В Україні на Різдво за новоюліанським календарем храми відвідало всього декілька людей, а у Польщі українці отримують повістки. Фейкотня 15.01 – 21.01

Фактчек Редакція - 21 Січня 2024 | 17:36

Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

16.01.2024

Фейк. Масове захворювання на вірусну пневмонію на Харківщині

Telegram-канали «ХАРЬКОV НАРОДНЫЙ» (архів), «NEW KOBZAR» (архів) та «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» (архів) поширили допис про те, що на півночі Харківської області військові ЗСУ почали масово хворіти на пневмонію, а через них і місцеві жителі.

За словами фейкоробів, масове захворювання на пневмонію пов’язане з холодом, відсутністю теплого одягу, дефіцитом медикаментів та медичних працівників.

У дописі додають коментар від нібито військового лікаря, який поширив світлину з хворими.

«Хлопець майже мовчав, згорів від пневмонії»,  коментує своє фото український військовий»,  дописують фейкороби.

Чи дійсно на Харківщині масове захворювання на вірусну пневмонію — дізнавалися наші фактчекери. 

16.01.2024

Фейк. В Іраку знайшли карту, що свідчить про плани України захопити територію інших країн

Фактчекери грузинського видання Myth Detector знайшли у соцмережі Facebook допис (архів), автор якого стверджує, що його друг знайшов у Багдаді мапу з візуалізацією планів України захопити території деяких країн Європи. У публікації зазначають, що карту було знайдено в одному із барів столиці Іраку, який знаходився поруч з посольствами США та інших держав.

«Виявляється, наші українські «друзі» не тільки планували завоювати Росію, але й вважали Грузію, Вірменію та Азербайджан частиною своєї території»,  йдеться у дописі.

Що сталося насправді — читайте у матеріалі.

16.01.2024

Фейк. «ТЦК вже у Варшаві»: українці отримують повістки у Польщі

Низка проросійських Telegram-каналів, а саме: «Z-News | Армия 🅉 18+», «VOBLYA», «Урал VZ Дейли» (архів) «Украина.ру» (архів), «На самом деле в Днепре» (архів), «Russia News» (архів), поширили відео, в якому нібито йдеться про те, що ТЦК та СП видають повістки у Варшаві. 

«Дивіться, що робиться. ТЦК вже у Варшаві», – говорить за кадром людина.

Так, у відеоролику можна помітити двох чоловіків біля машини з військовими номерами: один у військовій формі, що занотовує на папері, а інший стоїть поряд – у червоній куртці. Чоловік, що у військовій формі просить його не знімати та додає: 

«Я прошу вас покинути межі Польщі та з’явитися у ваш ТЦК за місцем проживання»

Ця новина набула поширення й в інших анонімних пабліках, зокрема: «Труха⚡️Україна» (архів), «Джокер» (архів), «Gura Anton» (архів), а також зʼявилась на YouTube-каналі «Телеканал Конкурент TV- новини Луцька та Волині» (архів).

Тож, чи правда це – розбиралися наші фактчекери.

16.01.2024

Фейк. «До останнього»: німецький сатиричний журнал «Titanic» випустив обкладинку про українських військових

12 січня 2023 пропагандистський Telegram-канал «Олеся Лосева» опублікував обкладинку нібито від німецького сатиричного журналу «Titanic», де зображені українські військові в магазині автомата замість куль. Сама обкладинка містить заголовок німецькою мовою: «До останнього».

«Дуже точна ілюстрація того, що відбувається з українцями на фронті — тривалість їхнього життя, зазвичай дорівнює тривалості життя кулі в магазині», — коментують зображене на обкладинці пропагандисти.

Також цю новину поширили інші пропагандистські Telegram-канали, такі як «V🇷🇺Рука Кремля🇷🇺Z», «Шкварка News», та «BelVestnik».

Чи справді була така обкладинка — читайте в матеріалі.

