Фейк. Італійський ресторан рекламує «Піцу диявола Зеленського»

Владислав Герасименко - 23 Квітня 2024 | 08:42

До групи найбільш популярних наративів російської пропаганди належить «дискредитація Президента України». Так, низка пропагандистських Telegram-каналів повідомили, що один з ресторанів в Італії випустив «провокаційну» рекламу нової піци, яка має назву «Піца диявола Зеленського». Чи була така реклама насправді – читайте далі в матеріалі.

Що сталося?

10 квітня 2024 пропагандистський Telegram-канал «ПУТИН в Telegram» повідомив інформацію, що італійський ресторан Locanda alla Romana зробив рекламу піци, яка називається «Піца диявола Зеленського» («Pizza Diavola Zelenskiy» – ред.). За докази надається світлина, розміщеного на фасаді будівлі великого рекламного банера, на якому зображено піцу з «інгредієнтами» у вигляді частин тіл українських військових. На банері також вказано назву зазначеного закладу.

«Тепер італійські ЗМІ запитують — яку рекламу можна вважати допустимою», – пишуть пропагандисти, надаючи скриншот відповідного повідомлення, що було опубліковано нібито італійською газетою Il Fatto Quotidiano в соцмережі «Instagram» в розділі «сторіз».

Також цю новину поширили інші пропагандистські Telegram-канали, такі як «Шкварка News», «Шейх Тамир», «Новости и Сводки ДНР», «Выпускайте Кракена!», «Правдивости» та «VOBLYA».

Аналіз

Ми проаналізували сам зміст рекламного банера і помітили наступну невідповідність: у назві «Pizza Diavola Zelenskiy» припуститися помилки в коректному написанні прізвища президента України латиницею. Так, замість передостанньої літери «I», як на банері, в правильному написанні має бути літера «Y», про що свідчить інформація з офіційного інтернет-представництва Президента України. Тобто, «Zelenskyy», а не «Zelenskiy».

Ми також написали запити до ресторану Locanda alla Romana та газети Il Fatto Quotidiano (які повідомили про рекламний банер в«Instagram-сторіз») з проханням спростувати або підтвердити інформацію, поширену російськими пропагандистами. 

Після тривалого очікування, ми так і не змогли отримати відповіді, ані від ресторану, ані газети. Проте, ми знайшли спростування від італійського фактчекера Девіда Пуенте з фактчек-відділу італійського видання Open. Так, на своїй сторінці в соцмережі Х (колишній Twitter) він повідомив, що інформація, яку поширили російські пропагандисти, є фейком.

У своїх дописах він розповів, що отримав спростування як від газети Il Fatto Quotidiano, так і від ресторану Locanda alla Romana. До речі адміністрація ресторану не тільки спростувала інформацію, але й повідомила про фейк в італійську поліцію.

Отже, перед нами черговий фейк російської пропаганди, зроблений з метою дискредитації Президента України Володимира Зеленського та створення ілюзії щодо негативних суспільних настроїв на Заході щодо України.

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.