Залужний отримав 53 млн доларів за відмову від боротьби за пост президента, а  в Голлівуді планують відзняти блокбастер про Зеленського. Фейкотня 11.03 – 17.03

Фактчек Редакція - 17 Березня 2024 | 14:36

Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

11.03.2024

Фейк. На Львівщині проводять військову підготовку для 14-річних дівчат

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно на Львівщині проводять військову підготовку 14-річних дівчат. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Слушатель», який регулярно поширює російську пропаганду:

«Зимовий табір військової підготовки підлітків правого сектору на західній Україні. Заняття інструкторів із дівчатками-підлітками починаються від 14 років. Переважно залучаються діти, які залишилися без батьків та з неблагополучних сімей».

Ми перевірили цю інформацію й з’ясували, що це фейк. Читайте про це за посиланням.

13.03.2024

Фейк. 119 бригада ТрО набирає жінок в батальйон «Білосніжка»

29 лютого російські Telegram-канали почали масово ширити допис про те, що 119 окрема бригада ТрО нібито оголосила набір в жіночий батальйон «Білосніжка» Чернігівської області. Ба більше, стверджується, що в батальйон набирають дівчат у віці від 16 до 30 років, яких будуть використовувати на передових позиціях для «викликання шоку у російських орків». Як доказ новина містить фотографії, на яких у приміщенні з плакатом «ХАБ Волонтерів Активне Суспільство України» присутні молоді жінки у цивільному одязі зі зброєю в руках.

Поширення відбулося в каналах «Шейх Тамир» (архів), «Украина.ру» (архів), «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» (архів), «Я в курсе» (архів), «Осташко! Важное» (архів) та багатьох інших.

Також до поширення долучились російські ЗМІ, в тому числі й орієнтовані на іноземну аудиторію, серед них «ZOV Чернигов» (архів), «EurAsia Daily» (архів), «Pravda EN» (архів) та користувачі в російській соцмережі «ВКонтакте» (архів) та Х (архів).

Що не так з цією новиною — далі у нашому дослідженні.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

13.03.2024

Маніпуляція. В Польщі водій свідомо здійснив наїзд на шістьох українців

Починаючи з 3 березня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Украина.ру» (архів), «Чёрный Квартал» (архів), «Бердянск.Актуально» (архів), «Zanoza» (архів) почали поширювати новину про те, що у польському місті Щецині водій свідомо в’їхав у натовп, внаслідок чого травми отримали шестеро людей. Також у новині стверджується, що усі постраждалі виявились громадянами України.

«У польському Щецині водій-поляк в’їхав у натовп та травмував шістьох людей. Усі постраждалі виявились громадянами України. За даними поліції, поляк зробив це свідомо».

Новину також поширили російські пропагандистські ЗМІ, зокрема «ZOV Бердянск» (архів),  «ZOV Запорожье» (архів), а також користувачі в російській соцмережі «ВКонтакте» та на російських форумах (архів).

Однак, чи дійсно це так — читайте у нашому аналізі.

13.03.2024

Фейк. У Рівному переселенців змушують проходити «тест любові» на факт співпраці з РФ

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно у Рівному перевіряють усіх переселенців на факт співпраці з російськими спецслужбами. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Укропский фреш», який регулярно поширює російську пропаганду:

«У Рівному злякалися “російських партизанів” — переселенців почали змушувати проходити «тест любові». Місцева влада прийняла рішення перевірити всіх переселенців з інших регіонів України на предмет співпраці з російськими спецслужбами».

Насправді це фейк. Детальніше про це — у нашому розборі.

13.03.2024

Фейк. У США на турнірі з боулінгу закликали припинити підтримку України

11 березня 2024 пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» опублікував відеоуривок з одного з матчів в боулінг, де видно, як камера фіксує на цифровому банері з рекламою напис англійською мовою «Припиніть фінансувати Україну» (англ. «Stop funding Ukraine»).

Після тексту, з’являється вебадреса сайту Республіканської партії США – gop.com. Як зазначають пропагандисти, «республіканці» замовили таку рекламу, щоб висловити свою негативну позицію щодо України.

На момент написання цього матеріалу, зазначену новину поширили й інші пропагандистські Telegram-канали, такі як «СВОДКИ ОПОЛЧЕНИЯ», «Шкварка News» та «Правда Патриота 🇷🇺».

