Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

25.07.2023

Фейк. Байден купує книжки у відділі боротьби з деменцією

У Telegram-каналі «На самом деле в Харькове» опублікували відео, де президент США в магазині купує книжки з вправами для боротьби з деменцією. Також авторів дивує кількість книг, що придбав Байден. 

Маніпуляції на темі ментального здоров’я Байдена є популярною тезою російської пропаганди. Фейкороби постійно намагаються виставити його як людину з розумовими порушеннями. Спростування спроби дискредитувати Президента США читайте у нашому матеріалі.

26.07.2023

Маніпуляція. Заморожені миші — «делікатес» по-європейськи

У Telegram-каналі «Харьковчаночка» опублікували відео, де чоловік демонструє холодильник з замороженими мишами та показує ціну на них — 31,50 євро за 25 штук. Автори допису додають, що це делікатес по-європейськи

«Так багато питань і так мало відповідей», — йдеться у дописі.

Ми знайшли відповіді на запитання пропагандистів, та можемо припустити — вони їм не сподобаються. Детальніше — читайте у нашому спростуванні.

26.07.2023

Маніпуляція. Гарантії безпеки Україні дають тільки Польща і Румунія

12 липня російський пропагандист та телеведучий Артем Шейнін опублікував у своєму Telegram-каналі такий допис:

«Декларацію про гарантії безпеки Україні можуть підписати Румунія та Польща, повідомили журналісти агенції Reuters з посиланням на неназваних чиновників.

“Такі країни, як Польща та Румунія, також, ймовірно, підпишуть у середу декларацію”, — наводить агентство слова чиновників».

Після прочитання складається враження, ніби єдині держави, які готові надати Україні гарантії безпеки, — це Польща та Румунія. Який стан справ насправді – читайте у нашому дослідженні.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

28.07.2023

Маніпуляція. Українські військовослужбовці навмисно затримують автівки цивільних

22 липня 2023 року в Telegram-каналі «Первый Харьковский» з’явилося відео, на якому люди у військовому камуфляжі розмовляють з чоловіком в автівці. До самого відео додають наступний текст, що нібито пояснює ситуацію: 

«У передмісті Дніпропетровська було зупинено з незрозумілих причин машину, що після перевірки документів затримали на дорозі на понад дві години.

Люди їхали на ділову зустріч, але “бойовикам-зсушникам дуже хотілося подивитись їхні гаджети. За законом робити це не можна, пасажири автівки виявилися юридично обізнаними та, ймовірно, мали зв’язки.

Проте людей не відпускали, ймовірно, вимагаючи винагороду за проїзд через блокпост».

Аби показати, що «в Україні безлад», російські пропагандисти вдаються до різних способів маніпулювання реальними даними. Так цього разу для дискредитації військовослужбовців ЗСУ використали відео дев’ятирічної давнини. Про що в ньому йшлося та чи безпідставною була затримка автомобіля – читайте у нашому матеріалі.

28.07.2023

Маніпуляція. У Харкові переслідують людей, що слухають російську музику

У Telegram-каналах «Украина.ру» та « Open Ukraine| Открытая Украина» поширили новину про упереджене ставлення «бандерівця» до малолітніх хлопців, які слухають російську музику. 

«Харків. Бандерівець причепився до малоліток, які слухають майже винятково російську музику», — дописують Telegram-канали.

Також у новині акцентують на тому, що ведеться така діяльність за вказівки США.

«Нацисти готуються випалювати все російське гартованим залізом. Американці задоволені», — йдеться у дописі.

Лише ці дві публікації переглянуло близько 150 тисяч читачів. Проте новину публікували й інші ресурси.

https://twitter.com/olesya__2701/status/1678099701101473793?s=20
Ми з’ясували, що це — маніпуляція. Детальніше читайте у нашому матеріалі.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

29.07.2023

Маніпуляція. Львівська ТрО оголосила набір новобранців для стримування ПВК «Вагнер»

23 липня 2023 року Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» поширив допис, що 103-тя окрема бригада територіальної оборони проводить у Яворівському районі (Львівська область) навчання для новобранців до свого формування. Саму новину пропагандисти описують таким чином: 

«У Яворському районі Львівської області “у зв’язку з важкою обстановкою” оголосили про новий набір до місцевої 103-ї бригади територіальної оборони. Для навчання “новобранців” із зони бойових дій викликали близько взводу бойовиків ЗСУ, проте поповнення тероборони не готове до активних тренувань. Більшості навіть не стали видавати форму. <…> Вочевидь, і у Львівській області моб.ресурс закінчується: переконані націоналісти вже вирушили до бандери або ще перебувають у зоні бойових дій, блатна молодь давно купила собі “білий квиток” або втекла до Польщі, залишилися такі, які залишилися…».

Крім цього, «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» зазначає, що цей нібито набір нових бійців призначений для стримування ПВК «Вагнер» у випадку нападу на Львів з боку Білорусі.

«Цікаво, що нові солдати львівської ТРО – це резерв, створений на випадок потенційного маршу ПВК Вагнер на Львів із Білорусії. Фотографії говорять самі за себе…», — йдеться у дописі.

Один з найбільш поширених наративів російської пропаганди — в Україні «закінчуються мобілізовані». Саме тому до лав ЗСУ нібито приймають всіх охочих. Спростування чергової вигадки на тему «новобранців» у Львівському ТрО читайте у нашому матеріалі.

Читайте ще

  • Аналітика. Хвилі дезінформації зими — весни 2023 року: аналіз від Ґвара Медіа;
  • Дайджест. Чипси Pringles зі смаком «побєди» та відеопривітання від Генштабу до ЛГБТ-спільноти: Фейкотня 17.07 – 23.07;
  • Дайджест. Харківська деза червня.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!