Фейк. Сюжет il Messaggero: кардинал Маріо Зенарі звинуватив Кулебу у насиллі над власним народом

Анна Орманжи - 30 Квітня 2024 | 08:52

Рішення щодо призупинення надання консульських послуг українським чоловікам мобілізаційного віку спричинило не тільки резонанс в українському суспільстві, але й активізацію поширення російської дезінформації на дану тему. Так, вже за два дні російські пабліки поширили відеосюжет з логотипом італійського медіа про те, що кардинал Маріо Зенарі розкритикував заяву Кулеби та звинуватив його у насиллі над власним народом. Аналіз відео — далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

З 26 квітня російські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир», «Шкварка News», «Артёмовск» та інші почали поширювати новину про те, що італійський кардинал Маріо Зенарі розкритикував заяву Кулеби та звинуватив його у насиллі над власним народом.

Як доказ, новина містить відеосюжет з логотипом медіа il Messaggero в якому стверджується, що кардинал нібито зробив дану заяву в ефірі телеканалу Vatican News.

«Український міністр забув, що лише Господь має право судити людські рішення. Справжні герої, які гідні слави, обрали життя і в майбутньому врятувати свою націю від вимирання, навіть якщо міністри на кшталт Кулеби називають їх втікачами. Я б радив усіма можливими способами ігнорувати виконання людоїдських законів уряду України, які неприємні як людині, так і Богу», — таким чином цитуються у титрах слова Зенарі.

«Ватиканський кардинал Маріо Зенарі звинуватив Кулебу у насиллі над власним народом. Кулеба сказав, що державі начхати на громадян, яким начхати на державу», — дописують під відео у пропагандистських пабліках.

Також новину поширили російські пропагандистські ЗМІ, зокрема «Мрія» та акаунти на російських форумах та групи в соцмережі «ВКонтакте».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Спочатку ми перевірили ресурси італійського медіа il Messaggero, які представлені офіційним сайтом та сторінками у соціальних мережах Х, Facebook, Instagram, TikTok, месенджері Telegram, а також на платформі Youtube. Таким чином ми впевнилися, що подібна інформація на ресурсах il Messaggero відсутня.

Наступним кроком ми перевірили офіційні ресурси медіапорталу Vatican News, які представлені сайтом, сторінками у соціальних мережах Х, Facebook, Instagram та каналом Youtube.

Востаннє, Vatican News новини про кардинала Маріо Зенарі, який є Апостольським нунцієм у Сирії з 2008 року, публікувалися 10 квітня. Новина містить інформацію про участь кардинала у конференції Карітас, організованої в Градо та його виступ на заході, присвячений бідності населення Сирії, за його словами у країні 90% населення живе за межею бідності.

Тож, за лаштунками перевірки ми з’ясували, що відповідний відеосюжет, як і новини з відповідним контекстом на офіційних ресурсах il Messaggero та Vatican News відсутні.

Аналіз відео

Відеоролик, розміщений в новині, має квадратний розмір кадру 720х1280 та формат, притаманний для відео соцмереж Instagram, Facebook, TikTok. Він містить такі елементи, як:

  • логотип у вигляді стилізованої букви «М» у верхній правій частині кадру протягом відео, ідентичний до оригінального логотипа il Messaggero, який міститься на деяких зображеннях у соцмережах медіа та на відео на Youtube;
  • накладені титри італійською мовою з текстом білого кольору без фону;
  • фонову музику без супроводу речі;
  • фрагменти різноманітних загальнодоступних зображень та відео.

Змонтоване відео складається з таких кадрів:

  • скриншот публікації у соцмережі Х міністра закордонних справ України Дмитро Кулеби за 23 квітня щодо призупинення надання консульських послуг українським чоловікам мобілізаційного віку у зв’язку з наближенням до вступу в дію закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку»;
  • суміш уривків з відео за участі міністра закордонних справ України Дмитро Кулеби та президента України Володимира Зеленського за різні часові періоди;
  • суміш ілюстраційних уривків загальнодоступних відео;
  • фото кардинала Маріо Зенарі та уривки з відео його виступу на презентації проєкта Open Hospitals in Syria у Дамаску за 2 вересня 2022 року.

Під час даного виступу кардинал не робив і не міг зробити жодних відповідних заяв, адже відео датується ще 2022 роком.

Також пропагандисти припустилися помилки при створенні відео. Так, в титрах до відео вказується, що дану заяву кардинал зробив в ефірі телеканалу Vatican News.

Vatican News – це інформаційний портал Святого Престолу, що разом з Радіо Ватикану, L’Osservatore Romano та Vatican Media висвітлює новини Церкви багатьма мовами та різних платформах, однак телеканалу Vatican News просто не існує.

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.