16.01.2024

Фейк. Залужний створив петицію з вимогою відправити співробітників ТЦК на передову

До нас в чат-бот «Перевірка» надійшли запити з проханням перевірити правдивість відео (архів) з каналу «breakingnews_ukraine»,  що поширюється в соцмережах, зокрема TikTok та Facebook. Сам ролик складається з трьох планів:

  • на першому ведучий програми «Сніданок з 1+1»  Руслан Сенічкін анонсує виступ Залужного;
  • на другому сам головнокомандувач нібито розповідає, що через протизаконні дії ТЦК та СП він створив петицію до Президента в якій закликає відправити усіх робітників ТЦК на передову лінію, й замінити їх військовослужбовцями з обмеженою придатністю до служби. Залужний наголошує, що у разі якщо цього кроку не буде зроблено, він готовий подати у відставку;
  • на третьому плані демонструється посилання, перейшовши за яким нібито можна підтримати петицію головнокомандувача.

Тож, чи правда, що Залужний створив петицію з вимогою відправити співробітників ТЦК на передову — розбиралися наші фактчекери. 

17.01.2024

Маніпуляція. Влада Харківщини скорочує кількість дитячих садків 

Telegram-канал «ХАРЬКОV НАРОДНЫЙ» поширив новину (архів), що влада Харківщини збирається зменшувати кількість дитячих садків. Обґрунтування такого зменшення нібито у зменшенні кількості дітей дошкільного віку та реорганізацію структури установ. Зазначається, що передбачено скорочення дошкільних закладів на 21 у 12 територіальних громадах як-то:

  • Золочівська (3);
  • Борівська (1);
  • Барвінківська (1);
  • Ізюмська (3);
  • Оскільська (1);
  • Савинська (1);
  • Лозівська (2);
  • Кегичівська (1);
  • Вільхуватська (1);
  • Курилівська (2);
  • Шевченківська (1);
  • Харківська (4).

Одак чи дійсно ця новина правдива — дізнавайтеся у нашому розборі

17.01.2024

Фейк. Німецькі фермери вийшли на акцію протесту з гаслом: «Шольц в Сибір! Путін в Берлін!»

До нас у бот «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити чи дійсно німецькі фермери вийшли на акцію протесту з гаслом відправити канцлера Німеччини Олафа Шольца в Сибір, а президента РФ Володимира Путіна – у Берлін.

Так, цю новину поширили проросійські Telegram-канали «Первый Харьковский» (архів), «Пономарь Live» (архів), «Гродненские сливы – новости Гродно» (архів), видання «Мрія» (архів) та «Pravda.DE» (архів), а також блог-платформа «Дзен.Яндекс» (архів).

«Німецькі фермери хочуть у президенти Німеччини Володимира Путіна», – йдеться в дописі Telegram-каналу «Первый Харьковский».

Як доказ, пропагандисти додали фото, на якому зображений трактор, а на ковші закріплений плакат з написом:

«Шольц в Сибір! Путін в Берлін!».

Зауважимо, що жоден пропагандистський ресурс не зазначив, про яку демонстрацію німецьких фермерів йдеться.

Чи справді німецькі фермери вийшли на акцію протесту з гаслом: «Шольц в Сибір! Путін в Берлін!» — читайте в нашому матеріалі.

17.01.2024

Фейк. Сюжет USA Today: українські біженці в Європі нападають на темношкірих

8 січня у проросійських Telegram-каналах, зокрема у «Шейх Тамир» (архів), «МЫ РУССКИЕ»(архів), «Россия и Украина Новости: Спецоперация Z»(архів), «Мариупольская ПартиZанка» (архів) з’явилась новина, що містить відеосюжет з логотипом відомої медіакомпанії «USA Today».

В титрах до відео стверджується, що зростають міжрасові конфлікти, які ініціюють українські біженці в Європі. Нібито за останній тиждень поліція зафіксувала збільшення нападів на темношкірих європейців з боку українських біженців. Ба більше, заявляється, що у період з 25 грудня 2023 року по 3 січня 2024 року поліція зафіксувала понад 370 повідомлень про подібні випадки.

Аналіз сюжету — в нашому матеріалі.

