Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

27.11.2023

Фейк. Олена Зеленська витратила у Нью-Йорку понад мільйон доларів на прикраси Cartier. Нові деталі спростування

На початку жовтня в мережі поширювалася інформація про те, що перша леді України нібито витратила понад мільйон доларів на прикраси Cartier у Нью-Йорку. Тоді ми спростували цю інформацію у нашій статті, проте нині з’явилися нові деталі, що глибше дають можливість зрозуміти сутність російської пропаганди.

У попередньому матеріалі ми встановили, що новина про шопінг Зеленської у Нью-Йорку активно поширювалася проросійськими джерелами. Інформацію надавали з посиланням на нігерійські медіа «The Nation» (архів) та «Leadership» (архів), що своєю чергою ґрунтувалася на відеозверненні нібито звільненої працівниці Cartier. Адже саме вона у своїх Instagram сторіс, звинуватила першу леді України в розтраті коштів під час війни та опублікувала чек на 1,1 млн доларів.

Тож, нові подробиці — читайте у нашому матеріалі.

29.11.2023

Маніпуляція. З першого грудня в’їзд для українців в країни ЄС стане платним

20 листопада в проросійських Telegram-каналах та ЗМІ з’явилася інформація про припинення безвізового режиму для в’їзду та перебування в країнах Шенгенської зони. Так, Telegram-канал «Первый Харьковский» (архів) опублікував новину про те, що з 1 грудня 2024 року Європейський Союз вводить систему платного в’їзду для всіх іноземців, в тому числі для українців.

«Тепер зрозуміло, що про жодний вступ України до Євросоюзу мова не йде. Європа вкотре кинула українських аборигенів і немає тепер для них світла наприкінці тунелю», — коментують автори дописів.

Також до поширення долучились російські ЗМІ, зокрема «ZOV ДНР» (архів), «ZOV Харьков» (архів) та групи в російській соцмережі «Вконтакте», зокрема «Вооружённые Силы Новороссии (ВСН)» (архів).

Подібні дописи ми вже неодноразово фіксували в проросійських пабліках та ЗМІ. Так, у серпні 2023 року в Telegram-каналах «Укропский фреш» (архів) та «Украина.ру» (архів) стверджували, що ЄС фактично скасовує безвізовий перетин кордонів.

Чи дійсно з першого грудня в’їзд для українців в країни ЄС стане платним — читайте у нашому дослідженні.

30.11.2023

Фейк. 600 мільйонів витратила Леся Гасиджак на те, аби США визнали Голодомор в Україні геноцидом

З 1998 року кожну четверту суботу листопада в Україні вшановують «День пам’яті жертв голодоморів». У 2006 році вступив в дію Закон України «Про Голодомор 1932-1933 років в Україні», згідно з яким Голодомор 1932-1933 років в Україні визнаний геноцидом українського народу. Станом на зараз, 28 країн визнали Голодомор в Україні геноцидом, проте РФ не тільки заперечує факт геноциду, але і звинувачує Україну у фальсифікаціях історії. Так, в мережі з’явилася інформація згідно з якою понад 600 мільйонів гривень витратила в.о. директорки Музею Голодомору Леся Гасиджак на лобістів у США, що просувають ідеї визнання Голодомору в Україні геноцидом.

19 листопада, напередодні вшанування «Дня пам’яті жертв голодоморів», Telegram-канал «Перший Харківський» поширив (архів) допис, в якому автор звинувачує в.о. директорки Музею Голодомору Лесю Гасиджак в тому, що вона нібито найняла лобістів, які «сприяють» визнанню на офіційному рівні кожним зі штатів США Голодомору геноцидом українського народу.

«Леся Гасиджак, виявляється, не «з’їла» виділені музею голодомору 600 мільйонів гривень, а роздала. І не голодуючим українським бабусям та діткам, а американським лобістам» коментують допис автори каналу.

В тексті допису зазначається, що в США вже 34 штати визнали Голодомор геноцидом українського народу. І нібито саме за це Леся Гасиджак заплатила лобістам 600 млн грн.

«Вже 34 штати США визнали голодомор геноцидом українського народу. Днями штат Нью-Йорк приєднався до розпилювання «голодоморних» грошей. Воно ніби й не дуже багато «капнуло», приблизно по 500 тисяч доларів на рило штат)). Але за нікчемний папірець – тариф нормальний», — підраховують автори допису.

Чи дійсно це так — читайте в нашому матеріалі

03.12.2023

Фейк. The Telegraph: виставку «Body Worlds: Kyiv» скасували через підроблені документи

10 листопада проросійські Telegram-канали, зокрема «Палестина Хамас Exxxclusive» (архів), «Отряд Ковпака» (архів), «Наталья Хим – Максимус.<…>» (архів) поширили новину з відеосюжетом від нібито британської медіакомпанії «The Telegraph».

«30 українських військових вивезли на лікування, але розібрали на запчастини, так сталося. Анатомічна виставка Body Worlds: Kyiv в Лондоні скасована… На виставці збиралися показати 30 експонатів, зроблених із солдатів ЗСУ», — додають майже однакові коментарі до відео автори дописів.

Проросійські канали зазначають, що виставку «Body Worlds: Kyiv» скасували через нібито підроблені документи. Так, на британській митниці заарештували 30 експонатів виставки. Ба більше, стверджується, що українці вивезли тіла, а потім продали творцям виставки за підробленими документами без дозволу родичів.

До поширення відео долучився й російський сатиричний канал «Империя очень зла» з дописом:

«Криворіжанка впізнала на лондонській виставці Body Worlds Kyiv руку свого чоловіка за свастикою на передпліччі».

До поширення новини пізніше долучилися і інші проросійські Telegram-канали, зокрема «Мисливець Eгор» (архів), а також користувачі соціальної мережі Facebook (архів), X(архів) та російській соцмережі «ВКонтакте»(архів).

Проте, це фейк. Детальніше — читайте в нашому матеріалі.

03.12.2023

Фейк. Ритуальна служба продає VIP-місця на цвинтарі поруч із захисниками у Вінниці та Одесі

18-19 листопада пропагандистські Telegram-канали, зокрема: «Приднестровец», «Мрія» (архів) та «СЛИВЫ ВСУ», опублікували новину про те, що ритуальна служба в одному з українських міст продає VIP-місця на цвинтарі поруч із загиблими захисниками України.

Як доказ автори дописів додали скриншот з сайту ритуальної служби Вінниці.

Цю новину поширили також Telegram-канали «Первый Харьковский» (архів) та «Медведь», проте вони у своїх дописах зазначили, що похоронна служба знаходиться в Одесі.

Отже, чи справді ритуальна служба продає VIP-місця на цвинтарі поруч із захисниками у Вінниці та Одесі — читайте у нашому розслідуванні.

03.12.2023

Фейк. Фото Зеленського наклеїли на тестикули статуї «Атакуючого бика» у Нью-Йорку

18 листопада Telegram-канал «Харьковчаночка» поширив допис (архів), де стверджується, що у Нью-Йорку на Волл-стріт невідомий громадянин причепив до «бронзових тестикулів» статуї «Атакуючого бика» фотографію Президента України. 

Чи дійсно це так — читайте у нашому матеріалі