У квітні 2024 року фактчекери Ґвара медіа зафіксували хвилю дезінформації, спрямовану на дискредитацію країн Європейського Союзу. Так, у нашу вибірку попали кейси щодо Франції, Німеччини, Італії та Польщі. Детальніше – читайте у матеріалі.
У вибірку щодо висвітлення випадків дезінформації ЄС включили найбільш унікальні та резонансні приклади фейків і маніпуляцій. Ми обрали їх за наступними критеріями:
- Новизна. Фейк або маніпуляція не повинні дублювати вже ідентифіковані та проаналізовані раніше.
- Суспільний резонанс. Ми відслідковуємо його, по-перше, за кількістю тематично схожих чи однакових запитів у боті, по-друге, за масовим поширенням меседжів у ЗМІ та соцмереж.
Найбільша кількість кейсів стосувалася Франції. Ми фіксуємо хвилю дезінформації спрямовану на дискредитацію уряду Франції та президента країни з кінця лютого 2024 року, коли президент Франції Еммануель Макрон не виключив можливість відправити війська західних країн в Україну.
Дезінформація, спрямована на дискредитацію уряду Франції та президента країни
Фейк. Новообраний президент Сенегалу оголосив, що Франція повинна покинути країну
29 березня російські пропагандистські Telegram-канали «Анатолий Шарий», «Мир сегодня с “Юрий Подоляка”», «Шейх Тамир», «Осташко! Важное» та багато інших поширили новину з зображенням, в дописі до якого стверджується, що новообраний президент Сенегалу заявив, що настав час Франції покинути Сенегал, а Сенегалу настав час «переглянути» всі колишні угоди з Францією.
«Настав час для Франції прибрати коліно з нашої шиї і покласти край цьому несправедливому гнобленню…», — йдеться у дописі до відео.
Тільки в розглянутих Telegram-каналах новина за три доби набула близько 3 млн переглядів.
Проте, це фейк. Насправді пропагандисти використали фрагмент з виступу Османа Сонко у 2021 році та створили на його основі діпфейк. Детальний розбір – далі у нашому матеріалі.
Фейк. Bellingcat дізналися про введення цензури у Франції щодо Олімпійських ігор 2024
Проросійські Telegram-канали, зокрема «Оптимистка в штатском», «Шкварка News» та інші почали поширювати у квітні новину про те, що журналістам у Франції ввели жорстку цензуру стосовно проблем, пов’язаних з олімпійськими іграми. Нібито до французьких редакцій надійшли «рекомендаційні листи» з вимогою уникати негативних формулювань, пов’язаних із МОК та Олімпійськими іграми. Ба більше, стверджується, що після цієї «гестапівської» рекомендації, журналістам довелося навіть спростовувати вже опубліковану інформацію про проблеми, пов’язані з іграми.
Як доказ, новина містить відео нібито від медіакомпанії BBC, в якому йдеться, що це редакція Bellingcat в приватній розмові з журналісткою французького телеканалу TF1 Самірою Ель Гадір дізналася про «рекомендаційні листи» до редакцій французьких медіа.
Однак насправді, дослідивши поширене пропагандистами відео, ми зʼясували, що відеосюжет є фейковим монтажем, що зроблений з уривків загальнодоступних відео та зображень. Окрім того, за докази, використаний відеоряд зі спростуванням підроблених відеосюжетів від французьких фактчекерів. Ці відеосюжети поширювали російські пропагандисти протягом березня 2024 року. Детальніше – читайте у нашому аналізі.
Фейк. Сюжет TF1: Спонсори покидають Олімпійські ігри 2024 у Франції
З 8 квітня російські Telegram-канали, зокрема: «Шейх Тамир», «Шкварка News», «Zanoza» та інші почали поширювати новину про те, що спонсори відмовляються від підтримки Олімпійських ігор 2024 у Парижі. Так, у дописі стверджується, що компанії Spotify, Lego та Hochland раніше були їхніми партнерами, однак наразі зникли з розділу спонсорів на сайті Олімпійських ігор. Самі компанії не коментують дану інформацію, але французький економіст Жак Атталі назвав це «крахом Олімпіади». Як доказ, новина містить відеосюжет з логотипом французького телеканалу TF1.