Що було насправді — розбиралися наші фактчекери.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

13.03.2024

Фейк. «Французьке підкріплення на допомогу ЗСУ»: німецький сатиричний журнал «Titanic» висміяв Макрона

6 лютого 2024 пропагандистський Telegram-канал «Блокнот Россия 18+» опублікував обкладинку німецького сатиричного журналу «Titanic», де зображено президента Франції Еммануеля Макрона, який скидає з літака жаб, одягнутих у військові каски.

«Макрон відправляє французьке підкріплення на допомогу українській армії», – так звучить заголовок на обкладинці журналу.

Самі пропагандисти, коментуючи зміст обкладинки зазначають, що таким чином журнал висміяв заяви Макрона про можливість «введення французьких військ на територію України».

Цю новину також поширили інші пропагандистські Telegram-канали, такі як «V🇷🇺Рука Кремля🇷🇺Z», «Шкварка News» та «Олеся Лосева».

Чи дійсно була така обкладинка — перевіряли наші фактчекери.

15.03.2024

Фейк. «Субстанція з руками»: у Нью-Йоркському музеї відбувся перфоманс присвячений героям України

Telegram-канал «Харьковчаночка» опублікував допис (архів), де можна побачити анонс виставки-перфомансу «Героям Слава», що нібито віжбулася у Музеї сучасного мистецтва в Нью-Йорці. Відвідувачам музею пропонують подивитись на експозицію в якій герої України зображені у вигляді незрозумілої субстанції з руками. Також до допису додається демонстраційне відео на якому можна побачити, що датою проведення виставки є 24 лютого 2024-го року. 

«Ну, що я можу сказати – дуже символічно! Лайно з руками – це точно про ЗСУ! Той самий випадок, коли і додати нічого!» — зазначається у пропагадистському дописі. 

Ми детально дослідили цю інформацію. Що сталося насправді — читайте у нашому матеріалі.

15.03.2024

Фейк. Херсонцям виплатять 11 тисяч гривень від ООН

До нас в чат-бот «Перевірка» надіслали запит з проханням перевірити інформацію, чи дійсно в ООН затвердили виплати в 11 тисяч гривень для жителів Херсону та області.

В дописі який надіслали нам користувачі боту, видно, що виплата доступна для жителів усіх районів Херсонщини, навіть тих, які нині перебувають під тимчасовою окупацією РФ. 

Детальніше про цю новину читайте на нашому сайті.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

17.03.2024

Фейк. У Пентагоні створили відео з написом «Support Kyiv»

5 березня російський Telegram-канал «V Рука Кремля Z» (архів) поширив новину про те, що Пентагон нібито створив відеоролик на підтримку України з написом «Support Kyiv», однак назву міста Київ написали таким чином, що за зовнішнім виглядом вона нагадує нецензурне слово. Новина містить відеоролик з логотипом, схожим на оригінальний логотип Державного Департаменту США, а також скріншот з опублікованого відео.

«Пентагон «викотив» епічний ролик на підтримку хохлів, але є нюанс – слово «Kyiv» більше схоже на слово «Тут знову щось з паркану»,  стверджується у дописі. 

Протягом доби відбулось масове поширення новини в інших пропагандиських Telegram-каналах, таких як «Юлия Витязева»(архів), «Александр Скубченко» (архів), «Alex Parker Returns» (архів), «На самом деле в Киеве» (архів), «ТалипоV 𝐎𝐧𝐥𝐢𝐧𝐞 🅉» (архів) та багатьох інших.

«Точно відображає ставлення США до України: підтримка — х@й» — транслюється наратив у дописі пропагандиста Олександра Скубченко.

Також до поширення долучились групи в російській соцмережі «ВКонтакте» (архів) та пропагандиські ЗМІ, зокрема «Мрія»(архів), «ZOV Херсон» (архів), «ZOV Киев» (архів).

Чи дійсно у Пентагоні створили відео з написом «Support Kyiv» – читайте у нашому дослідженні.

17.03.2024

Фейк. В Голлівуді планують відзняти блокбастер про Зеленського

Низка пропагандистських Telegram-каналів, серед яких «Lord Of War», «АВДЕЕВКА.RU»,  поширили новину про те, що голлівудська студія Paramount Pictures нібито розпочала роботу над блокбастером під назвою «The price of victory»(«Ціна перемоги»). Головною ідеєю фільму має стати опис бурхливого життєвого шляху українського лідера Володимира Зеленського.

