Фейк. Дослідження Gallup: 75% українців дивилися онлайн пресконференцію Путіна

Анна Орманжи - 06 Січня 2024 | 14:07

Пропаганда систематично намагається звеличити образ Володимира Путіна, а також запевнити російську аудиторію в його популярності в усьому світі, і зокрема в Україні. Цього разу після трансляції пресконференції президента РФ, пропагандисти поширили новину, в якій стверджується, що 75% інтернет-користувачів з України дивилися її онлайн завдяки сервісам VPN. Чи дійсно це так – читайте в нашому матеріалі.

Що сталося?

14 грудня в Росії відбулась пряма трансляція пресконференції президента Росії Володимира Путіна в ефірі російських телеканалів. Вже на наступний день пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» (архів) поширив новину про те, що нібито 75% інтернет-користувачів з України дивились трансляцію з Путіним завдяки сервісам VPN. За інформацією пабліка, про такі високі перегляди нібито свідчать результати дослідження аналітичного центру американської компанії Gallup.

Новина також містить відеосюжет з логотипом відомого міжнародного телеканалу «Euronews» про результати дослідження. 

До поширення новини долучились й такі проросійські Telegram-канали, як «Мир сегодня с “Юрий Подоляка”» (архів), «Слушатель» (архів), «Первый народный», «Z-News | Армия z 18+», «Дядя Слава» (архів) та багато інших.

За декілька днів новина набрала більше 1,7 мільйонів переглядів тільки в зазначених Telegram-каналах.

Також новину поширили російські ЗМІ та інтернет-ресурси, зокрема «Мрия» (архів) та «Смотрим» (архів), а також акаунти в соцмережах Х (архів), Facebook (архів), TikTok (архів) та платформі Youtube (архів).

Головна теза новини чітко прослідковується в останньому реченні публікації видання «Мрия»:

«Путін був, є і буде найпопулярнішим і найвпливовішим політиком в Україні».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Аналіз ми поділили на наступні етапи. Спочатку ми пересвідчилися, що пресконференція Володимира Путіна дійсно відбулася та транслювалася онлайн.

Далі, ми перевірили всі ресурси компанії Gallup і міжнародної компанії «EuroNews» і вже потім перейшли до аналізу безпосередньо відео.

Трансляція пресконференції президента РФ 14 грудня

14 грудня 2023 року в Росії відбувся об’єднаний формат «Прямої лінії» та великої підсумкової пресконференції президента Росії Володимира Путіна, що транслювали онлайн у своєму ефірі російські канали як-то: «Перший канал», «Росія 1», «Росія 24», «Соловйов Live», НТВ та «Світ».

Американський інститут дослідження громадської думки «Gallup»

«Gallup» – це приватна аналітична та консультаційна компанія, що має головний офіс у Вашингтоні та 20 регіональних міських центрів у різних країнах.

Компанія була заснована в 1935 році Джорджем Геллапом як Американський інститут громадської думки. Згодом організація розвинулася та стала надавати консультації з управління та робочих місць, зберігаючи при цьому свою позицію як провідна фірма з дослідження громадської думки у світі.

Офіційні ресурси компанії представлені сайтом, сторінками в соціальних мережах Facebook, Linkedin, X та Instagram, а також каналом на платформі Youtube.

Ми перевірили всі ресурси аналітичної компанії та з’ясували, що протягом 14-15 грудня «Gallup» опублікувала дані про показники фізичного здоров’я в США, статтю щодо вимірювання трансгендерних ідентичностей, однак жодної інформації про проведення дослідження щодо переглядів пресконференції Путіна за 14 грудня немає. Ба більше, немає навіть жодної згадки про зазначену подію.

Телеканал «EuroNews»

«EuroNews» – це міжнародний цілодобовий новинний телеканал Європи заснований у 1933 році, його головний офіс розташований у місті Ліон, Франція. Телеканал транслює ефіри 12 мовами: арабською, англійською, французькою, німецькою, грецькою, угорською, італійською, перською, португальською, російською, іспанською та турецькою мовами.

Кабельне, супутникове і ефірне мовлення телеканалу доступне в 155 країнах світу (у Європі, Африці, Азії, Австралії, Північній і Південній Америці, а також на Близькому Сході).

Офіційні ресурси англомовної редакції «EuroNews» представлені сайтом, сторінками у соцмережах  ХFacebook, Instagram, TikTok, Flipboard, Dailymotion, Linkedin та Youtube каналом.

Ми перевірили всі офіційні англомовні ресурси телеканалу за 14 грудня. Так, цього дня англомовна редакція «EuroNews» опублікувала статтю та відеосюжет про пресконференцію Путіна, однак він має зовсім інший зміст та не містить жодної інформації про дослідження «Gallup» щодо переглядів. 

«Його поява була розрахована насамперед на вітчизняну аудиторію і є для нього шансом – перформативним чи іншим – особисто вирішити проблеми пересічних громадян РФ напередодні виборів 17 березня» уривок зі матеріалу.

Аналіз відео

Відеоролик, що поширюють пропагандистські пабліки має розмір 1080х1080 та формат, який використовується для соцмереж Facebook, X та Telegram, він містить такі елементи, як:

  • логотип «EuroNews», ідентичний до оригінального у верхньому правому куті;
  • накладені субтитри англійською мовою з анімацією, шрифтом та оформленням, подібним до оригінального відеосюжету телеканалу;
  • заставку наприкінці сюжету, ідентичну до оригінальної;
  • фонову музику без супроводу речі;
  • фрагменти різних фото та відео.

В субтитрах відеоролика йдеться про те, що Gallup нібито опублікував дані про результати пресконференції Володимира Путіна, яка відбулася 14 грудня. Стверджується, що дослідження ґрунтується на даних про перегляди пресконференції у Східній Європі й понад 75% інтернет-користувачів в Україні стежили за трансляцією із Володимиром Путіним за допомогою різних VPN-сервісів, а глибина перегляду при цьому сягала рекордних 50%. Ба більше — заявляється, що ця трансляція встановила абсолютний рекорд із глибини перегляду користувачами в Україні за 2023 рік.

Які кадри містить відеосюжет:

  • Багато уривків з трансляції пресконференції президента РФ за 14 грудня;
  • уривку відео використання програми TunnelBear для захисту та шифрування інтернет-з’єднання користувачів через VPN;
  • уривки із загальнодоступних стокових відео;

Висновки: 

  • дослідницький центр «Gallup» не проводив дослідження  інтернет-трафіку переглядів онлайн-трансляції пресконференції президента РФ за 14 грудня;
  • міжнародний телеканал «EuroNews» не створював і не публікував поширений пропагандистами відеосюжет про неіснуюче дослідження;
  • відеосюжет містить кадри, які не мають жодного відношення до заявленого дослідження «Gallup», він є поєднанням уривків з онлайн-трансляції пресконференції Путіна 14 грудня, стокових відео, відео використання програми TunnelBear та відео, знятого всередині будівлі офісу «Gallup»;
  • метою поширення такої фейкової новини є створення штучного образу популярності та підтримки президента РФ серед громадян України.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.