«Олімпійські ігри відбудуться менш ніж за чотири місяці, а компанії, які їх спонсорують раптово зникнуть? Це свідчить лише про одне: ми на межі міжнародного краху», — цитується у відео заява економіста Жака Атталі.
Проте, це фейк. Насправді компанії Spotify, Lego та Hochland ніколи не були в переліку партнерів Олімпійських ігор 2024 у Парижі. Російська пропаганда створила фейковий відеосюжет, використавши логотип французького телеканалу TF1 та уривки загальнодоступних відео, зображень, а також підроблених скриншотів з офіційного сайту Олімпійських ігор 2024. Детальніше про це у нашому дослідженні.
Спроби російської пропаганди висміяти президентів Франції та МОК: етер France 24, обкладинка «L’Hémicycle» та до чого тут тавро у вигляді олімпійських кілець
Пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Харьковчаночка», «Медведь», «BelVestnik», «Кот Костян – официальный канал» та інші почали поширювати новину про обкладинку останнього примірника журналу «L’Hémicycle» у стилі «Барбі», де нібито зображено як президент Міжнародного олімпійського комітету Томас Бах ставить тавро у вигляді олімпійських кілець президенту Франції Еммануелю Макрону на сідниці. Ба більше, новина містить відео, яке нібито є уривком з етеру французького телеканалу France 24, під час якого у студії обговорюється обкладинка журналу.
«Французи обговорюють на France 24 обкладинку “в стилі Барбі”, де ГОЛИЙ Бах сидить на ГОЛОМУ Макроні і таврує його олімпійськими кільцями», — йдеться у дописах.
Однак насправді, перевіривши офіційні ресурси «L’Hémicycle», ми з’ясували, що видання ніколи не оприлюднювало примірник журналу з відповідним зображенням. Окрім того, в ефірі France 24 дійсно була продемонстрована обкладинка нового примірника «L’Hémicycle» за весну у стилі «Барбі», однак пропагандисти в новині розмістили змонтоване відео, в якому підмінили кадр з обкладинкою. Детальніше – у нашому матеріалі.
Фейк. Сюжет TF1: Ексміністр економіки Франції порівняв Олімпійські ігри 2024 з циганським табором
З 18 квітня російські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир», «Шкварка News», «Россия и Украина Новости: Спецоперация Z», «PEOPLE LIVE», «СВАРЩИКИ», «V Рука Кремля Z» та інші почали поширювати новину з відеосюжетом нібито від TF1 про те, що колишній міністр економіки Франції порівняв Олімпіаду в Парижі з циганським табором:
«Олімпійські ігри подібні на приїзд циганського табору. Так, спочатку це весело та розважально, а після залишається лише безлад та фінансові втрати. Жуки та щури вже там, якщо ви розумієте, про що я кажу», — таким чином наводяться у титрах відео слова Жана-Луї Борлоо.
Стверджується, що ця заява обурила Нормунд Рудевич, голову циганського об’єднання.
«Це справжня ксенофобія. Як ви можете порівнювати з нашими звичаями комерційний захід, який не має ні духу, ні глибини ромської культури?», — наводиться заява від імені Рудевича.
Наші фактчекери дослідили цю новину і зʼясували, що це фейк. Насправді російські пропагандисти змонтували черговий фейковий відеосюжет, використавши логотип французького телеканалу TF1, уривки з давніх інтерв’ю Жана-Луї Борлоо і Нормундса Рудевича та додали неправдиву інформацію. Детальний розбір читайте на нашому сайті.
Фейк. «Я доведу вам, що вода в Сені є абсолютно безпечною для Олімпіади»: обкладинка німецького сатиричного журналу «Titanic» висміює Макрона
У квітні пропагандистський Telegram-канал «Шкварка News» опублікував обкладинку, авторами якої є нібито німецький сатиричний журнал «Titanic». На обкладинці зображено президента Франції Еммануеля Макрона, який намагаючись «довести, що вода в Сені абсолютно безпечна для Олімпіади», пірнає в неї, а виринувши назад, став мутантом. Як зазначають пропагандисти, така обкладинка є реакцією на «впевненість Макрона в успіху проведення Олімпіади», попри те, що «європейська преса обговорює «тривожний рівень забруднення» в Сені, де, зокрема, мають пройти олімпійські змагання».
