Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

04.12.2023

Маніпуляція. У Києві на акцію протесту вийшла жінка з плакатом: «Нехай воюють лише російськомовні»

15 листопада 2023 пропагандистський Telegram-канал «Одесское Общественное Телевидение Z» опублікував фотографію акції протесту, де одна з жінок, загорнувшись в український прапор тримала в руках плакат з написом: 

«Нехай воюють тількі російськомовні. Це вони у всьому винні».

Як зазначають автори дописів:

«У Києві проходили протести щодо демобілізації, де жінка вийшла зі звинуваченням російськомовних громадян».

Також цю новину поширили низка інших пропагандистських Telegram-каналів, серед яких найбільше переглядів зібрали публікації «Шейх Тамир», «Петя Первый», «Мрія» та «Nina VATT 🇷🇺».

Що ж відбувалося насправді — дізнавалися наші фактчекери.

06.12.2023

Маніпуляція. Роботодавці до 1 грудня мають надати списки військовозобов’язаних

З 29 листопада в інфопросторі почали активно поширювати новину про те, що роботодавці до 1 грудня зобов’язані надати списки військовозобов’язаних до ТЦК та СП.

«До 1 грудня всі роботодавці мають подати до ТЦК списки військовозобов’язаних. За правилами військового обліку, що затверджені Постановою Кабміну, ці списки щороку мають подавати: заклади освіти, державні органи та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації тощо», — йдеться в дописах.

Новина була поширена в багатьох Telegram-каналах, зокрема в «Инсайдер UA | Новини | Україна» (архів), «Оперативний ЗСУ» (архів), «Труха Україна» (архів).

Також новина набула поширення в ЗМІ, зокрема її поширили «24 Канал» (архів), «Стопкор» (архів), «Шостка» (архів) та інші.

Як ЗМІ, так і Telegram-канали посилалися на матеріал «Телевізійна служба новин» (ТСН).

Тож, чи дійсно роботодавці до 1 грудня мають надати списки військовозобов’язаних — читайте у нашому розслідуванні.

07.12.2023

Фейк. На каналі ICTV вийде серіал «Волонтер з народу» з Сергієм Притулою у головній ролі

23 листопада 2023 українська користувач Facebook Ростислав Шапошников опублікував скриншот нібито заголовку новини від видання «Українська Правда».

«На каналі ICTV Пінчука вийде серіал «Волонтер з народу». У головній ролі — Сергій Притула»,  йдеться в заголовку.

Цей скриншот почали активно поширювати українські користувачі мережі Х (колишній Twitter) та користувачі Facebook.

Також допис поширили й у пропагандистських Telegram-каналах, таких як «Шейх Тамир» та «Мрія», відомих нашим читачам з низки попередніх фактчек-матеріалів.

Чи дійсно це так — розбиралися наші фактчекери.

08.12.2023

Фейк. Бійців спецпідрозділу Kraken відправляють на Закарпаття для посилення мобілізаційних заходів

Пропагандистський ресурс «Шейх Тамир» (архів) опублікував допис про те, що бійців спецпідрозділу Kraken нібито відправляють у Закарпатську область для посилення мобілізаційних заходів. Так, військові будуть патрулювати вулиці групою у 5-6 осіб та «відловлювати» чоловіків, а зокрема угорців, для подальшого їх долучення до лав української армії. Як стверджують автори допису, цю інформацію оприлюднили журналісти закарпатських ЗМІ, проте про яке саме ЗМІ йде мова, інформація не надається.

За доказ правдивості у пабліку додають скриншоти листування нібито між двома бійцями підрозділу, які начебто й опублікували представники закарпатських медіа.

Про це також написали пропагандистські ресурси «Медведь» (архів) та «ПроRU_BY🇷🇺🇧🇾» (архів). 

Що сталося насправді — читайте у нашому аналізі.

10.12.2023

Фейк. У телешоу на «Netflix» показали татуювання з Зеленським, що висміює український контрнаступ

20 листопада 2023 пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» опублікував відеофрагмент телешоу на стрімінговому сервісі «Netflix», де молодому чоловіку зробили на животі татуювання нібито з українським Президентом Володимиром Зеленським з підписом, що містить ненормативну лексику: 

«Контрнаступ мені у **** [сідниці]»

Як запевняють пропагандисти:

«Хоча татуювання жахливе, проте воно максимально чітко висвітлює, що відбулося з контрнаступом», — йдеться у дописі.

Також цю новину поширили інші пропагандистські Telegram-канали, серед яких найбільше переглядів отримали публікації «РОССИЯ СЕЙЧАС», «ПУТИН в Telegram», «VOBLYA» та «Выпускайте Кракена!». Загалом новину переглянуло більше півмільйона користувачів.

Проте, чи справді у телешоу на «Netflix» показали татуювання з Зеленським, що висміює український контрнаступ читайте на сайті.

10.12.2023

Фейк. Грамота за економію снарядів від командування 110 ОМБр

22 листопада у проросійських Telegram-каналах, зокрема «Шейх Тамир» (архів), «Zanoza» (архів), «Медведь» (архів), поширювалася світлина грамоти від «Командування 110 окремої механізованої бригади», якою був нагороджений Божко Антон Степанович.

«За проявлену передбачливість в економії та раціональному використанні снарядів калібру 155 мм», — йдеться у тексті нагородження.

Як стверджують у коментарі до допису автори Telegram-каналів:

«Боєприпаси НАТО закінчуються. ЗСУшнику, який воює під Авдіївкою, видали ГРАМОТУ ЗА ЕКОНОМІЮ 155 мм боєприпасів».

Тільки в розглянутих Telegram-каналах допис набрав понад 350 тисяч переглядів.

Також новина поширювалась у російських ЗМІ (архів) та соціальній мережі «ВКонтакте» (архів).

Чи дійсно це так — читайте у нашому матеріалі.

10.12.2023

Фейк. Нова обкладинка турецького видання LeMan присвячена двом лідерам країн Сі Цзіньпін та Байдену

Майже кожна вагома подія у світі знаходить відображення у фейкових обкладинках російської пропаганди. Так, 15 листопада відбулася зустріч президента Джо Байдена та лідера КНР Сі Цзіньпіна у Сан-Франциско. Тож, майже одразу ж у мережі зʼявилася нібито нова обкладинка турецького видання LeMan, що присвячена двом лідерам країн. 

Проросійські Telegram-канали «Кали югаToday» (архів), «Шкварка 2.0» (архів) та «Оптимистка в штатском 🇷🇺» (архів) поширили нібито нову обкладинку турецького сатиричного журналу LeMan, на якій карикатурно зображений лідер Китаю Сі Цзіньпіня, що сидить біля річки, а повз нього пропливає мертве тіло президента США Джо Байдена.

«Якщо ви просидите біля річки досить довго, то побачите, труп вашого ворога, який пливе повз», – йдеться в заголовку

Також цю новину поширили низка користувачів соціальної мережі Х (колишній Twitter), зокрема «Новиков Александр» (архів).

Що не так з обкладинкою турецького видання LeMan, читайте в нашій статті.