Фейк. Подяка з повісткою від Міністерства оборони України

Анна Орманжи - 08 Лютого 2024 | 09:04

Російська пропаганда систематично поширює в інфопросторі маніпуляції та фейки на тему мобілізаційних заходів в Україні. Так, ми вже досліджували дезінформацію про мобілізацію пенсіонерів в Одесі, масштабну кампанію з мобілізації жінок та навіть надсилання повісток у PlayStation. Цього разу пропагандисти поширили фейк про отримання волонтером з Кропивницького подяки від Міністерства оборони України разом з повісткою.

Що сталося?

Третього лютого державний зрадник та проросійський пропагандист Володимир Рогов у своєму Telegram-каналі поширив новину з відео (архів), стверджуючи, що український волонтер нібито отримав відзнаку у вигляді подяки від Міністерства оборони України разом з повісткою.

На відео чоловік, який знаходиться за кадром, демонструє два документа та стверджує, що отримав їх (повістку разом з Подякою) від Міністерства Оборони України за «донати».

До поширення долучились й інші пропагандиські Telegram-канали, зокрема «VOBLYA», «Первый Народный», «Медведь»(архів), «Гродненские сливы – новости Гродно»(архів), «SisMasis»(архів), «Работайте, братья!»(архів), «NE.САХАР» та багато інших.

Менш ніж за три доби новина тільки в зазначених Telegram-каналах набрала майже 600 тисяч переглядів.

Також допис набув поширення у соцмережах Х (архів), Instagram (архів), Facebook (профіль), TikTok (архів), платформі Youtube (архів) та російських соцмережах «ВКонтакте»(архів) та «Дзен» (архів).

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Подяка від Міністерства оборони України

Згідно з наказом МО України № 165 «Про відомчі заохочувальні відзнаки Міністерства оборони України», відзнакою – Подяка Міністерства оборони України – нагороджуються військовослужбовці та працівники Збройних Сил України, а також інші особи за бездоганну службу (працю), старанність, розумну ініціативу та видатні заслуги перед Збройними Силами України.

В наказі міститься Опис та Ескіз Подяки Міністерства оборони України:

«Лицьовий бік Подяки являє собою площину з перетіканням від світло-блакитного до світло-жовтого кольору, обрамлену рамкою жовтого кольору на тлі гранітного візерунка темно-синього кольору. Рамка утворена орнаментом, обабіч якого паралельні лінії», — йдеться в документі.

У верхній частині площини зображено малий Державний Герб України, обабіч якого фонове зображення фігурних стрічок з двох рівновеликих смуг (верхня — синього, нижня — жовтого кольору). Нижче розміщено написи «МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ» та «ПОДЯКА» літерами жовтого кольору. У нижній частині площини може розміщуватись напис з номером і датою наказу Міністра оборони України про нагородження Подякою. Літери та цифри напису — чорного кольору.

Провівши порівняльний аналіз документа, що у відео демонструють як Подяку від МО України, ми з’ясували, що він містить явні ознаки підробки:

  • невідповідності з описом та ескізом Подяки Міністерства оборони України (фон, стрічки, колір, герб);
  • невідповідність особи та посади підписанта;
  • не містить печатку міністерства;
  • містить граматичні помилки згідно з українським правописом (§ 60 ст. 65, § 83 ст. 92, § 89 ст. 97) та помилки пунктуації (неправильно розставлені розділові знаки).

Повістка для уточнення військово-облікових даних

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов’язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. ТЦК та СП очолюють керівники, які організовують діяльність центрів. ТЦК та СП створені у 2021 році на базі діючих на той час військових комісаріатів шляхом їх реорганізації відповідно до Закону України від 30.03.2021 року № 1357-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку». Також, цим Законом було змінено назву для очільника «військовий комісар» на «керівник територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки».

Детально ми вже розбирали це у попередніх спростуваннях:

Тож, з 2021 року не існує органу військового управління з назвою «військовий комісаріат», як і очільника установи з назвою «військовий комісар». Натомість документ, що демонструють на відео як повістку, містить не тільки старі, не відповідні назви, але й безліч інших помилок та невідповідностей оформлення документа згідно зі зразком повістки для уточнення військово-облікових даних, затвердженого постановою № 1487 Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року.

Ознаки фейковості документа на відео:

  • містить не дійсну назву «Військовий комісар»;
  • у всіх відповідних графах та примітках містить не дійсну назву «Військовий комісаріат»;
  • містить неправильний номер додатка;
  • містить невідповідні дані у полі для дати вручення на повістці.
  • не містить найменування посади керівника ТЦК та СП;
  • не містить номер повістки;
  • не містить печатку міського ТЦК та СП м. Кропивницький;- Персональні дані особи вказані в називному відмінку замість давального;
  • замість дійсної назви міста «Кропивницький» вживається стара назва «Кіровоград» (змінена ще у липні 2016 року).

Тож, документи на зображенні є підробкою, оскільки не містять обов’язкових атрибутів оформлення. Натомість вони містять помилки пунктуації, граматичні помилки, невідповідності назв, переліку документів тощо. 

Офіційна реакція

У Міністерстві Оборони України у відповідь на наш запит повідомили, що поширена інформація є дезінформацією, міністерство не вручає повістки разом з подяками волонтерам.

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.