Насправді такої обкладинки не існує. Ми зʼясували, що на обкладинці від пропагандистів вказано, що випуск журналу вийшов у квітні, проте на офіційних ресурсах видання обкладинка має зовсім інший вигляд. Також ми помітили й інші відмінності між оригіналом та тим, що опублікували пропагандисти. Далі – у нашому розборі.
Ми також фіксували хвилю дезінформації, спрямовану проти Франції та Еммануеля Макрона й в березні 2024 року. Проте мусимо зазначити, що її дія була спрямована здебільшого проти президента країни.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Наступне місце посіли наративи російської пропаганди, спрямовані щодо Німеччини. У цьому випадку дезінформаційна діяльність більше спрямована на дискредитацію біженців з України, що там перебувають. Також російська пропаганда намагалася у квітні просувати наратив, про те, що пересічні громадяни не підтримують політику уряду Західних країн, що «пропагують війну проти РФ».
Дезінформація щодо Німеччини
Фейк. Українка заробляла гроші, знімаючи в німецьких фітнес-клубах жінок, що переодягаються
Проросійські Telegram-канали «Медведь» (архів) та «VOBLYA» (архів) поширили новину про те, що поліція Берліна нібито заарештувала українку, котра протягом року таємно знімала на відео, як жінки переодягаються у фітнес-клубах німецької столиці. Як доказ, автори Telegram-каналів додали відеосюжет німецькою мовою, де розповідають про те, що українська біженка Олена Броваренко придбала абонемент в спортивні студії Fit, Superfit і Crunch Fit і таємно знімала на відео жінок що переодягаються. З метою заробітку, отримані відеоматеріали вона потім нібито продавала на порносайтах в анонімній мережі Даркнет (англ. DarkNet).
Насправді історія з арештом та звинуваченням українки у зніманні та продажі відео з роздягалень фітнес-клубів Берліну є лише вигадкою пропагандистів. Наші фактчекери звернулися до служби новин Баварії (BR24) – далі у нашому матеріалі.
Фейк. Український біженець у Німеччині продавав фіктивні довідки для повій
Telegram-канал «Медведь» (архів) поширив інформацію про те, що український біженець створив в Німеччині бізнес, продаючи повіям фіктивні довідки про відсутність венеричних захворювань. Як доказ, автори Telegram-каналу додали відеосюжет німецькою мовою, де розповідають, що німецька поліція заарештувала Данила Ткачука, біженця з України. Підставою стало те, що він нібито організував бізнес з продажу медичних довідок повіям про відсутність ВІЛ/СНІДу, гепатиту та інфекцій, що передаються статевим шляхом.
Насправді інформація, опублікована на відео про затримання в Німеччині українського біженця за продаж фальшивих довідок, є фейком. Наші фактчекери взяли коментарі у професора та доктора медицини Маркуса Маурера, а також у BR24 – деталі у нашому дослідженні.
Фейк. Українських хакерів затримали у Берліні за шахрайство
Пропагандистські Telegram-канали такі, як: «Шейх Тамир» (архів), «Rogandar NEWs: Новости, факты, события!» (архів), «Мариупольская ПартиZанка» (архів), «Донецкий Телеграм» (архів), «Антифишки | НОВОСТИ ОНЛАЙН» (архів), «VОZМЕЗДИЕ» (архів), а також російське видання «Мрія» (архів) опублікували відеоролик про те, що нібито поліція Берліна попередила про небезпеку використовувати відкриті wi-fi мережі у громадських місцях через українських шахраїв.
Так, у відео повідомляється, що на початку квітня було викрито та затримано групу українських хакерів «31337 nice», які діяли на території Берліна. Зловмисники нібито встановлювали відкриті wi-fi точки доступу в публічних місцях, а коли люди авторизувалися через месенджер, шахраї отримували повний доступ до мобільного телефону жертви, в тому числі до криптогаманців. Поліції нібито вдалось затримати 80 осіб, причетних до крадіжки особистих даних, а у самому відео наведена частина списку цих людей.
Насправді відео не має жодного відношення до видання DW News, а сама інформація про шахрайство українських хакерів не має жодних підстав вважатися правдивою, адже у поліції Берліна не інформували про подібні випадки. Деталі – за посиланням.
