Фейк. У Держдепі США в титрах до відео вказали Путіна Президентом України

Анна Орманжи - 05 Лютого 2024 | 08:58

З наближенням виборів президента РФ, що повинні відбутися у березні 2024 року, російська пропаганда все більше уваги приділяє Путіну. Пропагандисти усіма силами намагаються запевнити аудиторію в його штучній популярності та підтримці, а також надати йому образ непереможного правителя, без якого РФ не зможе існувати. Цього разу проросійські Telegram-канали поширили новину, де надане нібито відео трансляції виступу Державного секретаря США Блінкена і в титрах до відео Путіна підписали, як Президента України. Що не так з цією новиною – читайте в нашому матеріалі.

Що сталося?

1 лютого пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» (архів) поширив новину про те, що в відеоролику Державного Департаменту США з виступом Ентоні Блінкена в титрах помилково вказали Путіна, як президента України. Новина містить відеоролик з логотипом, схожим на оригінальний логотип Державного Департаменту США, а також скриншот з опублікованого відео, на якому Путин має наступний титр: «Президент України Володимир Путін». 

«Але у ролику замість «президент Росії Володимир Путін» написали «президент України Володимир Путін». Помилка або Держдеп подає сигнали?)», йдеться в дописі пропагандистського каналу.

Протягом двох діб відбулося масове поширення новини в інших російських пропагандистських Telegram-каналах, таких як «Сводки ополчения Новороссии Z.O.V»(архів), «V Рука Кремля Z» (архів), «Первый патриотический», «Александр Скубченко» (архів), «Величие России» (архів) та багатьох інших.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Державний департамент США (United States Department of State).

Державний департамент США (надалі Департамент – ред.) є виконавчим департаментом федерального уряду США, який відповідає за зовнішню політику країни. Його основні обов’язки полягають у:

  • консультуванні президента США з питань міжнародних відносин;
  • управлінні дипломатичними місіями;
  • веденні переговорів щодо міжнародних договорів і угод;
  • представлення США в ООН тощо.

Офіційні ресурси департаменту представлені сайтом, сторінками в соціальних мережах Facebook, X та Instagram, а також каналами на платформах Youtube та Flickr. Відеофайли з виступів та інших заходів департамент публікує на сторінках в соціальних мережах та платформі Youtube та вибірково — на сайті.

Державний секретар очолює департамент та є головним радником президента із закордонних справ. З 2021 року цей пост обіймає Ентоні Блінкен (Antony John Blinken). Міністр здійснює зовнішню політику Президента через Державний департамент, який включає МЗС, Державну службу та Агентство США з міжнародного розвитку.

Аналіз відео

Відеоролик, що поширюють пропагандистські пабліки має широкоформатний розмір 1280х720, що не притаманний для соцмереж Facebook та Instagram державного департаменту США. Відео даного формату, розміщуються на офіційному сайті, в соцмережі Х та каналі Youtube Державного департаменту США.

Перевіривши офіційні ресурси департаменту, ми з’ясували, що відповідний відеоролик відсутній.

Так, Станом на 01.02.2024 року, найновішим відео за участі Ентоні Блінкена на офіційних ресурсах Департаменту, є відео від 31 січня 2024 року з зустрічі секретаря Департаменту зі старшим координатором ООН з гуманітарних питань та реконструкції в Газі Сігрід Кааг. Відео не містить жодного зв’язку з відео, поширеним у новині. 

Відео, розміщене у новині містить логотип у верхньому правому куті та прикінцеву заставку схожі до елементів, які використовує Департамент в деяких своїх оригінальних відео

Проаналізувавши оригінальні відео, що розміщує Департамент на офіційних ресурсах, ми з’ясували, що наявність логотипа та прикінцевої заставки не є обов’язковим атрибутом. Адже суттєва кількість відео не містить відповідних елементів чи має тільки один з них. Також, присутні декілька інтерпретацій цих елементів на оригінальних роликах, схожих на вигляд, однак не ідентичних. На сайті та каналі Youtube департамент взагалі не використовує логотип, який міститься у поширеному відео, він притаманний для оригінальних відео, які розміщуються департаментом на сторінках в соцмережах.

Обов’язковими атрибутами оригінальних відео департаменту є наявність прямої мови та субтитрів, що повністю відтворюють те, що каже людина на відео, а також це — чіткий та якісний логотип у випадку його використання.

Про фейковість відео в новині свідчать такі ознаки, як:

  • повна відсутність прямої мови;
  • наявність фонової музики;
  • використання нечіткого, полупрозорого логотипа в порівнянні до оригінального;
  • періодичне зникнення та зміна чіткості логотипа протягом відео (без анімації);
  • титри мають дуже чіткий фон та окреслені кордони «підложки», тим часом як в оригінальних відео (сайт, Youtube, Х) «підложка» субтитрів має доволі розмиті кордони.

Дослідивши зміст відеосюжету, ми з’ясували, що у ньому використані фрагменти анімованих скріншотів зі сторінки сайту департаменту та різних уривків відео:

  • уривок з відео виступу Ентоні Блінкена для ЗМІ, який відбувся 9 січня в Тель-Авіві, Ізраїль. Пресконференція була присвячена питанням конфлікту між Хамасом та Ізраїлем, в ній відсутні жодні згадки про Україну. Оригінальне відео виступу Блінкена не містить логотип та відповідні титри;
  • уривок з конференції Путіна за 13 жовтня 2023 року для представників ЗМІ за підсумками офіційного візиту до Киргизької Республіки та заходів саміту СНД;
  • анімовані демонстрації скріншотів зі сторінки «United with Ukraine» сайту Державного департаменту США.

Висновки

  • Державний департамент США не створював і не публікував поширений пропагандистами відеоролик;
  • Відеосюжет є поєднанням ілюстраційних скріншотів сторінки з сайту департаменту, уривків з пресконференцій Блінкена, Путіна та інших офіційних заходів за різний період часу та відео, знятого біля будівлі департаменту;
  • Відеосюжет створений шляхом додавання на кадри тексту з фейковим змістом, елементів, притаманних оригінальним відео Державного департаменту США та фонової музики.

Ми припускаємо, що метою створення подібного відеосюжету є привернення уваги до Путіна перед виборами президента Росії 2024 та створення картинки його нібито популярності у США.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.