Фейк. На аукціоні «Sotheby’s» Україна намагалася продати «скіфське золото»

Анна Орманжи - 06 Січня 2024 | 17:00

Ми вже неодноразово спростовували дезінформацію щодо різних фейкових відеосюжетів від відомих іноземних медіа. Так, на початку грудня в російських Telegram-каналах з’явився відеосюжет від нібито видання «Bloomberg», про спробу продати «скіфське золото», що повернули Україні з Нідерландів, через онлайн аукціон «Sotheby’s». Чи дійсно це так – читайте в нашому матеріалі.

Що сталося?

6 грудня російські Telegram-канали, зокрема «Кали югаToday», «Шейх Тамир» (архів), «VZVOD» (архів), «Диванный генштаб 🚩 Карта СВО» (архів) та інші поширили новину з відеосюжетом нібито від американської медіакомпанії «Bloomberg», про спробу України продати 72 експоната з колекції «скіфського золота», яка наприкінці листопада повернулася з Нідерландів.

«Як повідомляє «Bloomberg», вже 1 грудня українська влада спробувала продати «скіфське золото» через онлайн-аукціон «Sotheby’s». На продаж було виставлено 72 експонати, за які Київ запросив трохи більше ніж 20 мільйонів доларів. Аукціон заблокував подібну спробу, але це не означає, що коштовності не будуть продані деінде» – стверджується у дописі.

У відеосюжеті йдеться про те, що ініціатором розміщення експонатів на аукціоні був відомий український колекціонер живопису Геннадій Корбан. Також відеосюжет містить уривок інтерв’ю головного виконавчого директора Sotheby’s, в субтитрах до якого нібито містяться висловлення Чарльза Стюарта щодо спроби розміщення експонатів на аукціоні.

«Таке ставлення до цієї колекції свідчить про повне нерозуміння її справжньої цінності для світу» – йдеться в субтитрах.

Новина поширювалась і користувачами у соціальній мережі Х (архів), платформі Youtube (архів) та російськими ЗМІ, зокрема «Утренний Юг» (архів).

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Розпочнемо наш аналіз з самого поняття «скіфського золота» і що про нього відомо.

«Скіфське золото»

Золоті артефакти з Криму, відомі як «скіфське золото» були виставлені в музеї Алларда Пірсона в Нідерландах у 2014 році, коли Росія окупувала Крим. Після окупації українського півострова, артефакти протягом майже 10 років перебували на зберіганні в музеї Нідерландів. Весь цей час тривав судовий процес, адже свої права на артефакти окрім України заявили й Музеї Криму.

Апеляційний суд Амстердама задовольнив позов про передачу кримських артефактів державі Україна на підставі Закону України «Про музеї» та наказу Міністерства культури України від березня 2014 року. Цей наказ надає міністру культури повноваження ухвалювати рішення про передачу музейних експонатів на відповідальне зберігання, якщо є ризик їх знищення, втрати або пошкодження. 

9 червня 2023 року Верховний суд Нідерландів затвердив рішення про повернення Україні «скіфського золота», а 27 листопада стало відомо, що артефакти прибули на територію Києво-Печерської Лаври у Києві. Колекція налічує 565 експонатів, серед них — античні скульптури, скіфські та сарматські прикраси, китайські лакові шкатулки, яким дві тисячі років. Після повернення, артефакти зберігатимуться у Національному музеї історії України, який був визначений як місце зберігання колекцій кримських музеїв до деокупації острова.

Геннадій Корбан

І хоча Геннадій Корбан дійсно розповідав, що має колекцію живопису, яку почав збирати приблизно з кінця 90-х років. Він бізнесмен та політичний діяч.

До того ж Генадій Корбан виїхав з України у 2022 році. Тоді він обіймав посаду керівника штабу Ради оборони міста Дніпро. Дозвіл на виїзд отримав як водій, що здійснює перевезення для потреб Збройних сил України. У липні 2022 року Геннадія Корбана, при спробі повернення, не пропустили на територію України. Згодом стало відомо, про позбавлення його громадянства України. Коментуючи це питання, Президент України Володимир Зеленський повідомив, що дане рішення було прийняте в межах чинного законодавства.

Жодної інформації про повернення Геннадію Корбану українського громадянства, перебування його на території України чи будь-яких зв’язків з експонатами «скіфського золота» немає. 

«Bloomberg»

Відома американська компанія «Bloomberg» є однією з провідних світових постачальників фінансової інформації та ринкової аналітики. Інтернет-ресурси компанії представлені у вигляді офіційного сайту та акаунтів в соцмережах Facebook, Linkedin, X (раніше Twitter) та Instagram. Серед медіапроектів компанії з відеосюжетами є такі як «Bloomberg TV+ Shows», «Bloomberg Originals», «Bloomberg Television». 

