «Буде все гірше і гірше»: Подоляк прокоментував майбутні зміни в законі про мобілізацію в Україні

31 січня на Youtube-каналі «Руслан Севастопольский» (архів) опублікували відео, на якому радник голови Офісу президента Михайло Подоляк нібито прокоментував проведення мобілізації в Україні. 

Новину також поширили блогер «Мирослав Олешко» (архів), пропагандистський ресурс «ZOV Закарпатье» (архів), та анонімні проросійські Телеграм-канали «На самом деле в Николаеве» (архів), «MediaKiller» (архів), «Сплетница» (архів).

«Буде все гірше і гірше. вам буде заборонено виїжджати з країни, вам буде заборонено брати кредити, вам буде заборонено відкривати бізнес, вам буде заборонено, умовно говорячи, керувати автомобілем як таким. Тобто ви є повноцінними рабами», — заявив Подоляк на відео.

Що ж сталося насправді – читайте на нашому сайті.

08.02.2024

Фейк. Ощадбанк блокує банківські картки за неявку до ТЦК та СП

Низка Telegram-каналів, таких як «Александр Семченко», «ГАСПАРЯН», «Nina VATT 🇷🇺», «ЭТО ДРУГОЕ», «Одесское Общественное Телевидение Z», «Насправдi», «Шейх Тамир» поширили фото, де на смартфоні видно SMS від «Ощадбанку». У повідомленні йдеться про те, що банківську картку користувача було заблоковано через неявку до ТЦК.

«Ваша карта заблокована через неявку до ТЦК. Більше інформації ви можете дізнатися в ТЦК, в якому перебуваєте на обліку. З повагою, Ощадбанк», – йдеться у SMS-повідомленні.

Чи справді Ощадбанк блокує банківські картки за неявку до ТЦК та СП – читайте у нашому аналізі.

08.02.2024

Фейк. Подяка з повісткою від Міністерства оборони України

Третього лютого державний зрадник та проросійський пропагандист Володимир Рогов у своєму Telegram-каналі поширив новину з відео (архів), стверджуючи, що український волонтер нібито отримав відзнаку у вигляді подяки від Міністерства оборони України разом з повісткою.

На відео чоловік, який знаходиться за кадром, демонструє два документа та стверджує, що отримав їх (повістку разом з Подякою) від Міністерства Оборони України за «донати».

До поширення долучились й інші пропагандиські Telegram-канали, зокрема «VOBLYA», «Первый Народный», «Медведь»(архів), «Гродненские сливы – новости Гродно»(архів), «SisMasis»(архів), «Работайте, братья!»(архів), «NE.САХАР» та багато інших.

Менш ніж за три доби новина тільки в зазначених Telegram-каналах набрала майже 600 тисяч переглядів.

Також допис набув поширення у соцмережах Х (архів), Instagram (архів), Facebook (профіль), TikTok (архів), платформі Youtube (архів) та російських соцмережах «ВКонтакте»(архів) та «Дзен» (архів).

Детальніше про це — читайте у нашому аналізі.

08.02.2024

Фейк. З 15 лютого українців депортують з Європи

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшли запити з проханням перевірити, чи справді українців, які проживають у Європі, депортуватимуть. Дописи з такою інформацією поширили низка ресурсів, зокрема, опублікував (архів) Telegram-канал «Доброго вечора, ми з Черкас».

«Погана новина для українців, що проживають у Європі. З 15 лютого 2024 року в Євросоюзі запроваджують часткову депортацію для українців, списки опублікували сьогодні вночі», — дописують адміністратори Telegram-каналу «Доброго вечора, ми з Черкас».

Однак, чи правда це – далі в нашому дослідженні.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

10.02.2024

Фейк. «Потягнеш?»: третя окрема штурмова популяризує вживання наркотиків

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно на сторінці третьої ОШБр у соцмережі опублікували фото з засобом для вживання наркотиків. Нібито скріншот такої історії опублікував (архів) пропагандистський Telegram-канал «Медведь», зокрема, йдеться про таке:

«Тут ….. у себе в офіційному акаунті третьої штурмової роти опублікував свій метод лікування, адже у них коноплі — це медичний засіб. Після таких «презентацій» засобів для вживання наркотиків, ясно як вони звітують своїм прессекретарям ЗСУ про знищення і Кинджалів і Калібрів».

Чи дійсно це так — читайте у нашому матеріалі.

11.02.2024

Бракує доказів. СБУ затримали партизанів РФ, які труїли українських військових горілкою

Telegram-канал «Отряд Ковпака» (архів) опублікував допис про те, що на Харківщині співробітники СБУ затримали двох чоловіків, які нібито з метою допомоги російській армії труїли алкоголем українських військових.

Фейкороби стверджують, що партизани працювали впродовж шести місяців та отруїли понад 600 військових ЗСУ.

За доказ правдивості своїх слів, до публікації додають фото із позначкою Харківської обласної прокуратури.

Що сталося насправді – читайте у нашому матеріалі.

11.02.2024

Фейк. Губернатор Техасу порадив Байдену повчитися у Путіна 

Telegram-канал «Первый Харьковский» (архів) поширив новину про те, що губернатор штату Техас Грег Еббот, під час свого звернення з приводу загострення ситуації на кордоні з Мексикою, закликав Байдена повчитись у Путіна працювати в інтересах країни.

«Через наш кордон кожен день проходить більше людей, ніж приїжає в Нью-Йорк кожен тиждень чи місяць. Це нестерпно, що вони нічого не можуть з цим зробити. Існує лише одна причина чому це відбувається. Джо Байден відкинув всі міри боротьби з нелегальною міграцією, які прийняв Дональд Трамп та які призвели до найнижчого рівня перетину кордону за 40 років. Якби президент займався його справжніми внутрішніми проблемами, а не загравав з Путіним, у якого йому варто повчитись працювати в інтересах своєї країни, тоді все було б інакше. Йому потрібно слідкувати імміграційним законам країни. Якби адміністрація Байдена дотримувалася імміграційних законів, прийнятих Конгресом, мерами Нью-Йорка, лідерами Нью-Джерсі та Чикаго тощо, у них не було б цих проблем», – нібито зазначає Грег Еббот.

Чи дійсно це так – далі у нашому аналізі.

11.02.2024

Маніпуляція. ЗСУ риють окопи та готуються захищати Київ

8 лютого пропагандистські Телеграм-канали «Медведь» (архів), «Шейх Тамир» (архів) та «Voblya» поширили інформацію про те, що кияни в соцмережах нібито масово публікують світлини, на яких зображено як військовослужбовці ЗСУ риють окопи навколо Києва, готуючись його захищати.

«Кияни масово публікують сторіс та пости, де видно, як риють окопи навколо міста. ЗСУ готуються обороняти українську столицю»,  йдеться у коментарі під фото.

На підтвердження своїх слів автори допису наводять дві світлини. На одній з них зображені люди у військовій формі, а на інший чоловік, що копає.

Чи дійсно це правда — читайте в нашому матеріалі.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.