Автори новини про фільм посилаються на статтю сайту New York News Daily, опубліковану 28 лютого 2024 року.

В ній зазначається, що замовником стрічки вартістю 115 мільйонів доларів нібито виступила українська студія «Квартал 95». Режисером фільму стане Джеймс Менголд, а Зеленського може зіграти Шон Пенн або Джеремі Реннер.

Чи дійсно це так — читайте у нашому матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

17.03.2024

Фейк. Розслідування Bellingcat: Залужний отримав 53 млн доларів за відмову від боротьби за пост президента 

З 9 березня російські Telegram-канали почали масово поширювати новину про те, що колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний нібито отримав «компенсацію» у розмірі 53 мільйони доларів за відмову від боротьби за президентський пост. Стверджується, що таким чином президент України Володимир Зеленський «відкупився від політичних амбіцій» Валерія Залужного. Зокрема, новину опублікували канали «Шейх Тамир» (архів), «Шкварка News», «Украина.ру» (архів), «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» (архів) та багато інших.

Новина містить відео нібито від медіакомпанії BBC, де в титрах повідомляється, що за результатами розслідування Bellingcat, Валерій Залужний за відмову від своїх політичних амбіцій отримав 53 млн доларів та посаду посла у Великобританії.

«Bellingcat опублікувало інформацію, що Залужний отримав «відхідні» у розмірі 53 млн доларів за відмову від своїх політичних амбіцій. У такий спосіб Зеленський відкупився від «Главкому». Залужного не лише відправили до Англії на «заслужену пенсію», а й виплатили непогану премію, щоби той без жодного шуму виїхав з України» – йдеться у дописі.

До поширення новини активно долучилися російські ЗМІ, зокрема «VK Press» (архів), «URA.RU» (архів), «AIF.RU» (архів) та користувачі в російських соцмережі «ВКонтакте» (архів) та платформі «Дзен» (архів), а також в Instagram (архів), TikTok (архів) та Х (архів).

Аналіз новини – далі в нашому матеріалі.

17.03.2024

Фейк. Реклама в Youtube закликає французів приєднуватися до Інтернаціонального легіону України

З 12 березня проросійські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир» (архів), «Олеся Лосева» (архів), «RUSSOSPHÈRE – En défense de la Russie» (архів), «Zanoza» (архів), поширили новину про те, що у Франції в Youtube запустили рекламу з написом «Українські жінки хочуть твоєї допомоги. Приєднуйтесь до хоробрих!», що закликає французів приєднатися до Інтернаціонального легіону України.

«Такою рекламою французів заманюють записувати до українського іноземного легіону», – йдеться у дописах.

До поширення новини долучилися російські ЗМІ, зокрема «ZOV Херсон» (архів), «Pravda FR» (архів) та групи в російській соцмережі «ВКонтакте» і форумах (архів), а також пропагандиські акаунти в соцмережах Facebook (архів) та Х (архів).

«У Франції в Youtube запустили рекламу із закликом до французів вступати до лав «іноземного легіону» та їхати «захищати Україну Зеленського»: для цього у перервах між відео поширюється ролик, де незрозумілі дівчата обливаються жовто-блакитною фарбою та обв’язуються нитками таких самих кольорів», – стверджується у новині.

Що не так з цією рекламою – далі на нашому сайті.

17.03.2024

Фейк. Зеленський став частиною сюжету про наркотики на ABC

Проросійські Telegram-канали «Урал VZ Дейли» (архів), «VOBLYA», «Медведь» (архів), поширили новину про те, що нібито на одному із телеканалів американської телевізійної мережі ABC стався збій при переході відеокадрів і тому, як зазначають пропагандисти, у сюжеті про наркотичні речовини були долучені епізоди з Президентом України Володимиром Зеленським.  

«Нарешті правду показали на американському каналі abc», — йдеться у дописі.

Також ця новина зʼявилась і в новинній стрічці Вконтактє «ТРЕТЬЯ МИРОВАЯ ВОЙНА» (архів), і у виданні «Лента новостей Краснодара» (архів).

Яких помилок припустилися фейкороби цього разу – розбиралися наші фактчекери. 

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.