Які фейки розвінчала наша команда за допомогою бота ПЕРЕВІРКА цього тижня — читайте далі.

Фейк!

Київська багатоповерхівка, в яку влучила ракета, стоїть порожня ще з кінця квітня

Прокремлівські медіа пишуть, що жителі ще наприкінці квітня виїхали з будинку, в який 26 червня потрапила ракета. За версією російських журналістів, однією з цілей в Києві був завод “Артем”, який виробляє ракетне озброєння. Російські ЗМІ стверджують, що жодна сім’я не могла постраждати він вибуху, а “українські пропагандисти” намагаються видати цілі ракетних ударів за житлові будинки. 

Нагадаємо, що 26 червня у Києві пролунало кілька вибухів. Мер Києва Віталій Кличко повідомив, що ракети влучили по житловому будинку в Шевченківському районі. З-під завалів витягли семирічну дівчинку, ще троє людей потрапили до лікарні, батько дитини загинув.

З будинку було евакуйовано  25 мешканців. 

Наслідок ударів у Шевченківському районі

Фейк!

Німеччина звертається до НАТО з проханням використати ядерну зброю через війну в Україні

Таку інформацію розповсюджують російські ЗМІ із посиланням на нібито заяву генерала Військово-Повітряних сил Німеччини Інго Герхартца. “Виступаючи на міжнародному симпозіумі Seapowers у місті Кіль, генерал заявив про те, що в ході нинішніх бойових дій в Україні може виникнути ситуація, за якої НАТО потребуватиме ядерного удару”, — передають вони. У своєму матеріалі російські медіа посилаються на німецьке видання Bild.

Насправді, у своєму виступі Герхартц нічого не говорив про можливий ядерний удар з боку НАТО на території України. Видання Bild пише, що на міжнародному симпозіумі генерал ВПС Німеччини наголосив: Альянс має бути готовий застосувати ядерну зброю у разі потреби, якщо росія зробить це першою.

Фейк!

Генштаб просить Офіс Президента посилити законодавство для реалізації повномасштабної мобілізації в Україні

Про це пишуть російські ЗМІ з посиланням на два телеграм-канали “Легитимный ” та “Резидент”. Нібито джерело з ОП повідомило, що в Україні хочуть не просто посилити законодавство, а й планують для мобілізації використовувати застосунок “Дія”. 

Згадані телеграм-канали належать до ресурсів, які координуються спецслужбами рф, просувають проросійські наративи та публікують фейки. Їхні матеріали є частиною інформаційно-психологічних операцій рф. 

Щодо видачі повісток через застосунок “Дія”: цей фейк почав ширитися мережею ще у травні. Мінцифри 10 травня спростувало інформацію про намір запровадити систему вручення повісток для військовозобов’язаних через “Дію”.

Глава Мінцифри Михайло Федоров також повідомив, що повістки через “Дію” не вручатимуть.

Маніпуляція!

Українська влада має намір відправити на фронт студентів та школярів

російські медіа розповсюдили фейкову інформацію про те, що Україна нібито відправить на фронт школярів та студентів. Зазначається, що в Києві мобілізаційний недобір, тому влада вирішила зробити військову службу обов’язковою для здобуття вищої освіти. 

російські журналісти вирвали цю фразу з виступу Володимира Зеленського 23 червня перед спільнотою навчальних закладів Ізраїлю. Тоді Зеленський виклав бачення майбутнього України за 5-10 років після закінчення війни з росією.

Проте президент нічого не говорив про мобілізацію школярів для участі у війні з рф. Зеленський повідомив, що вже зараз розглядається кілька моделей майбутньої реформи Збройних сил України, і одна з них — ізраїльська модель, коли дівчат та юнаків перед вступом до ВНЗ призивають на строкову службу до армії.

Фейк!

Удари по ТЦ в Кременчуці — провокація

російські пропагандисти поширюють меседж, що пожежа у торгівельному центрі була спричинена вибухом на промисловому об’єкті поруч. Міністерство оборони рф у своєму зведенні повідомило, що удар з “високоточної зброї” відбувся по складах заводу, а полум’я з нього перекинулося на ТЦ, який не працював. Один з анонімних телеграм-каналів написав, що вибух у Кременчуці може стати найбільшою провокацією, які можна порівняти хіба що з Бучею.  

Найпростіший спосіб уникнути негативних наслідків — перекласти відповідальність на іншого. Тому роспропагандисти часто використовують цей прийом, щоб запобігти засудженню своїх дій світовою спільнотою, — пояснюють у Центрі протидії дезінформації. 

27 червня близько 16:00 росіяни вдарили ракетами по найбільшому торговельному центру Кременчука — “Амстору”, в якому перебувало близько тисячі людей. Інформацію про ракетний удар підтвердив голова ЦВА області, мер Кременчука, а відео прильоту ракети опублікував офіційний телеграм-канал президента України.

Станом на 2 липня вдалося встановити усіх жертв ракетного удару по ТЦ “Амстор” у Кременчуку. Внаслідок російської атаки загинуло 29 людей та постраждало 66 осіб, — повідомив мер міста Віталій Малецький. 

Фейк!

У Львові розмістили банери з написами про зраду 

Проросійські телеграм-канали поширили картинку, на якій зображені банери з такими написами: “Де наш Херсон?”, “Де наші воїни? Де наша зброя від партнерів?”, “Чому здав Азовсталь? Де наш Маріуполь?”. Мовляв, такі банери розміщені зараз у Львові. 

Через зворотній пошук нам не вдалось знайти першоджерело картинки. Проте сервіс Forensics показує, що для створення банерів був використаний фоторедактор. Підписи були зроблені завдяки графічному сервісу. 

Читайте також наш матеріал Як формуються хвилі дезінформації та в чому їхня небезпека? Досвід бота “Перевірка”. Якщо ж вам складно перевірити новину самостійно — надсилайте її нам у фактчек-бот.