Маніпуляція. У Києві на акцію протесту вийшла жінка з плакатом: «Нехай воюють лише російськомовні»

Владислав Герасименко - 04 Грудня 2023 | 09:30

Ми вже не вперше стикаємося з тим, що російська пропаганда використовує усілякі пікети та акції протесту, для створення дезінформації. Так, низка пропагандистських Telegram-каналів поширила інформацію про те, що в Києві на акцію протесту серед інших, вийшла жінка з плакатом: «Нехай воюють тількі російськомовні. Це вони у всьому винні». Що ж відбувалося насправді — дізнавалися наші фактчекери.

Що сталося?

15 листопада 2023 пропагандистський Telegram-канал «Одесское Общественное Телевидение Z» опублікував фотографію акції протесту, де одна з жінок, загорнувшись в український прапор тримала в руках плакат з написом: 

«Нехай воюють тількі російськомовні. Це вони у всьому винні».

Як зазначають автори дописів:

«У Києві проходили протести щодо демобілізації, де жінка вийшла зі звинуваченням російськомовних громадян».

Також цю новину поширили низка інших пропагандистських Telegram-каналів, серед яких найбільше переглядів зібрали публікації «Шейх Тамир», «Петя Первый», «Мрія» та «Nina VATT 🇷🇺».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Отже, 12 листопада в багатьох великих містах України, і зокрема Києві, відбулися мирні акції за право на демобілізацію військових після 18 місяців служби.

В соцмережі Instagram ми знайшли дівчину, з пропагандистських постів, що насправді тримала плакат з іншим написом:

«Ухилянт має право на спокійне життя, чому мій чоловік не має?»

Це була публікація Instagram-сторінки kyivfriends. В описі акаунту йдеться, що це «спільнота Киян та жителів області». А пост, де дівчина тримає плакат підписане:

«Ти — мій захист, а я — твій надійний тил».

Автори сторінки також додали посилання на особистий акаунт дівчини в Instagram (alinka_vladimirovna__).

На її сторінці ми знайшли збережені сторіз з акції протесту. Як бачимо, плакат має зовсім інший напис.

Крім цього, фейковий напис плаката містить орфографічні помилки: у слові «тільки» замість останньої літери «и» вжито «і».

Хочемо звернути увагу, що такі мирні пікети по всій Україні, на той час, відбувалися вже вдруге, а станом на зараз вже втретє. Так, рідні та близькі військових, які понад півтора роки боронять країну, збираються з вимогою ухвалити законопроєкт про уточнення строків військової служби (№9142). Вимога таких пікетів: демобілізація військових після 18 місяців служби.

Отже, російські пропагандисти підробили справжній напис на плакаті для того, аби «продемонструвати» як в Україні нібито ставляться до російськомовних. Саме таким чином відбувається просування тези про нібито «другосортність» і утиснення російськомовних українців.

Висновок: фейк

Під час підготовки матеріалу, ми дізналися, що фейковість плаката підтвердило і видання «24 канал».

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.