Через блокаду транзиту до Калінінграда російські пропагандисти почали поширювати наративи, нібито рф має право напасти на Литву. Також вони поширюють дезінформацію, нібито НАТО відхрещується від цієї країни. У своїй брехні деякі медіа дійшли то того, що почали розповідати: литовці начебто вже розібрали залізну дорогу до міста. 

Насправді НАТО підтримує запроваджені санкції проти рф, дорогу ніхто не розбирав, а проросійські ЗМІ посилаються дописи із сатиричного видання. 

Що сталось?

З 18 червня Литва почала блокувати транзит вантажів, які проходили через її територію з росії до Калінінградської області та назад, поїздами та вантажними автомобілями.

Реакція Кремля виявилася жорсткою: вони вимагають, щоб Вільнюс відмовився від блокади вантажопотоку, інакше “росія залишає за собою право на дії щодо захисту своїх національних інтересів”, заявили в МЗС рф. Крім того, самопроголошений президент Білорусі Лукашенко порівняв дії Литви з “оголошенням війни”. 

Після цього російські видання почали поширювати дезінформацію про те, що Литва заманила НАТО у пастку, пішовши на загострення відносин із Росією через рішення обмежити транзит до Калінінграда. Про це заявила у бесіді з Foreign Policy старший науковий співробітник Центру стратегії та безпеки імені Скоукрофта Емма Ешфорд, пишуть ряд російських видань, такі як “Lenta.ru”, “РИА.Новости”, “Красная весна”, 

Спростування:

Литва діє в рамках санкцій, запроваджених проти рф. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг сказав, що країни НАТО схвалюють санкції ЄС. Він також додав, що “ці санкції важливі, оскільки дають путіну розуміння, що їм доведеться заплатити ціну за жорстокий військовий напад на Україну”.

Генсек НАТО

Далі проросійські канали поширили інформацію, нібито представник Пентагону вимагає виключити Литву з НАТО.

“Речник Пентагону вимагав виключити Литву з НАТО”, – йдеться у твіті, що приписує коментар генералу армії США Роберту Джефферсону. Генерал нібито попередив, що продовження блокади Калінінграда може призвести до “справжньої Третьої світової війни”.

Вперше цитату американського генерала Роберта Джефферсона опублікували 22 червня у російському виданні “Панорама”, яке позиціонує себе як сатиричне медіа: всі тексти тут не є реальними новинами.

Навіть більше, американського генерала з таким ім’ям та прізвищем не існує. На фотографіях, опублікованих у статтях, зображений генерал Роберт Неллер, який пішов у відставку ще у 2019 році.

На додачу до всього, заява була спростована речником НАТО в електронному листі Check Your Fact: “Це безглузда заява. Литва є цінним союзником НАТО, і Сполучені Штати не закликали до виключення Литви з НАТО”. 

Останніми днями у соцмережах також активно поширювали інформацію про те, що Литва розібрала залізну дорогу до Калінінграда. Цю інформацію подавали як українські, так і російські ЗМІ, розповідаючи, що Литва продовжує блокаду попри вмовляння Європи, нібито вже розібрали залізницю, що сполучає росію та Білорусь з містом. 

Це неправдива інформація, адже першоджерелом цієї новини є той самий сайт із сатиричними новинами “Панорама”. 

Висновок

Литва не має протиріч з політикою країн НАТО, навпаки, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг розповідає, що вони підтримують рішення, яке прийняла литовська влада. 

Російські ж пропагандисти посилаються на сатиричне видання, у якому всі новини вигадані. 

Читайте також наш матеріал Як формуються хвилі дезінформації та в чому їхня небезпека? Досвід бота “Перевірка”. Якщо ж вам складно перевірити новину самостійно — надсилайте її нам у фактчек-бот.