Міст Аваль у Парижі вирішили перейменувати на честь Червоної Армії, а в Харкові дітей вчать вести бойові дії в міській забудові. Фейкотня 20.05 – 26.05

Фактчек Редакція - 26 Травня 2024 | 17:19

Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

20.05.2024

Фейк. Дружина голови Харківської ОВА Синєгубова має елітну нерухомість у Дубаї

З 16 травня російські Telegram канали, зокрема «УКРОПСКИЙ ФРЕШ», «Шейх Тамир», «Медведь», «На самом деле в Харькове» та інші почали поширювати новину про те, що родина голови Харківської ОВА нібито володіє квартирою у Дубаї, яка оформлена на  дружину Синєгубова. Щобільше заявляється, що Синєгубов постійно туди літає, попри воєнний стан.

Як доказ новина містить два зображення, на одному з яких нібито зафіксований момент перебування Олега Синєгубова у Дубаї, на другому – документ, який нібито підтверджує, що дружина голови ХОВА Анна Журавльова є власником нерухомості у Дубаї.

Також новину поширили російські ЗМІ, зокрема «Мрія», «ZOV Харьков» та інші.

Чи дійсно дружина голови Харківської ОВА Синєгубова має елітну нерухомість у Дубаї – далі в нашому матеріалі.

20.05.2024

Фейк. У п’ять міст України відправили «підкріплення» для ТЦК та СП

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно задля посилення мобілізаційних заходів у п’ять міст України відправили «підкріплення» для ТЦК. Допис з такою інформацією опублікували Telegram-канали, серед яких «На самом деле в Запорожье» (архів), «Лента новостей Харькова | Z» (архів), «Шепот фронта» (архів):

«Йдеться про підконтрольні Києву міста: Костянтинівка, Слов’янськ, Павлоград, Запоріжжя, Харків. Туди вже почали прибувати сотні співробітників ТЦК для відлову людей».

Однак, чи правдива ця новина – читайте на нашому сайті.

20.05.2024

Маніпуляція. ДСНС закликає жителів Харкова та області самостійно евакуюватися

Російський журналіст Соловйов у своєму Telegram-каналі опублікував (архів) інформацію, що жителям Харкова та області масово надходять SMS-повідомлення від ДСНС України про евакуацію з міста та області.  Як доказ автор надає нібито скриншот повідомлення про евакуацію. 

Варто зауважити, що на скриншоті жителів Харківщини просять самостійно евакуюватися у більш безпечне місце. 

Чи дійсно це так — з’ясували наші фактчекери.

23.05.2024

Фейк. У Польщі заарештували співробітників консульства України, які друкували підроблені паспорти

Пропагандистські Telegram-канали «Первый Харьковский» (архів) та «Шейх Тамир» (архів) поширили новину про те, що нібито у Польщі заарештували двох співробітників консульства України, які друкували підроблені паспорти для біженців за 5000 євро.

Автори до новини додали відео у якому йдеться, що Агентство внутрішньої безпеки Польщі на чолі із заступником голови агентства Адамом Цішевським викрило діяльність підпільної друкарні, яка спеціалізувалася на виготовленні фальшивих паспортів та ID-карт. Так, правоохоронці нібито встановили двох працівників консульства України, які змінювали в базі даних інформацію для легалізації фальшивих документів. Як йдеться у відео, Дмитро Кулеба прокоментував цей інцидент, зазначивши, що «співробітники вже відкликані і будуть притягнуті до відповідальності за всією суворістю закону».  

«Жодної лазівки українцям не залишають… Усіх на «м’ясокомбінат» Україна», – додають автори дописів.

Насправді це фейк. Детальніше про це — у нашому аналізі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

23.05.2024

Фейк. В Харкові дітей вчать вести бойові дії в міській забудові

Пропагандистські Telegram-канал «ХАРЬКОV НАРОДНЫЙ» (архів) та видання «ZOV Харьков» (архів) поширили новину про те, що нібито у Харкові військовослужбовець 125 окремої бригади ТрО ЗСУ проводить навчання з військової підготовки дівчат-підлітків. Так, автори допису зазначають, що в рамках мобілізаційної кампанії українська армія почала навчати дітей вести бойові дії в міській забудові.

