Фактчекери з Gwara Media провели аналіз повідомлень в соцмережах та ЗМІ щодо ймовірного референдуму. Про наші висновки читайте у статті.

Що сталося?

Ввечері 13 вересня до @perevir_bot почали надходити запити з приблизно однаковим текстом та невеликою різницею у часі. Всі вони стосувалися референдуму в Грузії. Це були як пости у тг-каналах, фб-акаунтах, так і дописи українських ЗМІ. Їх приблизний зміст наступний: в Грузії хочуть провести референдум щодо відкриття «другого фронту» з Росією. Про це заявив голова правлячої партії «Грузинська мрія» Георгій Кобахідзе.

Аналіз

Почнемо з того, що Георгій Кобахідзе, який згаданий майже у всіх постах щодо референдуму, був депутатом парламенту Грузії у 1992—1999 роках, та вже відійшов від справ. Наразі головою партії «Грузинська мрія» є його син Іраклі Кобахідзе.

Тепер щодо самої історії з «другим фронтом», яка точно не є новою. Раніше з цим питанням до Грузії публічно звертався секретар РНБО Олексій Данілов, а також радники Офісу президента України Михайло Подоляк і Олексій Арестович.

Чинна влада Грузії теж вже відповідала українським посадовцям на подібні заклики. Зокрема, наведемо заяву голови комітету з питань оборони та безпеки парламенту Грузії Іраклі Берая:

«Не те що секретар Ради безпеки України, хто б не закликав нас, влада Грузії не має наміру відступати від заявленої мирної політики. Так було раніше, так буде й у майбутньому… Я бажаю українському народу миру», – заявив він у відповідь на звернення Данілова під час телемарафону від 26 березня 2022 року.

Промові Іраклі Кобахідзе щодо референдуму передувала заява представника глави держави у Верховній Раді України Федора Веніславського, яка пролунала в ефірі грузинського опозиційного телеканалу «Пірвелі»:

 «Зараз грузинський народ має унікальну можливість змусити владу Грузії зробити конкретні кроки і “звільнити свої території – Абхазію та Цхінвальський регіон”».

Тепер щодо відповідної заяви Іраклі Кобахідзе від 13 вересня 2022 року:

«Високі посадовці української влади не можуть приховати, що вони декларують бажання відкрити “другий фронт” у Грузії та втягнути Грузію у військовий конфлікт, який зараз відбувається в Україні. Це відкрите повідомлення. Повторюю знову ж таки, ми можемо провести плебісцит і запитати у людей, хочуть вони цього чи ні, відкрити “другий фронт” у Грузії. Ми можемо слідувати тому, що говорять люди… Ще раз повторюся, треба запитати у людей хочуть вони, чи ні? Якщо вони не хочуть другого фронту в Грузії — я не знаю, якщо люди цього хочуть — тоді ми можемо це обговорювати».

Російські ЗМІ цю заяву політика майже одразу подали таким чином: Грузія вже розглядає можливість проведення референдуму щодо війни з Росією. Деякі ЗМІ пішли навіть далі й написали про вже ініційований референдум.

При цьому до поширення цієї новини долучились «пересічні» користувачі Фейсбуку та Твіттеру, які поширювали майже однаковий текст повідомлень, з тим же Георгієм Кобахідзе.

Проте на таке поширення інформації щодо референдуму вже наступного дня відреагували як чинна влада Грузії, так і сам Іраклі Кобахідзе.

14 вересня генеральний секретар «Грузинської мрії», мер Тбілісі Каха Каладзе заявив:

«Грузія не втягнеться ні в санкції, ні у війну. Другого фронту у Грузії не буде».

Сам Іраклі Кобахідзе в інтерв’ю телекомпанії «Руставі-2», яке вже ввечері 14 вересня було розміщене на фб-сторінці партії «Грузинська мрія», заявив наступне:

«Насправді в цій заяві [про проведення плебісциту – ред.] був певний сарказм та іронія. Ми знаємо, і це видно з опитування, що наше суспільство проти війни. Багато хто говорить, що будь-яке суспільство проти війни, але це не так. У конкретній ситуації суспільство може підтримувати війну, виходячи з того, що потрібне країні».

Грузинська влада вже неодноразово заявляла, що не збирається відкривати другий фронт. Цю тезу у травні підтверджував прем’єр-міністр Грузії Іраклі Гарібашвілі:

«У народу Грузії є довгострокова гарантія миру і другого фронту в Грузії не буде», — заявляв він журналістам.

Також 6 вересня на цьому наголосила Президентка Грузії Саломе Зурабішві́лі:

«Ми маємо категорично опиратися цій ідеї другого фронту. Ця [дезінформація] дуже деструктивна, тому що вона спрямована у бік окупованих територій, наших громадян, які там проживають, та їх де-факто урядів; це спроба посіяти страх перед тим, що може робити Грузія, а наша політика щодо цих територій є дуже чіткою – вони наші, вони наші громадяни, ми хочемо возз’єднання, ми не хочемо об’єднувати території війною, ми хочемо єдину Грузію, яка буде об’єднана колективним рішенням… а це наша жорстка політика», – заявила грузинська лідерка.

Висновки

Отже, хоча заяви щодо референдуму дійсно лунали, вони були вирвані з контексту, і тим більше не відповідають чинній позиції влади Грузії. Мова про відкриття «другого фронту» наразі не йдеться.

Хочемо звернути вашу увагу, що на тлі успіхів контрнаступу українських воїнів та паніці у прикордонних регіонах Росії, такі новини в інформаційному просторі дуже привертають до себе увагу. Адже, як свідчить Google Trends, пік активності запитів «референдум Грузія» в Росії (100%) припав на 13 вересня 21:00.

А в Україні пік цікавості до цього тренду був трохи згодом, а саме 14 вересня в 00:00.


Також ми бачимо, що такі новини не лише мають маніпулятивну природу, а й зроблені нашвидкуруч, оскільки навіть ім’я голови партії у публікації вказано з помилкою.

Традиційно: радимо довіряти тільки офіційним джерелам, не давати керувати вашою увагою та якщо маєте сумніви — надсилайте новини нам у @perevir_bot.

Над матеріалом працювала: Юліана Топольник