Фейк. В Харкові дітей вчать вести бойові дії в міській забудові

Вікторія Горак - 23 Травня 2024 | 09:37

Мережею шириться новина, що нібито у Харкові військовослужбовець 125 окремої бригади ТрО ЗСУ проводить навчання для дітей щодо ведення бойових дій в міських забудовах. Чи правда це – розбирались наші фактчекери.

Що сталося?

Пропагандистські Telegram-канал «ХАРЬКОV НАРОДНЫЙ» (архів) та видання «ZOV Харьков» (архів) поширили новину про те, що нібито у Харкові військовослужбовець 125 окремої бригади ТрО ЗСУ проводить навчання з військової підготовки дівчат-підлітків. Так, автори допису зазначають, що в рамках мобілізаційної кампанії українська армія почала навчати дітей вести бойові дії в міській забудові.

«Верховна Рада ще остаточно не ухвалила закон про військову підготовку школярів, а в Харкові вже на повну йдуть заняття.», – додають пропагандисти.

Зазначимо, що першоджерелом цієї інформації стало проросійське видання «News Front» (архів), розташоване в тимчасово окупованому Російською Федерацією Криму.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Насамперед за допомогою зворотнього пошуку нам вдалось ідентифікувати відео, що поширювали пропагандистські ресурси. Так, його опублікував акаунт в TikTok під ніком @nstlzrk (архів).

Наші фактчекери безпосередньо звʼязалися з авторкою відео та запитали, чи дійсно Збройні Сили України проводили навчання військової підготовки для дівчат-підлітків у Харкові.

@nstlzrk спростувала цю інформацію та зазначила, що, по-перше, це були військово-польові збори для 11 класів, які проводив викладач з предмета Захист України, по-друге, це відбувалось не в Харківській області.

Законодавче підґрунтя

Зауважимо, що згідно з Постановою Кабінету Міністрів №1770 «Про затвердження положень про допризовну підготовку і про підготовку призовників з військово-технічних спеціальностей» від 30 листопада 2000 року, допризовна  підготовка  включається до визначеної державою складової  освіти  вищих  навчальних  закладів I і II рівня акредитації,  професійно-технічних  і  загальноосвітніх навчальних закладів та   проводиться   за затвердженими відповідно до законодавства програмами,  погодженими з Міноборони. 

Згідно з навчальною програмою 2023 року для 10-11 класів Міністерства освіти і науки України з предмета «Захист України» навчально-польові збори/заняття і навчально-тренувальні заняття проводяться з метою практичного закріплення рівня знань, умінь та навичок учнів у 11 класі наприкінці навчального року. 

«3-х денні (18 годин) навчально-польові збори/заняття та навчально-тренувальні заняття проводяться на базах військових частин, центрів комплектування та соціальної підтримки, лікувально-оздоровчих установ, базових навчальних закладів та навчальних закладів. До їх організації та проведення залучаються обласні, міські/районні ТЦК та СП та органи місцевого самоврядування.», – йдеться у навчальній програмі від МОН. 

Тож, російська пропаганда вчергове поширила фейк з метою дискредитувати мобілізаційну кампанію в Україні. Насправді у відео продемонстрували навчально-польові збори для учнів 11 класів, що проводяться щорічно в рамках навчального плану Міністерства освіти і науки України.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.