Фейк. Сюжет USA Today: українські біженці в Європі нападають на темношкірих

Анна Орманжи - 17 Січня 2024 | 08:49

Російська пропаганда постійно створює фейкові відеосюжети з використанням логотипів відомих медіа. Ми вже досліджували та розбирали у наших матеріалах деякі з них. На черзі новий відеосюжет з логотипом відомої американської медіакомпанії «USA Today» про напади українських біженців на темношкірих в Європі. Аналіз сюжету — в нашому матеріалі.

Що сталося?

8 січня у проросійських Telegram-каналах, зокрема у «Шейх Тамир» (архів), «МЫ РУССКИЕ»(архів), «Россия и Украина Новости: Спецоперация Z»(архів), «Мариупольская ПартиZанка» (архів) з’явилась новина, що містить відеосюжет з логотипом відомої медіакомпанії «USA Today».

В титрах до відео стверджується, що зростають міжрасові конфлікти, які ініціюють українські біженці в Європі. Нібито за останній тиждень поліція зафіксувала збільшення нападів на темношкірих європейців з боку українських біженців. Ба більше, заявляється, що у період з 25 грудня 2023 року по 3 січня 2024 року поліція зафіксувала понад 370 повідомлень про подібні випадки.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

«USA Today»

«USA Today» — це американська новинна медіакомпанія. ЇЇ офіційні ресурси представлені сайтом, сторінками в багатьох соцмережах, серед яких Facebook, Linkedin, X, Instagram, Fflipboard та каналом на платформі Youtube. Медіакомпанія також має офіційний акаунт в месенджері Telegram, остання публікація на якому була здійснена у вересні 2023 року.

Усі відеосюжети «USA Today» мають розмір кадру:

  • 16х9;
  • 9х16.

У випадку розміщення в соцмережах, для яких притаманним є завантаження відео розміру 1х1 необхідний простір отримується завдяки різному фону, як-то чорний колір чи розмитий фон.

Ми перевірили всі офіційні ресурси компанії, на жодному з них немає відповідних новин або відеосюжету про заявлену статистику нападів українських біженців на темношкірих осіб на території Європи.

Аналіз відео

Провівши порівняльний аналіз відеосюжету, розміщеного у повідомленнях та оригінальних сюжетів «USA Today», ми з’ясували, що відеосюжет має:

  • логотип у верхньому правому куті, ідентичний до оригінального логотипа новинної компанії;
  • нетиповий для відеосюжетів медіакомпанії квадратний розмір кадру  1080х1080 пікселів.

Безпосередньо відеоролик це уривки з різних відео за різний період часу, поверх яких накладені анімовані англійські титри та фонова музика. Проаналізувавши відеоролик, ми з’ясували, що він містить:

  • уривки з відео різних неідентифікованих інцидентів;
  • уривок з відеосюжету ВВС за 1 березня 2022 року про нігерійську студентку Джесіку Оракпо, яка на момент початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну проживала в українському місті Тернопіль. Та після початку повномасштабної агресії РФ вирішила залишити Україну. Джесіка Оракпо у відео розповідає про спробу дістатися кордону з Польщею, щоб покинути територію України та стверджує, що їй відмовили у проїзді в евакуаційному автобусі, обгрунтувавши таке рішення тим, що рейс був організований тільки для громадян України;
  • ілюстраційне відео вулиці Нью-Йорку з видом на будівлю Крайслер-білдінг, що розташована на Манхеттені (The Chrysler Building).

Жодної інформації з приводу відповідної статистики про напади українських біженців на темношкірих осіб в Європі немає на офіційних ресурсах правоохоронних структур як окремих країн Європи, так і у ЄС.

Російські пропагандисти в черговий раз створили повністю вигаданий відеосюжет використавши логотип відомої новинної медіакомпанії «USA Today» з метою дискредитації українців які перебувають в країнах ЄС.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.