Фейк. Компанія METRO випустила відеоролик щодо рекрутингу колишніх військових з Німеччини
6 квітня 2024 пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» повідомив інформацію, що міжнародна компанія METRO випустила агітаційний відеоролик, де закликає колишніх військових долучитися до компанії. До допису надається запис екрана з відеохостингу YouTube, де нібито і було розміщено компанією відеоролик.
«Ти військовослужбовець? Любиш порядок, чіткі інструкції та роботу в команді? Приходь до нас! У нас висока зарплата та жодного військового трибуналу», — йдеться у тексті з відео.
Самі пропагандисти, коментуючи публікацію, зазначають, що випуск такої агітації пов’язаний з тим, що німецькі військові «масово звільняються з армії, аби не їхати воювати в Україну».
Проте, це фейк. Насправді пропагандисти використали бренд відомої компанії METRO, що займається міжнародною оптовою торгівлею харчових продуктів, та нібито «раптово» почала займатися рекрутингом колишніх військовослужбовців Німеччини. Окрім того, ми безпосередньо звернулися із запитом до METRO – далі в нашому дослідженні.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Фейк. Сюжет Bild: Журналіст Гайо Зеппельт запропонував знизити вимогу до допінг-проб української збірної з футболу на Євро-2024
22 квітня 2024 року пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» повідомив інформацію, що спортивний журналіст Гайо Зеппельт запропонував знизити вимогу до допінг-проб української збірної з футболу на Чемпіонаті Європи у Німеччині. Як пояснюється далі, обґрунтовується це тим, що українці зазнають стресу через війну і, швидше за все, приймають заспокійливі, що може дати невірно позитивний результат аналізу допінг-проби. Тому до українських футболістів варто застосувати «пом’якшення». На це нібито відреагував колишній тренер збірної Німеччини з футболу Йоахім Лев:
«Якщо політика для нас важливіша за чесні спортивні змагання на рівних, то, можливо, варто скасувати всі тести? Або не організовувати чемпіонат, а гроші за нього віддати українцям разом з трофеєм?»
За доказ наведеної інформації, пропагандисти надають відеоролик з логотипом німецького видання Bild.
Насправді жодних заяв та пропозицій щодо зменшення чи пом’якшення вимог до допінг-проб для збірної України з футболу на Чемпіонаті Європи не було оголошено ні спортивним журналістом Гайо Зеппельтом, ані тренером збірної Німеччини Йоахом Левом. Російська пропаганда навмисно створила та поширила чергове фейкове відео, використавши логотип міжнародного видання Bild. Детальний розбір – у нашому матеріалі.
Фейк. Графіті у Берліні з відрубаними головами Зеленського та Макрона
З 2 квітня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир», «Медведь», ««Спецоперация Z» | Юрий Подоляка+» та інші почали поширювати новину про те, що у Берліні нібито з’явилось графіті з відрубаними головами президента України Зеленського та президента Франції Макрона. Митцем, що створив графіті, за словами авторів допису, є німецький митець Van Ray.
Як доказ пропагандисти наводять зображення, яке нібито є скриншотом статті Люсії Шультен на сайті англомовної редакції відомого медіа DW.
Наші фактчекери перевірили цю інформацію і зʼясували, що це фейк. Так, на офіційному сайті англомовної редакції DW немає ані такої статті, ані жодної інформації про відповідне графіті. Ба більше, ми звернулися за коментарем до редакції DW та митця Ван Рея – деталі за посиланням.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Дезінформація щодо Італії була спрямована на дискредитацію Володимира Зеленського, уряду України та створення ілюзії щодо негативних суспільних настроїв на Заході щодо України.
Дезінформація щодо Італії
Фейк. Італійський ресторан рекламує «Піцу диявола Зеленського»
10 квітня 2024 пропагандистський Telegram-канал «ПУТИН в Telegram» повідомив інформацію, що італійський ресторан Locanda alla Romana зробив рекламу піци, яка називається «Піца диявола Зеленського» («Pizza Diavola Zelenskiy» – ред.). За докази надається світлина, розміщеного на фасаді будівлі, великого рекламного банера, на якому зображено піцу з «інгредієнтами» у вигляді частин тіл українських військових. На банері також вказано назву зазначеного закладу.
