Фейк. Бійців спецпідрозділу Kraken відправляють на Закарпаття для посилення мобілізаційних заходів

Алєся Ященко - 08 Грудня 2023 | 09:29

Дискредитація української армії є одним з наративів російської пропаганди, що постійно просувається в інфопросторі. Цього разу ми натрапили на допис про те, що бійців спецпідрозділу Kraken відправлять у Закарпатську область з метою посилення мобілізаційних заходів. Що сталося насправді – читайте у нашому аналізі.

Що сталося? 

Пропагандистський ресурс «Шейх Тамир» (архів) опублікував допис про те, що бійців спецпідрозділу Kraken нібито відправляють у Закарпатську область для посилення мобілізаційних заходів. Так, військові будуть патрулювати вулиці групою у 5-6 осіб та «відловлювати» чоловіків, а зокрема угорців, для подальшого їх долучення до лав української армії. Як стверджують автори допису, цю інформацію оприлюднили журналісти закарпатських ЗМІ, проте про яке саме ЗМІ йде мова, інформація не надається.

За доказ правдивості у пабліку додають скриншоти листування нібито між двома бійцями підрозділу, які начебто й опублікували представники закарпатських медіа.

Про це також написали пропагандистські ресурси «Медведь» (архів) та «ПроRU_BY🇷🇺🇧🇾» (архів). 

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Ми почали з того, що дослідили листування між військовими. Фейкороби стверджують, що ці скриншоти вони взяли зі сторінок закарпатських медіа. Проте, в жодному медіа ми не знайшли матеріалу, в якому б стверджували, що ця інформація є правдивою.

Наступним кроком, ми перевірили фотографії «з останніх завдань», якими діляться «військовослужбовці Kraken» у листуванні. Так, фото зі скриншоту на фоні монітора, вперше було поширено ще 24 вересня 2022 року. Його можна знайти на сайті Gettyimages. Автор фото Paula Bronstein.

Інша світлина з листування насправді була поширена у лютому 2023 року в Telegram-каналі підрозділу. На ній відображені події звільнення Вільхівки у березні 2022 року.

Зображення з сувенірною монетою насправді поширили на сайті онлайн-аукціонів ще 9 травня 2023 року.

Варто підсумувати, що всі ці зображення були зроблені у різний час. Тому інформація з листування щодо того, що вони зроблені «з останнього виїзду» підрозділу є фейком.

Центр протидії дезінформації при РНБО звернувся до Головного управління розвідки щодо коментарів цієї «новини». У ГУР зазначили, що інформація про відправку на Закарпаття бійців спецпідрозділу Kraken для посилення мобілізаційних заходів — фейк, що має на меті дискредитувати підрозділ та розпалити національну ворожнечу.

«Наразі бійці спецпідрозділу Kraken знаходяться у зоні бойових дій, де виконують поставлені вищим військово-політичним керівництвом країни завдання, які сприяють звільненню українських територій від російської навали», – дописують у ЦПД.

Спростування ЦПД також поширили на офіційному Telegram-каналі ГУР.

Ми також звернулися за коментарем до спецпідрозділу Kraken й наразі очікуємо на відповідь. 

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.