Маніпуляція. ДСНС закликає жителів Харкова та області самостійно евакуюватися

Назар Гламазда - 20 Травня 2024 | 09:08

Мережею шириться інформація, що жителям Харкова почали надходити повідомлення від ДСНС України з закликом самостійно евакуюватися з міста та області. Чи дійсно це так — з’ясували наші фактчекери. 

Що сталося? 

Російський журналіст Соловйов у своєму Telegram-каналі опублікував (архів) інформацію, що жителям Харкова та області масово надходять SMS-повідомлення від ДСНС України про евакуацію з міста та області.  Як доказ автор надає нібито скриншот повідомлення про евакуацію. 

Варто зауважити, що на скриншоті жителів Харківщини просять самостійно евакуюватися у більш безпечне місце. 

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Про джерело 

Telegram-канал «СОЛОВЬЁВ» згідно з інформацією Центру протидії дезінформації спільно з Кібердепартаментом СБУ є 11-м у «Списку інструментів поширення ворожої дезінформації».

Коментар ДСНС

Речник головного управління ДСНС у Харківській області Євген Василенко у коментарі журналістам Ґвара Медіа заявив, що жодних повідомлень про евакуацію жителям міста ДСНС не надсилали. 

Окрім того, на офіційній сторінці Facebook Головного управління ДСНС України у Харківській області опублікували спростування інформації, поширеній Telegram-каналом.

Про евакуацію

10 травня начальник обласної військової адміністрації повідомив, що із прикордонних населених пунктів Чугуївського, Харківського та Богодухівського районів області розпочалася евакуація. Жодних заяв про евакуацію Харкова Синєгубов не робив.

Цього ж дня журналісти Ґвара Медіа телефоном поспілкувались з начальником Вовчанської МВА Тамазом Гамбарашвілі про евакуацію місцевих з Вовчанську. 

«Зараз люди виїжджають у більш безпечні місця. Ті, хто самі не можуть виїжджати, ми зараз організовуємо евакуацію людей. Тому що обстріли продовжуються і це дуже важко», — розповів Гамбарашвілі.

Також 15 травня міський голова Ігор Терехов повідомив, що наразі евакуація населення з Харкова не планується. Зараз до міста приїжджають люди з прикордонних населених пунктів, де тривають бойові дії.

 «Мова про евакуацію з Харкова не йде. Ми, навпаки, приймаємо евакуйованих. До Харкова приїжджають люди з районів, де зараз йдуть активні бойові дії. Ми вже прийняли понад 6 тис. осіб. Розміщуємо їх у гуртожитках, надаємо все необхідне, щоб вони почувалися більш-менш захищеними. Зараз потреби в речах немає, усього вистачає», — заявив Терехов. 

Зауважимо, що Координаційний гуманітарний центр на своїй сторінці висвітлює евакуацію з прикордоння Харківщини. У організації зазначають, що евакуація проходить спільно з органами місцевої влади та правоохоронними органами. 

«БО «Координаційний гуманітарний центр», в співпраці з ХОВА, представниками національної поліції, цивільно-військового співробітництва та органами місцевого самоврядування продовжує здійснювати координацію евакуації з прикордоння Харківщини, контролюючи, щоб всі евакуйовані були розміщені у місцях тимчасового перебування та забезпечені всім необхідним», — зазначено на офіційній сторінці центру. 

Отже:

  • ДСНС не закликає до самосійної евакуації;
  • у 7 громадах Харківського, Чугуївського та Богодухівського районів дійсно триває евакуація, яка відбувається силами рятувальників ДСНС, Національної поліції, волонтерів та представників місцевих громад. Евакуація проходить під керівництвом Харківської обласної військової адміністрації.
  • Евакуація жителів Харкова не проводиться.

Тож, перед нами чергова спроба російських джерел дискредитувати евакуаційні заходи на Харківщині та поширити паніку серед місцевого населення. 

Висновок: маніпуляція 

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.