Військовий квиток

Маніпуляція. Роботодавці до 1 грудня мають надати списки військовозобов’язаних

Анна Орманжи - 06 Грудня 2023 | 09:29

Нині військовий облік та мобілізація в Україні одні з найпоширеніших та найрезонансніших тем в суспільстві, тож дезінформації та спекуляції щодо цього носять майже систематичний характер. Так, до нас у бот «Перевірка» надійшла велика кількість запитів від користувачів з проханням перевірити інформацію чи дійсно усі роботодавці повинні до 1 грудня надати списки військовозобов’язаних. Детальніше про це — читайте у нашому розслідуванні.

Що сталося?

З 29 листопада в інфопросторі почали активно поширювати новину про те, що роботодавці до 1 грудня зобов’язані надати списки військовозобов’язаних до ТЦК та СП.

«До 1 грудня всі роботодавці мають подати до ТЦК списки військовозобов’язаних. За правилами військового обліку, що затверджені Постановою Кабміну, ці списки щороку мають подавати: заклади освіти, державні органи та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації тощо», йдеться в дописах.

Новина була поширена в багатьох Telegram-каналах, зокрема в «Инсайдер UA | Новини | Україна» (архів), «Оперативний ЗСУ» (архів), «Труха Україна» (архів).

Також новина набула поширення в ЗМІ, зокрема її поширили «24 Канал» (архів), «Стопкор» (архів), «Шостка» (архів) та інші.

Як ЗМІ, так і Telegram-канали посилалися на матеріал «Телевізійна служба новин» (ТСН).

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Аналіз

Першоджерело інформації

Отже, як ЗМІ, так і пабліки посилалися на статтю ТСН «До 1 грудня всі роботодавці мають подавати списки призовників до ТЦК СП: що це означає», що була опублікована 28 листопада. В статті йдеться про те, що за словами адвокатки Марини Бекало, роботодавці до 1 грудня повинні надати списки призовників до ТЦК та СП. Про військовозобов’язаних у статті не йдеться.

Наступним кроком за допомогою веб-архіву, ми перевірили чи існували інші версії цієї статті. Так, ми з’ясували що з моменту публікації 28 листопада (веб-архів) до 15:08 29 листопада в статті йшла мова саме про списки військовозобов’язаних.

Знімок статті о 14:08 29 листопада відображає вже змінену версію статті, що містить інформацію про списки призовників, а не військовозобов’язаних.

Тобто, 28 листопада ця стаття, дійсно містила інформацію про надання роботодавцями до 1 грудня списків «призовників, військовозобов’язаних та резервістів до ТЦК та СП».

Постанова Кабміну №1487

Адвокатка Марина Бекало у своєму коментарі, посилається на Постанову Кабінету міністрів №1487 від 30 грудня 2022 року.

Цією Постановою був затверджений «Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів» (надалі – «Порядок»).

Згідно з Порядком, Військовий облік забезпечується, організовується і безпосередньо ведеться державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, в яких призовники, військовозобов’язані та резервісти працюють (навчаються). У селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) ТЦК та СП, ведення персонально-первинного військового обліку покладається на виконавчі органи сільських, селищних, міських рад.

Обов’язки виконавчих органів сільських, селищних, міських рад

Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад з метою забезпечення персонально-первинного військового обліку крім іншого здійснюють (пункт 24 Порядку):

  • складання і подання щороку до 1 грудня до районних (міських) ТЦК та СП списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць.

Обов’язки державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації з метою ведення персонального військового обліку крім іншого здійснюють (пункт 34 Порядка):

  • складання і подання щороку до 1 грудня до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць.

Тобто, відповідні органи, підприємства, установи, організації тощо повинні складати та подавати щороку до 1 грудня списки громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць.

Хто підлягає приписці до призовних дільниць

Громадяни України відповідно до військового обов’язку згідно з Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу», поділяються на такі категорії:

  • допризовники — особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;
  • призовники — особи, приписані до призовних дільниць;
  • військовослужбовці — особи, які проходять військову службу;
  • військовозобов’язані — особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
  • резервісти — особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

До призовних дільниць щороку протягом січня — березня приписуються допризовники, яким у рік приписки виповнюється 17 років. Приписка проводиться відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання.

Тобто, допризовники — громадяни України чоловічої статі, які підлягають приписці до призовних дільниць у рік, коли їм виповнюється 17 років. У 2024 році підлягають приписці до призовних дільниць парубки 2007 року народження.

Так, і у статті ТСН, Марина Бекало пояснює:

«Подання списків здійснюється з метою звіряння даних списків персонального військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів з обліковими документами (даними) відповідних ТЦК СП, у яких вони перебувають на військовому обліку».

Висновки:

  • Отже, відповідні органи згідно з Порядком, дійсно мають складати та подавати списки щороку до 1 грудня до відповідних районних (міських) ТЦК та СП. Однак списків не військовозобов’язаних, призовників чи резервістів, а допризовників – громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць. Це пов’язано з тим, що допризовники, яким у рік приписки виповнюється 17 років, щороку протягом січня — березня приписуються до призовних дільниць.
  • Зазначена Постанова КМУ №1487 не містить встановлених норм щодо передачі списків військовозобов’язаних до ТЦК та СП у термін до 1 грудня. 

Висновок: маніпуляція

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.