Фейк. Румунія будує автомагістраль, щоб захопити українські території

Алєся Ященко - 18 Січня 2024 | 08:06

В мережі поширили новину про те, що Румунія розпочала будівництво автомагістралі до кордону з Україною з метою захопити частину територій. Чи дійсно це так — читайте у матеріалі.

Що сталося?

Російський пропагандист Руслан Осташко у своєму Telegram-каналі (архів) поширив новину про те, що Румунія нібито планує захопити Україну. Пов’язує Осташко цю новину з будівництвом автомагістралі, що має з’єднати український кордон зі столицею Румунії Бухарестом.

«Передбачається, що її (автомагістралі – ред.) мета забезпечити вихід до румунських портів в обхід Польщі, Угорщини та Словаччини», дописують у Telegram-каналі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Насамперед ми дослідили інформацію про автомагістраль, про початок будівництва якої повідомляє фейкороби. 

Нам вдалось знайти дописи у місцевих ЗМІ про дискусії щодо потреби будівництва мережі швидкісних доріг у 2011 році. Пов’язані вони були з тим, що Румунія мала лише 315 кілометрів швидкісних доріг в країні. Це був один з найнижчих показників в Європі.

У 2016 році Міністерство транспорту Румунії опублікувало генеральний план розбудови автомагістралей в країні. Він передбачав зокрема й будівництво дороги під назвою А7, що з’єднає український кордон та Бухарест.

Автомагістраль А7, про яку дописують фейкороби, почала будуватися у 2016 році. Проте у 2020 році було збудовано лише першу частину дороги тривалістю 16 кілометрів біля міста Бакеу.

Інші участки магістралі знаходяться на етапі будівництва або планування.

Фотографії, які Осташко додає до допису, було зроблено у жовтні 2023 року. Румунське медіа «Ziarul de Bacău» зазначає, що на світлинах зафіксована робота підрядника бізнесмена Дорінела Умбререску, що будує автомагістраль А7.

У матеріалі вказують, що Міністр транспорту відзначає темп роботи цього підрядника. 

А Гендиректор Національної компанії з управління дорожньої інфраструктури Румунії (CNAIR) звертає увагу, що робота Умбреску змушує вірити, що у 2024 році можна буде відкрити рух на перших кілометрах автомагістралі між Бузеу та Фокшани.

Варто зазначити, що перші плани про будівництво магістралі між кордоном України та Бухарестом були озвучені ще у 2011 році. А у 2016 році Міністерство транспорту представило генеральний план будівництва мережі доріг по всій Румунії, що зокрема передбачало й будівництво магістралі А7. Тож метою будівництва автомагістралі є не захоплення українських територій, а підвищення власного економічного становища через збільшення мережі доріг.

Окрім того, Румунія є партнером України та допомагає зброєю, підтримує вступ до ЄС, веде перемовини щодо гарантій безпеки. Жодних підстав вважати, що магістраль до України будується саме з метою захоплення територій немає.

Цей фейк спростували також фактчекери видання StopFake.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.