«Тепер італійські ЗМІ запитують — яку рекламу можна вважати допустимою», – пишуть пропагандисти, надаючи скриншот відповідного повідомлення, що було опубліковано нібито італійською газетою Il Fatto Quotidiano в соцмережі «Instagram» в розділі «сторіз»
Насправді перед нами черговий фейк російської пропаганди. Так, фейкороби припуститися помилки в коректному написанні прізвища президента України латиницею. Окрім того, наші фактчекери знайшли спростування від газети Il Fatto Quotidiano так ресторану Locanda alla Romana. Детальний розбір у нашому матеріалі.
Фейк. Сюжет il Messaggero: кардинал Маріо Зенарі звинуватив Кулебу у насиллі над власним народом
З 26 квітня російські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир», «Шкварка News», «Артёмовск» та інші почали поширювати новину про те, що італійський кардинал Маріо Зенарі розкритикував заяву Кулеби та звинуватив його у насиллі над власним народом. Як доказ, новина містить відеосюжет з логотипом медіа il Messaggero в якому стверджується, що кардинал нібито зробив дану заяву в ефірі телеканалу Vatican News.
«Український міністр забув, що лише Господь має право судити людські рішення. Справжні герої, які гідні слави, обрали життя і в майбутньому врятувати свою націю від вимирання, навіть якщо міністри на кшталт Кулеби називають їх втікачами. Я б радив усіма можливими способами ігнорувати виконання людоїдських законів уряду України, які неприємні як людині, так і Богу», — таким чином цитуються у титрах слова Зенарі.
Насправді це фейкова новина. Так, пропагандисти припустилися помилки при створенні відео. В титрах до відео вказується, що дану заяву кардинал зробив в ефірі телеканалу Vatican News, однак телеканалу Vatican News просто не існує. Деталі – на нашому сайті.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Ми також маємо у квітні досить резонансний кейс щодо Польщі. Адже до цього ми здебільшого стикалися з наративами, начебто поляки планують приєднати деякі західні території України. Цього ж разу російські пропагандисти поширили фейк, спрямований на дискредитацію українських військовослужбовців та європейських ЗМІ.
Дезінформація щодо Польщі
Фейк. Польську журналістку звільнили через розслідування про нацистську символіку, що використовують українські військові
Пропагандистські Telegram-канали «Отряд Ковпака» (архів) та «Александр Семченко» (архів) поширили новину про те, що нібито польську журналістку звільнили через публікацію розслідування про нацистську символіку, що використовують українські військові.
Автори до новини додали відео, у якому йдеться, що польська журналістка Агата Гжибовська опублікувала своє власне розслідування, в якому нібито повідомлялося про те, що європейські ЗМІ масово редагували відеоролики з українськими військовими і прибирали кадри з нацистською символікою, проте на це звернули увагу користувачі в соціальних мережах. Журналістці нібито вдалося виявити понад пʼятдесят випадків такого редагування. Однак, через це розслідування Агату Гжибовську нібито звільнили з видання «Rzeczpospolita», «після того, як українські коментатори атакували сайт».
Однак, перед нами черговий фейк російської пропаганди. Насправді відео та розслідування про нацистську символіку у ЗСУ вигадали та створили самі ж фейкороби. Існування такої інформації спростували як у виданні DW News, так і сама фотожурналістка Агата Гжибовська. Детальніше за посиланням.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
І також ми кожного місяці фіксуємо спекуляції та клікбейтні публікації щодо ЄС в цілому. Наводимо типовий приклад подібної дезінформації. Такі дописи більше мають на меті залучення аудиторії на анонімні Telegram-канали та зробити рекламу іншим ресурсам.
Фейк. Від 5 квітня 2024 року ЄС запроваджує нові правила перебування українців за кордоном
Telegram-канал «Я в Польщі (Yavp.pl)» поширив інформацію про те, що ЄС нібито від 5 квітня 2024 року запроваджує нові правила перебування для українців. Щоб отримати офіційну інформацію щодо зазначених змін, необхідно обрати країну перебування, перейшовши за посиланням вказаним у списку. У своєму повідомленні автори допису посилаються на скриншот статті, нібито опублікованої на сайті видання «Українська правда».
«Певну категорію людей позбавлять соціальних виплат в Європі, дадуть змогу отримати прихисток та працевлаштування»,— йдеться в дописі.
Насправді фейкороби вигадали інформацію про зміни в правилах перебування українців в ЄС та створили фальшивий скриншот вигаданої статті одного із найпопулярніших українських видань. Детальніше – на сайті.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!