17.01.2024

Фейк. В Україні на Різдво за новоюліанським календарем храми відвідало усього 10 людей

З 1 вересня 2023 року Православна Церква України одночасно з Українською Греко-Католицькою Церквою перейшла на новоюліанський календар. Так, у 2023 році вперше відсвяткувавли Різдво Христове не 7 січня, а 25 грудня. Це викликало критику з боку Російської Православної Церкви та появи серії маніпулятивних та фейкових повідомлень в проросійських Telegram-каналах.

Так, 30 грудня анонімні Telegram-канали «Шейх Тамир» (архів), «Voblya», а також російський пропагандистський ресурс «Мрія» (архів) поширили інформацію про те, що в Україні у свято Різдва Христового храми нібито відвідали близько 10 людей.

«На Різдво оголошене Зеленським прийшли… 10 людей», — йдеться у дописах пропагандистських ресурсів.

На підтвердження своїх слів автори допису опублікували зображення з невідомого храму, де пронумерували дев’ятеро людей. 

Чи справді в Україні на Різдво за новоюліанським календарем храми відвідало усього 10 людей — читайте у нашому розборі.

18.01.2024

Фейк. «Укрпошта» надсилає SMS з проханням вказати адресу

В SMS-повідомленнях, що надходять користувачам, йдеться про те, що посилка не може бути доставлена через неправильно вказану чи взагалі відсутність адреси. Щоб отримати посилку, користувачу пропонується перейти за посиланням в повідомленні та вказати правильну адресу.

«Ваша посилка надійшла на склад, але не може бути доставлена через неповну адресу. Скористайтеся цим посиланням, щоб підтвердити свою адресу протягом 12 годин», — йдеться в подібних повідомленнях.

Що не так з SMS-повідомленнями від «Укрпошти» — дізнавайтеся у нашому аналізі

18.01.2024

Фейк. Рівненська ОДА оголосила про припинення комунального обслуговування будинків за неявку їхніх мешканців до ТЦК та СП

Telegram-канал «Шейх Тамир» (архів) поширив світлину з оголошенням від Рівненської обласної державної адміністрації (ОДА). Де йдеться про те, що відповідно до українського законодавства про мобілізацію та соціальні послуги, мешканці одного з багатоквартирних будинків не будуть обслуговуватись місцевими комунальними підприємствами, оскільки чоловіки цього будинку не прийшли до військкомату.

«Нова міра згону простих українців на службу за «неньку» вже застосовується в Україні», – коментують світлину автори Telegram-каналу «Шейх Тамир».

Проте, що сталося насправді – читайте у матеріалі.

18.01.2024

Фейк. Румунія будує автомагістраль, щоб захопити українські території

Російський пропагандист Руслан Осташко у своєму Telegram-каналі (архів) поширив новину про те, що Румунія нібито планує захопити Україну. Пов’язує Осташко цю новину з будівництвом автомагістралі, що має з’єднати український кордон зі столицею Румунії Бухарестом.

«Передбачається, що її (автомагістралі – ред.) мета — забезпечити вихід до румунських портів в обхід Польщі, Угорщини та Словаччини», — дописують у Telegram-каналі.

Чи справді Румунія будує автомагістраль, щоб захопити українські території – читайте у нашому дослідженні.

19.01.2024

Фейк. Мольфар Нечай назвав точну дату закінчення війни 

Telegram-канал «‎Труха Запоріжжя» опублікував допис (архів), з назвою «‎ВІЙНА ЗАКІНЧИТЬСЯ ВЖЕ В ЦЬОМУ РОЦІ?».  У ньому  міститься інформація, що закарпатський мольфар Нечай, який начебто у 2013 році передбачив війну, зробив нову заяву яка «шокувала ЗМІ та всю Україну». Далі надається неповна цитата мольфара: 

«‎Дуже довго майбутнє України було туманним, але тепер картина прояснилась. Остаточне знищення росії відбудеться вже в грудні 2023 року, 1…»

Для того, щоб дізнатись повний зміст, потрібно перейти за посиланням наданим у дописі. 