«Верховна Рада ще остаточно не ухвалила закон про військову підготовку школярів, а в Харкові вже на повну йдуть заняття.», – додають пропагандисти.

Зазначимо, що першоджерелом цієї інформації стало проросійське видання «News Front» (архів), розташоване в тимчасово окупованому Російською Федерацією Криму.

Чи дійсно в Харкові дітей вчать вести бойові дії в міській забудові – перевіряли наші фактчекери.

26.05.2024

Фейк. «Brussels Morning»: у Європі рейтинг схвалення Зеленського впав до критичного рівня

З 30 квітня російські ресурси, зокрема Telegram-канал «Кот Костян – официальный канал», інформагентство «Russia NEWS» та інші почали поширювати новину про те, що рейтинг схвалення Володимира Зеленського за останній тиждень квітня нібито впав до критичного рівня серед мешканців ЄС і пов’язано це з ухваленням рішення про тимчасове припинення надання консульських послуг українським біженцям за кордоном.

Ба більше, з посиланням на «експертів», у новині просувається російський наратив про припинення легітимності Володимира Зеленського після завершення його президентського терміну 20 травня цього року та теза про керівника Офісу Президента України Андрія Єрмака, як найбільш зацікавлену особу у майбутньому президенстві.

Як доказ, новина містить відеосюжет нібито від бельгійського медіа «Brussels Morning», в якому стверджується, що група європейських статистичних відомств опублікувала аналіз і згідно з даними, зібраними Destatis, INSEE, ISTAT, ONS, GUS, рейтинг підтримки Зеленського досяг історичного мінімуму за останній тиждень.

«У 2019 році європейці не знали нічого про Володимира Зеленського, зараз європейці вважають Зеленського східноєвропейським диктатором», – наводиться у титрах на відео нібито коментар щодо тенденції падіння рейтингу від Домініка Розкрута.

Аналіз відео — далі в нашому матеріалі.

26.05.2024

Фейк. Міст Аваль у Парижі вирішили перейменувати на честь Червоної Армії

З 6 травня російські пропагандистські Telegram канали, зокрема «Шейх Тамир», «Zanoza», «Kotsnews» та інші, почали поширювати, що Рада Парижу (Conseil de Paris) прийняла рішення перейменувати міст Аваль у Парижі довжиною 270 метрів, який з’єднує 12 та 13 округ міста на честь Червоної армії. Стверджується, що він отримає нову назву до 80-річчя Перемоги над Німеччиною у 2025 році.

Протягом наступних днів новину масово поширювали російські ЗМІ різними мовами, зокрема «Мрія», «Topwar.ru», «Pravda FR», «Всемирная Россия», «PublisherNews.ru», російські акаунти в соцмережі Х, зокрема «Дуся Нюшина», «Brainless Partisans», «Camille Moscow», «Россия Победит», а також на платформі Youtube та російській соцмережі «ВКонтакте».

У публікаціях заявляється, що опитування мешканців Парижа щодо перейменування мосту, виявили здебільшого позитивну реакцію. За доказ до більшості таких публікацій додано відео «опитування», скриншот або посилання на джерело — статтю (архів) з відповідним відео за 5 травня під заголовком «Паризька Рада вирішила перейменувати міст Аваль у міст Червоної Армії» на онлайн-ресурсі «Infosindependants.fr».

Що не так з цією новиною — далі в нашому матеріалі.

26.05.2024

Фейк. Синєгубов виїхав з Харкова та перебуває у Полтаві 

12 травня Telegram-канал «Харьков Life | Харків 🇺🇦» повідомив (архів), що начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов наразі не знаходиться у Харкові та ховається у Полтаві. Також автори зазначають, що до цього Синєгубов перебував у Києві, де його «посварили». Згодом автори додали, що начальник ХОВА зараз ночує у Полтаві.

