Фейк. Ритуальна служба продає VIP-місця на цвинтарі поруч із захисниками у Вінниці та Одесі

Вікторія Горак - 03 Грудня 2023 | 12:28

Мережею шириться новина про послуги ритуальної служби з продажу VIP-місць на цвинтарі поруч із захисниками України у Вінниці та Одесі. Що нам вдалося зʼясувати – читайте у нашому матеріалі.

Що сталося?

18-19 листопада пропагандистські Telegram-канали, зокрема: «Приднестровец», «Мрія» (архів) та «СЛИВЫ ВСУ», опублікували новину про те, що ритуальна служба в одному з українських міст продає VIP-місця на цвинтарі поруч із загиблими захисниками України.

Як доказ автори дописів додали скриншот з сайту ритуальної служби Вінниці.

Цю новину поширили також Telegram-канали «Первый Харьковский» (архів) та «Медведь», проте вони у своїх дописах зазначили, що похоронна служба знаходиться в Одесі.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Аналіз

АНУБІС

Ми знайшли лише одну компанію ритуальних послуг в місті Одеса, яка повʼязана з назвою «АНУБІС» – це похоронний будинок «Анубіса» (архів), що надає повний комплекс ритуальних послуг, а також має інтернет-магазин (архів). 

Однак, скриншот, на який посилаються фейкороби, та сайт похоронної служби відрізняються за назвою, дизайном, розділами та вмістом інформації. Окрім того, логотип похоронного будинку написаний російською мовою: «АНУБИС похоронный дом».

Зауважимо, що на сайті (архів) похоронного будинку «АНУБІС» в Одесі, неможливо обрати категорію з продажу місця на цвинтарі поруч із захисниками країни.

Скриншот з сайту ритуальної служби

Відповідно до скриншоту, на який посилаються фейкороби, ми зʼясували, що ритуальна служба «АНУБІС» знаходиться у місті Вінниця.

Проте, ми не змогли знайти жодної ритуальної служби з назвою «АНУБІС».

Ба більше, ми перевірили скриншот, який поширили пропагандисти, за допомогою сервісу FotoForensics і виявили ознаки редагування.

Ритуальна служба «Обряд»

Наступним кроком, ми перевірили усі сайти похоронних послуг Вінниці та знайшли схожий за оформленням сайт. Проте це виявися сайт ритуальної служби «Обряд» (архів).

Дизайн та розділи сайту ідентичні скриншоту, на який посилалися пропагандисти.

Зауважимо, що на сайті ритуальної служби «Обряд» не існує категорії «продаж місця на цвинтарі поруч із захисником країни».

Тож, пропагандисти використали технологію фоторедагування для поширення чергового фейку, проте припустилися безлічі помилок.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.