UPD: О 14:07 Українська правда опублікували новину про те, що Зеленський доручив скасувати дозволи на пересування військовозобов’язаних чоловіків країною. Про це журналістам повідомили джерела в Офісі Президента. Згодом головнокомандувач ЗСУ Залужний відповів, що Генштаб скасує рішення.

Що сталось?

Наприкінці червня в мережі почали розповсюджувати інформацію про те, що в Україні чоловікам заборонять виїжджати за межі місця проживання. У дописах посилались на текст “УНІАН”, написаний адвокатом Дмитром Воронцовим, який начебто представляє компанію ABER HABER, хоча у списку команди на сайті компанії його немає. Текст розміщений в розділі “думки”, тож, напевно, це мала бути авторська колонка, якби з цього тексту не почали розганяти “зраду”. 

У своїй статті Воронцов пише про те, що “за деякою інформацією, наразі відбувається підготовка нормативного акту, який регулюватиме порядок видачі дозволу на виїзд за межі місця проживання (надалі – дозвіл на виїзд) особам призовного віку, військовозобов’язаним та резервістам в умовах воєнного часу”. Свої джерела автор не вказує. Але попри це, пише, яким категоріям громадян керівники центрів комплектування надаватимуть дозвіл на виїзд:

  • призовникам, яким надано чи які мають право на відстрочку від призову на строкову військову службу, на термін до одного року, але не пізніше дати закінчення відстрочки;
  • особам призовного віку, за наявності поважних причин (хвороба або смерть рідних тощо), на термін до 30 діб;
  • військовозобов’язаним та резервістам, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації (повний перелік визначено у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”), на термін до одного року, за наявності підтверджуючих документів;
  • військовозобов’язаним та резервістам, що були заброньовані на період мобілізації та на воєнний час на термін до 30 діб;
  • в окремих випадках, за рішенням керівника центру комплектування решті військовозобов’язаних та резервістів при наявності інших поважних причин з поданням ними відповідних документів на термін до 30 діб.

Дозвіл на виїзд, за інформацією Воронцова, не надаватимуть громадянам України, які:

  • виключені з військового обліку з причин припинення громадянства України, досягнення граничного віку перебування у запасі, визнання військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку та з інших підстав, повний перелік яких наведений у частині 6 статті 37 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”;
  • вибувають у відрядження і є військовозобов’язаними, які заброньовані на період мобілізації та у воєнний час (за наявності підтверджуючих документів);
  • є призовниками, військовозобов’язаними та резервістами і зняті з військового обліку, у тому числі у зв’язку із вибуттям до нового місця проживання.

Першого липня інформацію, опубліковану в статті, спростував заступник голови комітету Верховної Ради з питань цифрової трансформації Олександр Федієнко. У себе в телеграм-каналі він заявив, що такого документа не існує, про створення проєкту йому невідомо. 

Після цього спростування ми маркували інформацію як фейкову, але наступним став пост Генштабу.

Що було далі?

5 липня Генштаб ЗСУ на своїй офіційній сторінці у Facebook опублікував допис, де сказано: “у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов’язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки”.

У своєму дописі Генштаб посилається на норму Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, що діє з 1992 року. І дійсно, Генштаб пише, що він розробив порядок надання дозволу військовозобов’язаним на виїзд. Начебто створений він “з метою впорядкування обліку переміщених осіб”.

“З метою впорядкування обліку переміщених осіб Генеральним штабом Збройних Сил України розроблено Порядок надання дозволу громадянам України, які перебувають на військовому обліку у ТЦК та СП, на виїзд за межі місця проживання (місця перебування) з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час. Дозвіл видається від 30 діб до року, залежно від категорії субʼєкта. Розглядається додаткове унормування питань переміщення осіб, які систематично перетинають адміністративні межі у звʼязку зі службовою чи особистою необхідністю”.

Тут Генштаб не зазначає, що саме являє собою виїзд за межі проживання чи місце перебування з момента оголошення мобілізації. Але просить “з розумінням ставитися до регуляторних заходів, продиктованих законами України, умовами воєнного стану і ведення війни”.

Звісно, допис Генерального штабу Збройнил сил України викликав неабияке обурення в мережі. Адже в людей виникло більше запитань, ніж відповідей.

Можна було навіть припустити, що сторінки Генштабу зламали, але ні. 

5 ж липня в мережі з’явився сам головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Він звернувся до всіх призовників та військовозобов’язаних і зазначив, що “жодних вказівок на перешкоджання переміщенню осіб впродовж найближчих днів з боку військового командування не надавалося”.

“Нагадую, триває війна. Ви потрібні своїй державі! Всі, хто досі не стоїть чи не поновився на військовому обліку, мають це зробити. Ті з вас, хто планує виїзд за межі своїх районів та областей, мають взяти дозвіл у ТЦК”, — написав Залужний.

Порядок надання дозволу о 15:20 5-го липня розмістили на сайті Збройних сил України.

Висновок

О 19:20 на сторінці Генштабу нарешті з’явилось роз’яснення. В ньому йдеться, що для виїзду за межі областей військовозобов’язані мають отримати дозвіл у ТЦК та СП. Це стосуватиметься тих, хто захоче виїхати за межі області.

“Якщо в межах області — не треба. Якщо в межах міста Києва та Київської області — теж не треба. Якщо людина виїжджає за межі області, вона має прибути до керівника ТЦК, уточнити свої дані й отримати такий дозвіл”, — зазначив представник Головного управління персоналу Генерального штабу ЗС України полковник Олександр Хлись в етері національного телемарафону.

Він також додав, що відповідні норми законодавства України діють давно та у зв’язку з поверненням великої кількості чоловіків до своїх домівок виникла потреба в актуалізації облікових даних військовозобов’язаних для розуміння можливостей мобілізаційного ресурсу.

У своєму вечірньому зверненні 5 червня президент Володимир Зеленський також приділив увагу питанню. Він попросив від Генштабу роз’яснень. “Доручив міністру оборони, начальнику Генштабу і головнокомандувачу ЗСУ завтра доповісти мені всі деталі стосовно рішення про затвердження порядку отримання якихось дозволів для військовозобовʼязаних, призовників і резервістів … Прошу Генеральний штаб надалі не ухвалювати без мене подібних рішень”, — сказав президент.

Наша фактчекерська команда слідкує за ситуацією! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.