ETIAS – © etias.com

Маніпуляція. З першого грудня в’їзд для українців в країни ЄС стане платним

Анна Орманжи - 29 Листопада 2023 | 08:52

Одним з наративів, що постійно просувається пропагандистами, є наратив — «Україна Заходу не потрібна». У якості його чергової реалізації, маємо твердження про те, що Європейський Союз (ЄС) скасовує безвізовий режим для українців через введення системи ETIAS. Чи дійсно це так — читайте в нашому матеріалі.

Що сталося?

20 листопада в проросійських Telegram-каналах та ЗМІ з’явилася інформація про припинення безвізового режиму для в’їзду та перебування в країнах Шенгенської зони. Так, Telegram-канал «Первый Харьковский» (архів) опублікував новину про те, що з 1 грудня 2024 року Європейський Союз вводить систему платного в’їзду для всіх іноземців, в тому числі для українців.

«Тепер зрозуміло, що про жодний вступ України до Євросоюзу мова не йде. Європа вкотре кинула українських аборигенів і немає тепер для них світла наприкінці тунелю», — коментують автори дописів.

Також до поширення долучились російські ЗМІ, зокрема «ZOV ДНР» (архів), «ZOV Харьков» (архів) та групи в російській соцмережі «Вконтакте», зокрема «Вооружённые Силы Новороссии (ВСН)» (архів).

Подібні дописи ми вже неодноразово фіксували в проросійських пабліках та ЗМІ. Так, у серпні 2023 року в Telegram-каналах «Укропский фреш» (архів) та «Украина.ру» (архів) стверджували, що ЄС фактично скасовує безвізовий перетин кордонів.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

ETIAS – що це?

ETIAS (Європейська система авторизації та інформації про подорожі) — це електронна система безвізового режиму, ініційована Європейським Союзом, що перевіряє та веде облік для безвізових мандрівників, які відвідують країни Шенгенської зони. ETIAS — це не віза, це програма попередньої перевірки безвізового режиму для всіх мандрівників, що мають безвізовий режим з ЄС, включаючи британців, американців, албанців, боснійців, українців тощо.

Для отримання дозволу ETIAS необхідно буде заповнити онлайн заявку, що містить:

  • персональні дані;
  • інформацію про паспорт;
  • місце проживання;
  • освіту;
  • країну в’їзду;
  • довідкові запитання щодо здоров’я заявника (перенесені хвороби, інфекційні, заразні, захворювання);
  • кримінальне минуле, пов’язане із заподіянням серйозної шкоди майну, іншій особі чи організації (наявність судимості);
  • попередні подорожі до країн зони бойових дій, а також будь-яка попередня історія імміграції або подорожей, яка призвела до депортації заявника або відмови у в’їзді до країни-члена ЄС.

Збір за подачу заявки ETIAS становить 7 євро, однак особам віком до 18 років або старше 70 років не потрібно буде сплачувати збір. Термін дії дозволу – 3 роки.

Таких країн, яким знадобиться дозвіл ETIAS, 59. Тобто це країни, які мають безвізовий режим в’їзду в Шенгенську зону.

Коли запускається ETIAS?

На відміну від інформації з пропагандистських пабліків, з 1-го грудня 2023 ніяких змін у перетині кордонів не відбудеться. За підсумками цьогорічного жовтневого засідання Ради ЄС, запуск системи ETIAS планується навесні 2025 року.

«Нова дорожня карта впровадження нової ІТ-архітектури передбачає, що система Entry/Exit (електронна база, яка має замінити ручне проставлення штампів у закордонних паспортах. – Ред.) буде готова до експлуатації восени 2024 року, а ETIAS – навесні 2025 року», – йдеться у висновках.

Чому саме зараз вводять ETIAS?

Насправді рішення щодо необхідності введення ETIAS прийняте не цього і навіть не минулого року.

Про систему було оголошено Європейською Комісією ще у листопаді 2016 року, а в законодавство імплементовано у вересні 2018 року. Намір створення системи полягав у покращенні безпеки держав-членів ЄС у межах Шенгенського регіону шляхом збирання даних про мандрівників, яким не потрібна віза для в’їзду до Шенгенської зони.

Чи стосується ETIAS українців?

11 червня 2017 року вступив в дію закон про безвізовий режим в’їзду для громадян України з біометричними паспортами в Шенгенську зону. Тож дійсно, для українців буде обов’язковим отримання ETIAS дозволу для в’їзду в країни Шенгенської зони після запуску системи.

Висновки:

  • Безвізовий режим не скасовується, адже дозвіл ETIAS не є візою;
  • Після запуску системи ETIAS, для відвідування країн Шенгенської зони громадянам 59 країн, для яких наразі діє безвізовий режим, в тому числі українцям, необхідно буде отримати дозвіл ETIAS;
  • Запуск системи ETIAS відкладено до весни 2025 року;
  • Про створення системи ETIAS було оголошено ще у 2016 році. Тобто ще до отримання Україною безвізового режиму в’їзду до Шенгенської зони;
  • Метою запровадження системи є покращення безпеки держав-членів ЄС у межах Шенгенського регіону;
  • Запуск системи ETIAS жодним чином не спрямований проти громадян України та не пов’язаний з можливим вступом країни до ЄС.

Отже, з першого грудня 2023 року в’їзд до ЄС для громадян України не стане платним. До того ж система ETIAS вводиться не тільки для українців, а і для громадян ще 58 країн. Тож, ми черговий раз стикнулися з викривленою інформацією, завдяки якій кремлівська пропаганда намагається просувати наратив «Україна Заходу не потрібна».

Висновок: маніпуляція

Над матеріалом працювали: Анна Орманжи, Юліана Топольник

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.