Постер до фейку про пошкодження "Кракеном" кладовища у Вовчанську

Фейк. Бійці «Kraken» осквернили кладовище у Вовчанську

Ігор Сум - 25 Квітня 2024 | 08:56

18 квітня російські війська завдали авіаударів по місту Вовчанськ на Харківщині. А вже через 2 дні в мережі з’явилася інформація про те, що бійці спецпідрозділу «Kraken» сплюндрували цвинтар, на якому поховані проросійськи налаштовані жителі цього міста. Збіг чи ні читайте у нашому матеріалі.

Що трапилося?

Телеграм-канал «Укропский фреш» (архів) опублікував новину про те, що бійці спецпідрозділу Головного управління розвідки МО України «Kraken» нібито осквернили кладовище у місті Вовчанськ на Харківщині. 

Фейк про пошкодення "Кракеном" кладовища у Вовчанську

За версією авторів допису, спецпризначенці зробили це через те, що на цьому цвинтарі нібито поховані «російські ждуни», або проросійськи налаштовані жителі міста.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

За допомогою сервісу Google зі зворотного пошуку зображень, ми віднайшли відео (архів), з якого ймовірно було зроблено скриншот пошкодженого кладовища.

Результати зворотнього пошуку зображень
Скриншот відео про обстріл Вовчанська

В описі під відео зазначено, що мова дійсно йде про Вовчанськ. 

На сайті Національної поліції у Харківській області ми віднайшли новину про те, що 18 квітня росіяни обстріляли місто Вовчанськ та село Сороківка Харківського району. В результаті атаки у Вовчанську були пошкоджені вісім житлових будинків, церква, магазин, територія кладовища та комунального підприємства «Благоустрій».

Скриншот із сайту Поліції Харківщини про обстріл Вовчанська

Внизу допису опубліковані світлини з місць обстрілів. На одній з них зображено понівечені могили на цвинтарі. 

Фото понівеченого цвинтаря у Вовчанську

Ми зіставили дане зображення з відео, скриншот з якого поширили пропагандисти, і переконалися, що мова дійсно йде про одне і те саме місце.

Порівняльний аналіз скрншоту з відео та світлини з сайту Поліції Харківщини

Ми також хочемо звернути увагу, що в ці самі дні пропагандисти поширювали фейк, що нібито військові зі спецпідрозділу «Kraken» підпалили церкву в якій вони базувались. 

Отже, хоча цвинтар у Вовчанську дійсно зазнав руйнувань, це сталося не внаслідок дій бійців спецпідрозділу «Kraken». І звісно ніяк не пов’язано зі світоглядом похованих там людей. Насправді він був пошкоджений внаслідок чергового обстрілу російськими військами. Поширюючи даний наклеп, пропагандисти намагаються дискредитувати та, навіть, демонізувати український бойовий спецпідрозділ, а також, відвести звинувачення в пошкодженні кладовища від російської армії.

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.