Фейк. У Польщі заарештували співробітників консульства України, які друкували підроблені паспорти

Вікторія Горак - 23 Травня 2024 | 09:05

Кабінет Міністрів України 23 квітня вніс зміни щодо оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадянам України, які перебувають за межами України. Майже одразу ж після цього, мережею поширилось відео про те, що нібито у Польщі заарештували двох співробітників консульства України за підробку документів для біженців. Чи дійсно це так – далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

Пропагандистські Telegram-канали «Первый Харьковский» (архів) та «Шейх Тамир» (архів) поширили новину про те, що нібито у Польщі заарештували двох співробітників консульства України, які друкували підроблені паспорти для біженців за 5000 євро.

Автори до новини додали відео у якому йдеться, що Агентство внутрішньої безпеки Польщі на чолі із заступником голови агентства Адамом Цішевським викрило діяльність підпільної друкарні, яка спеціалізувалася на виготовленні фальшивих паспортів та ID-карт. Так, правоохоронці нібито встановили двох працівників консульства України, які змінювали в базі даних інформацію для легалізації фальшивих документів. Як йдеться у відео, Дмитро Кулеба прокоментував цей інцидент, зазначивши, що «співробітники вже відкликані і будуть притягнуті до відповідальності за всією суворістю закону».  

«Жодної лазівки українцям не залишають… Усіх на «м’ясокомбінат» Україна», – додають автори дописів.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Насамперед ми перевірили усі офіційні ресурси міністра закордонних справ Дмитра Кулеби і МЗС України та не знайшли жодних подібних заяв та інформації про викриття шахрайської схеми співробітників консульства Польщі. Окрім того, немає подібних заяв ані на сайті Агентства внутрішньої безпеки Польщі, ані від самого Адама Цішевського.

Тож, наступним кроком, ми перевірили усі соціальні мережі та офіційний сайт фандрайзингової платформи України «UNITED24», адже відео містить логотип цієї організації. Втім нам не вдалося знайти жодного подібного відеоролика, яке поширюють пропагандисти.

Порівнявши відеоролики, що публікує UNITED24 на своїх офіційних платформах, з пропагандистським відео, ми зʼясували, що організація використовує свій власний шрифт, який відрізняється від того, що зображено у відео фейкоробів.

Окрім того, відеоролик містить в собі й кадри, що за змістом та проміжком часу не співпадають:

  • кадри з відео «У Польщі консульства України припиняють обслуговувати чоловіків у віці 18-60 років» YouTube-каналу «іnPoland» за 23 квітня 2024 рік;
  • кадри з відео «Як записатися на візит до консульства?» того ж YouTube-каналу «іnPoland» за 30 червня 2022 рік;
  • кадри з відео «Як українські цифрові ID-картки повільно трансформують бюрократію радянських часів» YouTube-каналу «UATV English» за 24 жовтня 2017 рік;
  • кадри з Кросненського районного суду, що виніс вирок у справі про вбивство двом жителям Кросно;
  • кадри з Адамом Цішевським на конференції «SECURE 2024 | Глобальна кібербезпека в умовах нової холодної війни» за 16 квітня 2024 рік;
  • кадри інтерв’ю міністра МЗС України з німецьким телеканалом  WELT Nachrichtensender за 24 січня 2024 рік;
  • кадри з брифінгу Дмитра Кулеби для міжнародних журналістів за 20 березня 2024 рік;
  • кадри з випуску «Єдині Новини» телеканалу «1+1» за 26 квітня 2024 рік;
  • тощо.

Ми безпосередньо звернулися до фандрайзингової платформи України «UNITED24» із запитанням чи дійсно організація опублікувала відео, що поширюють пропагандисти. Пресслужба спростувала цю інформацію.

Отже, російська пропаганда вчергове використала логотип відомої медіаплатформи й створила власне відео з метою дискредитувати чинну владу в Україні.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.