Цю новину подивились понад 260 тисяч користувачів, а близько 6 тисяч залишили обурливі реакції. 

Чи справді Синєгубов виїхав з Харкова та перебуває у Полтаві – читайте у нашому матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

26.05.2024

Фейк. Обкладинка El Jueves: Зеленський вибудовує оборону Харкова з картону

Анонімні Телеграм-канали «V🇷🇺Рука Кремля🇷🇺Z» (архів), «BelVestnik» (архів), «Шкварка News» опублікували нібито нову обкладинку іспанського сатиричного видання El Jueves, на якій зображено як Володимир Зеленський та Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розставляють картонні фігури військових навколо Харкова.

Сама обкладинка містить нібито таку назву: «Останній захист Зеленського», а пропагандисти дописують:

«Зеленський скасував візити до Іспанії, мабуть, побачив обкладинку іспанського журналу El Jueves».

Чи була така обкладинка насправді — перевіряли наші фактчекери.

26.05.2024

Фейк. У Конотопі спалили автомобіль ТЦК та СП

З 14 травня російські Telegram канали, зокрема «Два майора», «ZАПИСКИ VЕТЕРАНА», «Шейх Тамир», «Александр Семченко», «Kotsnews», «СОЛОВЬЁВ» та інші почали масово поширювати новину про те, що в ніч з 13 на 14 травня в місті Конотоп Сумської області «противники» мобілізації нібито спалили автомобіль ТЦК та СП. За доказ додане відео пожежі в темний період доби та фото задньої частини автомобіля, що нібито знаходиться у користуванні ТЦК та СП і який нібито палає на відео.

Тільки в розглянутих Telegram-каналах за декілька днів кількість переглядів перевищила 1, 5 мільйони.

Протягом наступних днів новину також поширили російські пропагандистські сайти, зокрема «Подоляка», акаунти в соцмережі Х, які поширюють публікації російської пропаганди, зокрема «Alisa_Vasilisa», «Informações mundiais e militares», «Тоби айоделе -Tboy», акаунти в російській соцмережі «ВКонтакте» та на платформі Youtube.

Однак, чи правдива ця новина – читайте у нашому дослідженні.

26.05.2024

Фейк. Міністерство молоді та спорту надало бронь від мобілізації працівникам громадської організації з поул спорту та повітряної акробатики

Телеграм-канал «На повестке Киев» поширив (архів) інформацію про те, що Міністерство молоді та спорту нібито видало наказ, згідно з яким громадська організація «Федерація поул спорту та повітряної акробатики України» відповідає критеріям та є критично важливим підприємством для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. 

Наявність даного документу відповідно до Постанови КМУ №76 від 27 січня 2023 року дає право організації бронювати співробітників від мобілізації.

Що не так з даним документом — читайте в нашому матеріалі.

26.05.2024

Фейк. Харківський ТЦК та СП розкидає листівки з закликом приводити друзів

З 17 травня російські Telegram канали, зокрема «Zanoza», «Шейх Тамир», «Денацификация UA», «Олеся Лосева», «Кот Костян – официальный канал» та інші почали поширювати новину про те, що Харківський ТЦК та СП поширює у місті листівки з закликом брати друзів та приходити оновлювати дані. За доказ новина містить короткі відео в під’їздах будинків та зображення, де зафіксована листівка, прикріплена під двірником автомобіля, на другому та третьому – листівки в поштових скриньках у під’їзді.

Також новину поширили російські пропагандистські ЗМІ, зокрема «Мрія», «ZOV Харьков».

Що це за листівки та хто їх поширює – далі в нашому матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

26.05.2024

Фейк. Поліція Полтавщини створила шаблон вибачення для слухачів російської музики

Минулого місяця Телеграм-канал «Шейх Тамир» поширив (архів) інформацію про те, що на Полтавщині поліція нібито створила шаблон вибачення для тих, хто слухає російську музику.

