Фейк. Українських хакерів затримали у Берліні за шахрайство

Вікторія Горак - 28 Квітня 2024 | 16:02

Мережею поширилось новина, що нібито поліція Берліна затримала групу українських хакерів, які ошукували людей за допомогою встановлення  відкритих точок wi-fi в публічних місцях. Чи правда це далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

Пропагандистські Telegram-канали такі, як: «Шейх Тамир» (архів), «Rogandar NEWs: Новости, факты, события!» (архів), «Мариупольская ПартиZанка» (архів), «Донецкий Телеграм» (архів), «Антифишки | НОВОСТИ ОНЛАЙН» (архів), «VОZМЕЗДИЕ» (архів), а також російське видання «Мрія» (архів) опублікували відеоролик про те, що нібито поліція Берліна попередила про небезпеку використовувати відкриті wi-fi мережі у громадських місцях через українських шахраїв.

Так, у відео повідомляється, що на початку квітня було викрито та затримано групу українських хакерів «31337 nice», які діяли на території Берліна. Зловмисники нібито встановлювали відкриті wi-fi точки доступу в публічних місцях, а коли люди авторизувалися через месенджер, шахраї отримували повний доступ до мобільного телефону жертви, в тому числі до криптогаманців. Поліції нібито вдалось затримати 80 осіб, причетних до крадіжки особистих даних, а у самому  відео наведена частина списку цих людей. 

«Поліція рекомендує використовувати тільки мобільний інтернет, тому що це єдиний спосіб захистити свої телефони. Ні, єдиний спосіб захиститися від шахраїв – вигнати всіх хохлів назад на Україну»,  додають автори дописів.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Насамперед ми помітили, що у правому верхньому куті, а також у кінці відео зображений логотип видання «DW News».

«Deutsche Welle (DW) » — це міжнародна телекомпанія Німеччини, а також міжнародне ЗМІ, що мовить 32 мовами. У англомовній редакції DW є офіційний сайт та соціальні мережі: Facebook, YouTube, X, Instagram.

Ми перевірили усі ресурси видання DW News і не знайшли жодного подібного відеоролика, що поширюють пропагандисти.

Відеоролик

Тож, порівнявши відеоролики, опубліковані на офіційних ресурсах DW News, з пропагандистським, ми знайшли чимало невідповідностей:

  • логотип видання у відеороликах знаходиться ліворуч зверху, а не праворуч як у фейкоробському відео;
  • DW News використовує свій власний шрифт і він відрізняється від того, що присутній у відео, яке поширюють проросійські Telegram-канали. Окрім того, відрізняється відтінком лінія, що знаходиться поряд з текстом;
  • у пропагандистському відео в кінці зазначений 2023 рік, а не 2024;
  • у відео наведена частина списку нібито хакерів, що причетні шахрайства: «Yuriy Pavliuk, Georgiy Kramarchuk, Volodymyr Tarashchuck, Elizaveta Tarashchuk, Stanislav Bodnarenko, Yaroslav Pavlyuk, Larisa Zakharchuck, Olena Ponomarchuk, Raїsa Vasiliev, Leonid Brovarchuk». Однак імʼя «Raїsa» написано через українську літеру «Ї», хоча правильне написання імені англійською мовою «Raisa».

31337 nice

Ми також, спробували знайти зазначених у відеоролику українських хакерів  «31337 nice», проте не отримали жодних позитивних результатів.

У пошуку Google ми знайшли лише дві згадки про хакерів з подібною назвою «31337 Hackers» або «31337», що були опубліковані в статтях видань «Silicon UK» та «BankInfoSecurity» за 1 серпня 2017 року. Тоді стало відомо, що група під назвою 31337 Hackers опублікувала дані про дослідника Mandiant, підрозділу каліфорнійської компанії FireEye. Однак немає жодної згадки, що це саме українські хакери.

Поліція Берліна

Як зазначається у відео, саме на початку квітня було викрито та затримано групу українських хакерів «31337 nice», які діяли на території Берліна. Зайшовши на веб-сайт державної та федеральної поліції у Берліні, ми проаналізували усі звіти поліції за квітень 2024 року і не знайшли жодного повідомлення про хакерів, що встановлювали відкриті wi-fi точки доступу в публічних місцях і ошукували людей.

Офіційний коментар

Ми також звернулися безпосередньо до «Deutsche Welle (DW) » із запитанням чи дійсно видання опублікувало відео, що поширюють пропагандисти. DW спростувало цю інформацію.

Отже, відео немає жодного відношення до видання DW News, а сама інформація про шахрайство українських хакерів немає жодних підстав вважатися правдивою, адже у поліції Берліна не інформували про подібні випадки. Тож, російська пропаганда поширила черговий фейк з метою дискредитації українців у Європі.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.