Також до допису надається відео з пророцтвом від Нечая, де екстрасенс каже, що Україна стане Україною, коли нею будуть керувати чоловік із жінкою. Жінка буде старшою, а чоловік буде їй допомагати.

Чи дійсно відомий мольфар Нечай передбачив дату закінчення війни — з’ясували наші фактчекери. 

19.01.2024

Маніпуляція. «Шпалери» з фотографій загиблих: в українському селі майже всі загинули на війні

Telegram-канал «Укропский фреш» (архів)  поширив новину про те, що в одному з сіл в Україна з’явились «шпалери» з фотографій загиблих на війні. Фейкороби стверджують, що до початку повномасштабного вторгнення у населеному пункті проживали 500-600 людей.

«Зараз в селі лише пенсіонери та співробітники адміністрації. Проте багато плакатів та, навіть, квіти», – дописує «Укропский фреш».

Однак, що сталося насправді – читайте у нашому аналізі.

19.01.2024

Маніпуляція. Понад 50 тисяч мобілізованих з Чернігівщини загинули на війні

3 січня пропагандистський Телеграм-канал «Шейх Тамир» поширив (архів) інформацію про те, що у ЗСУ загинуло понад 50 тисяч мобілізованих із Чернігівської області. 

Автори допису посилаються на слова начальника Чернігівської ОВА В’ячеслава Чауса сказані ним на пресконференції.

«Посадовець заявив, що “загальна кількість мобілізованих громадян, які більше не повернуться до регіону, становить приблизно 50 тисяч осіб”» йдеться у дописі Telegram-каналу

Чи це дійсно так — читайте у нашому матеріалі.

19.01.2024

Фейк. Українцям, які не хочуть воювати — вибивають двері

У соціальній мережі Tik-Tok шириться відео (архів) на якому люди у формі правоохоронців вибивають двері до квартири. У підписі до відео зазначають: «Звичайне життя українця, який не хоче воювати».

Що сталося насправді – читайте на нашому сайті.

19.01.2024

Фейк. Bellingcat встановили зв’язок сина Джо Байдена з виробництвом церковних свічок в Україні

Пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» (архів) поширив публікацію, в якій стверджує, що у BBC опублікували ролик про розслідування Bellingcat щодо зв’язків Хантера Байдена з виробництвом церковних виробів в Україні.

«Як підсумок, диявол Харнтер Байден виготовляє свічки для українських церков», — дописують в Telegram-каналі.

Тож, чи справді Bellingcat встановили зв’язок сина Джо Байдена з виробництвом церковних свічок в Україні — читайте у нашому аналізі.

20.01.2024

Фейк. «Досить фінансувати Україну»: на концерті музиканта Moby закликали відмовитися від підтримки України

8 січня пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» повідомив, що на концерті відомого музиканта Moby, під час виступу одного з виконавців на великому екрані транслювався напис: «Stop Funding Ukraine» (укр. «Досить фінансувати Україну»). За докази, пропагандисти надають відео, що нібито було зафільмоване одним з глядачів під час виступу. Також пропагандисти надали скриншоти тексту нібито вибачень Moby, що були оприлюднені в Instagram сторіз виконавця.

«Мої найглибші вибачення перед тими, хто відвідав концерт в Лас-Вегасі 3 січня. Я та моя команда, вважаємо поведінку одного з виконавців, який брав участь в розігріві, неадекватною. Я та моя команда вважаємо, що музичний концерт не має бути сценою для політичних заяв. Я завжди сповідую принцип взаємної довіри у своїй роботі. Я ніколи не перевіряю свої робочі матеріали, з урахуванням тих, на які я покладаюся для розігріву свого шоу. Причина такої ситуації — моя довіра. Однак я продовжую довіряти людям. Щиро ваш, Moby», — йдеться в Instagram.

Також цю новину поширили й інші пропагандистські Telegram-канали, серед яких найбільше переглядів набрали публікації «НЕБОЖЕНА», «Дядя Слава», «ПУТИН в Telegram» та «Выпускайте Кракена!».

Але, що було там насправді — читайте в матеріалі.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.