Фейк. У США на турнірі з боулінгу закликали припинити підтримку України

Владислав Герасименко - 13 Березня 2024 | 11:00

Російська пропаганда регулярно «підживлює» свій наратив про «втому Заходу від України», створюючи різноманітні фейки. Так, ми побачили в одному з пропагандистських Telegram-каналів інформацію, що в США під час турніру з боулінгу на цифровому банері з’явився текстовий рядок із закликом зупинити підтримку України. Що було насправді — розбиралися наші фактчекери.

Що сталося?

11 березня 2024 пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» опублікував відеоуривок з одного з матчів в боулінг, де видно, як камера фіксує на цифровому банері з рекламою напис англійською мовою «Припиніть фінансувати Україну» (англ. «Stop funding Ukraine»).

Після тексту, з’являється вебадреса сайту Республіканської партії США – gop.com. Як зазначають пропагандисти, «республіканці» замовили таку рекламу, щоб висловити свою негативну позицію щодо України.

На момент написання цього матеріалу, зазначену новину поширили й інші пропагандистські Telegram-канали, такі як «СВОДКИ ОПОЛЧЕНИЯ», «Шкварка News» та «Правда Патриота 🇷🇺».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Завдяки віртуальній таблиці, що містить імена гравців, ми знайшли оригінальне відео, що опублікували пропагандисти. Його у травні 2021 року завантажив на відеохостинг YouTube офіційний канал асоціації професійних гравців у боулінг, тобто майже за рік до повномасштабного вторгнення.

Жодних згадувань про Україну або вебадресу сайту Республіканської партії на рекламному банері не було. Натомість на місці, де мав би бути зазначений текст, з’являється реклама двох американських компаній: Guaranteed Rate та Manscaped.

Переконатися в цьому можна порівнявши кадри оригінального та змонтованого відео. Візуально помітними є усі ключові елементи, а зокрема, що виступає найголовнішим — це зафіксоване на стоп-кадрі положення тіл обох гравців в той момент, коли на банері мав би бути текстовий рядок зі згадкою України, як у відео пропагандистів.

На інших скриншотах можна спостерігати аналогічні збіги: при ідентичності зображень з обох відео, тексту на банері про Україну немає.

Отже, російська пропаганда створила черговий фейк, задля просування наративу втому Заходу від України.

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.