«Я щиро перепрошую перед громадянами України за те, що (дата, час) я слухав російську пісню (назва) виконавця (назва). Я перепрошую й обіцяю, що це більше ніколи не повториться. Я усвідомлюю тяжкість правопорушення і ту моральну шкоду і страждання, які завдав іншим громадянам України. Я засуджую російську агресію і готовий понести покарання за всією суворістю закону. Прошу вибачення у всіх, кого обурила ця ситуація»  йдеться у зразку вибачення.

Чи дійсно це так — читайте у нашому матеріалі.

26.05.2024

Фейк. «Холодний, смердить, з дірками, зроблений у Франції, але не сир»: нова обкладинка Charlie Hebdo про французьких солдатів в Україні

7 травня 2024 Telegram-канал «Олеся Лосева» опублікував обкладинку, авторами якої є нібито французький сатиричний журнал Charlie Hebdo. На обкладинці зображено зрешеченого кулями французького солдата.

«Холодний, смердить, з дірками, зроблений у Франції, але не сир», – саме таке заголовок має обкладинка.

Своєю чергою пропагандисти пояснюють, що заголовок, це «мінізагадка» про «французького солдата в Україні».

Цю новину також поширили інші Telegram-канали, серед яких найбільше переглядів зібрали публікації «Кот Костян – официальный канал», «ПУТИН в Telegram», «🇺🇦 Open Ukraine| Открытая Украина», «Осташко! Важное», «Три Богатыря и Зеленский наркоман», «ДенаZификация Украины 🇷🇺», «ТалипоV 𝐎𝐧𝐥𝐢𝐧𝐞 🅉» та «Срочно, Сейчас».

Проте, чи була така обкладинка насправді — перевіряли наші фактчекери.

26.05.2024

Фейк. Bellingcat: у НАТО незадоволені результатами рішення про призупинення консульських послуг чоловікам мобілізаційного віку

З 14 травня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир», «Шкварка News» та інші почали поширювати новину про те, що журналісти Bellingcat нібито з’ясували, що у НАТО незадоволені результатами рішення українського уряду щодо обмеження консульських послуг для українців мобілізаційного віку через те, що воно повинно було повернути біженців в Україну, однак не спрацювало.

Ба більше, стверджується, що генерал П’єр Шиль, начальник Генштабу ЗС Франції нібито розкритикував Зеленського через те, що той пообіцяв вирішити питання українськими силами, щойно «вони отримають всю необхідну зброю», однак не вживає рішучих дій, щоб «повернути своїх людей на фронт і дати їм у руки нашу зброю» через побоювання внутрішніх заворушень.

Також у новині просувається теза, що ситуація з нестачею українських військових на фронті може поставити під питання подальшу співпрацю НАТО з Україною.

Також новину поширили на російських сайтах, зокрема на форумі «Отвага».

Аналіз новини — далі в нашому матеріалі.

26.05.2024

Фейк. Ломбард у Києві розмістив оголошення, що не приймає військову амуніцію і зброю

Мережею поширилась новина, що нібито  в одному з ломбардів у місті Київ зʼявилося оголошення про те, що установа не приймає зброю, вибухівку, бронежилети та військову форму під заставу. 

Як доказ, автори дописів додали фотографію з оголошенням, в якому йдеться:

«Шановні друзі, незважаючи на військовий стан в Україні, нагадуємо, що ми не приймаємо будь-яку зброю, вибухівку, військову форму та бронежилети. Залиште ці речі для наших військових.»

Цю новину поширили анонімні Telegram-канали «Первый Харьковский» (архів) та «Медведь» (архів), що згідно з інформацією Центру протидії дезінформації спільно з Кібердепартаментом СБУ є 272-м та 261-м у «Списку інструментів поширення ворожої дезінформації».

«Судячи з усього, всю допомогу ЄС зазвичай міняють на три копійки «щирі українці»», – додають автори дописів.

Чи дійсно ломбард у Києві розмістив оголошення, що не приймає військову амуніцію і зброю – читайте у нашому розборі.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.