Україна Заходу не потрібна: актуальні фейки та маніпуляції

Фактчек Редакція - 28 Лютого 2024 | 17:29

У січні-лютому 2024 року ми спростовували дописи фейкоробів, що націлені показати погане ставлення країн Заходу до України та її громадян. Тож у цій підбірці актуальні фейки та маніпуляції, що просувають наратив «Україна Заходу не потрібна».

20.01.2024

Фейк. «Досить фінансувати Україну»: на концерті музиканта Moby закликали відмовитися від підтримки України

8 січня пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» повідомив, що на концерті відомого музиканта Moby, під час виступу одного з виконавців на великому екрані транслювався напис: «Stop Funding Ukraine» (укр. «Досить фінансувати Україну»). За докази, пропагандисти надають відео, що нібито було зафільмоване одним з глядачів під час виступу. Також пропагандисти надали скриншоти тексту нібито вибачень Moby, що були оприлюднені в Instagram сторіз виконавця.

«Мої найглибші вибачення перед тими, хто відвідав концерт в Лас-Вегасі 3 січня. Я та моя команда, вважаємо поведінку одного з виконавців, який брав участь в розігріві, неадекватною. Я та моя команда вважаємо, що музичний концерт не має бути сценою для політичних заяв. Я завжди сповідую принцип взаємної довіри у своїй роботі. Я ніколи не перевіряю свої робочі матеріали, з урахуванням тих, на які я покладаюся для розігріву свого шоу. Причина такої ситуації — моя довіра. Однак я продовжую довіряти людям. Щиро ваш, Moby», — йдеться в Instagram.

Ми детально дослідили цю інформацію й з’ясували що це фейк. Читайте про це на нашому сайті.

18.01.2024

Фейк. Румунія будує автомагістраль, щоб захопити українські території

Російський пропагандист Руслан Осташко у своєму Telegram-каналі (архів) поширив новину про те, що Румунія нібито планує захопити Україну. Пов’язує Осташко цю новину з будівництвом автомагістралі, що має з’єднати український кордон зі столицею Румунії Бухарестом.

«Передбачається, що її (автомагістралі – ред.) мета — забезпечити вихід до румунських портів в обхід Польщі, Угорщини та Словаччини», — дописують у Telegram-каналі.

Ми детально дослідили цю інформацію. Що сталося насправді — читайте у нашому аналізі.

06.02.2024

Фейк. У США на бейсбольному матчі анонсували фільм «Кінець України»

18 січня проросійські Telegram-канали «Олеся Лосєва» (архів), «Одесское Общественное Телевидение Z» (архів) та «Александр Семченко» (архів) поширили інформацію про те, що на бейсбольному матчі в США розміщено рекламний банер з анонсом фільму, назва якого нібито «Кінець України» (The End of Ukraine).

Під назвою фільму нібито зазначено дату — 18 квітня, та сервіс «відео за запитом», розроблений компанією Amazon.com —  «prime video».

Детальніше про цю новину читайте на нашому сайті.

08.02.2024

Фейк. З 15 лютого українців депортують з Європи

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшли запити з проханням перевірити, чи справді українців, які проживають у Європі, депортуватимуть. Дописи з такою інформацією поширили низка ресурсів, зокрема, опублікував (архів) Telegram-канал «Доброго вечора, ми з Черкас».

«Погана новина для українців, що проживають у Європі. З 15 лютого 2024 року в Євросоюзі запроваджують часткову депортацію для українців, списки опублікували сьогодні вночі», — дописують адміністратори Telegram-каналу «Доброго вечора, ми з Черкас».

Щоб дослідити цей запит ми звернулись до контакт-центру МЗС та посольства України у Чехії. Детальніше читайте за посиланням.

17.02.2024

Фейк. «Ukrainian chicks f**ker»: в американському чемпіонаті Monster Truck перемогла автівка з образливим написом щодо українських дівчат

У січні проросійські Telegram-канали, а саме: «Срочно, Сейчас» (архів), «Шейх Тамир» (архів), «КУЧЕРА» (архів), «Горячие Угли» (архів), «Плине кача» (архів), а також російське видання «Мрія» (архів), поширили новину про нібито перемогу у чемпіонаті Монстр Траку 2023 року автівки з написом на бокових дверцятах «Ukrainian chicks f**ker».

Що сталося насправді — читайте за посиланням.

18.02.2024

Фейк. Французькі фермери закидали Посольство України гноєм

Telegram-канал «Цирк в огне» (архів) поширив новину про те, що французькі фермери у ході мітингів закидали Посольство України гноєм. До допису додане нібито новинний сюжет «EuroNews».

У дописі пропагандистів зазначають, що Посольство України у відповідь на дії фермерів нібито опублікувало офіційне звернення до учасників акції протесу:

«Народ України шкодує, що при перших труднощах французькі фермери спрямували свій гнів на владу своєї країни та народ України».

Мітингарі ж своєю чергою нібито заявили, що вони рекомендують дипломатам не указувати щось тим, чиїм коштом вони живуть вже два роки.

Щоб перевірити цю інформацію фактчекери Ґвара Медіа дослідили інформацію про локацію, час подій та будівлю посольства України у Франції. Детальніше про це у нашому матеріалі.

21.02.2024

Фейк. Британські букмекери приймають ставки на наступне захоплене Росією українське місто

19 лютого Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» (архів) поширив новину про те, що британська біржа нібито приймає ставки на те, яке наступне місто України захопить Росія.

Скриншот із фейкового пабліка

«Букмекер вирішив скреативити, тому після залишення Авдіївки пропонує обрати, яке велике місто перейде під контроль Росії наступним. Так, на кону стоять Запоріжжя, Дніпропетровськ (Дніпро – ред.), Херсон, Харків, Одеса та навіть Київ», — йдеться у дописі.

За словами фейкоробів, це свідчить про упевненість британських букмекерів в обвалі фронту з боку української армії.

Ми перевірили цю інформацію та з’ясували, що це фейк.

27.02.2024

Фейк. Польща розпочинає депортацію українців

21 лютого до нас у бот «Перевірка» надійшло чимало запитів від користувачів щодо перевірки достовірності новини, опублікованої в Telegram-каналах «єРадар | Повітряна тривога | Ракетна небезпека» (архів), «РадарУкраїна» (архів), « РАКЕТА UA | Тривога України» (архів).

Так, новина містить інформацію про нібито ухвалення президентом Польщі наказу:

«Підготовити списки українців, які офіційно зареєстровані на території Польщі та розпочати депортацію».

Стверджується, що таке рішення було прийнято внаслідок погроз польських фермерів «знести владу, якщо кожен українець в Польщі не буде депортований». 

Чи дійсно це так — читайте у нашому аналізі за посиланням.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.