«Bloomberg» має декілька акаунтів на платформі Youtube: «Bloomberg Technology», «Bloomberg Television», «Bloomberg Quicktake», «Bloomberg Originals». Також компанія має декілька офіційних англомовних акаунтів в месенджері Telegram: «Bloomberg», «Bloomberg Law» та  «Bloomberg Crypto».

Ми перевірили всі офіційні ресурси як компанії, так і її медіапроектів і не змогли знайти ані відеосюжету, ані будь-якої згадки про спробу продажу у грудні експонатів «скіфського золота» через онлайн аукціон «Sotheby’s».

«Sotheby’s»

Аукціонний дім «Sotheby’s» був заснований у 1744 році в Лондоні, компанія має головний офіс у Нью-Йорку, а також офіси в 40 країнах світу. Офіційні ресурси компанії в інтернеті представлені у вигляді основного сайту, сторінок в соціальних мережах ХFacebook, Instagram, Weibo та Youtube каналі.

«Sotheby’s» представляє послуги для продажу предметів мистецтва та ексклюзивних товарів через аукціони та через продажі з фіксованою ціною, включаючи приватні продажі, електронну комерцію та роздрібну торгівлю.

Чарльз Ф. Стюарт (Charles F. Stewart) є головним виконавчим директором «Sotheby’s» з жовтня 2019 року.

Аукціони «Sotheby’s» — це події, де покупці роблять ставки на предмети в реальному часі. Аукціони зазвичай проводяться вживу у встановлені дати в одному з торгових залів компанії по всьому світу або онлайн в Інтернеті.

Для продажу через аукціон «Sotheby’s», власник повинен бути зареєстрованим користувачем з обліковим записом на сайті Sothebys.com. Після подання власником запиту на оцінку з переліком та зображеннями предметів для продажу, експертами компанії проводиться попередня оцінка. Тільки за умови погодження сторін про реалізацію продажу, після укладення приватного договору між власником та компанією, можлива організація аукціону.

Ми перевірили офіційні ресурси «Sotheby’s», інтернет архіви, кеш Google, жодної інформації про оголошення онлайн аукціону з експонатами «скіфського золота» немає.

Аналіз відео

Відеоролик, що поширюють пропагандистські пабліки містить такі елементи, як:

  • логотип у верхньому правому куті у вигляді анімованої стрічки з написом літерами світло-сірого кольору «Bloomberg»;
  • накладені субтитри англійською мовою;
  • фонову музику без супроводу речі;
  • фрагменти різних фото та відео.

В порівнянні з відео, поширеним в російських пабліках, тільки деякі відеосюжети, розміщені на основних ресурсах компанії «Bloomberg» та ефіри «Bloomberg Television» містять логотип у вигляді напису літерами світло-сірого кольору відповідного шрифту «Bloomberg». Проте, оригінальний логотип статичний (без анімації), до того ж відеосюжети мають інший формат (широкоформатний), притаманний для Youtube.

  • Відео містить набір загальнодоступних зображень, серед яких будівлі Національного музею Історії України та будівлі центру права та економіки Університету в Амстердамі;
  • уривки з відео за 28 листопада 2023 року, зробленого під час презентації окремих артефактів «скіфського золота” в Скарбниці Національного музею історії України;
  • уривок з відео прибуття вантажівки з експонатами на територію Києво-Печерської Лаври, опублікованого 27 листопада Державною митною службою України;
  • уривок з відео інтерв’ю Геннадія Корбана «Інформатор Дніпро» за 28 червня 2021 року;
  • уривки з відео аукціону «Sotheby’s», який проходив 8 березня 2017 року в Лондоні. На аукціоні було виставлено 60 лотів живопису;
  • уривки з відео аукціону «Sotheby’s», який проводився в Лондоні 6 вересня 2023 року. Лотами аукціону були виключно творчість та речі співака Фредді Мерк’юрі (двері, ранній проект Bohemian Rhapsody, стіл, куртка тощо);
  • уривки з відео інтерв’ю головного виконавчого директора «Sotheby’s»  Чарльза Стюарта каналу «ARTnews» за 28 червня 2020 року, в якому обговорювались питання можливостей та складнощів, з якими стикається компанія у рамках цифрової трансформації та коронавіруса.

Підсумуємо: відеосюжет з російських пабликів не є оригінальним сюжетом «Bloomberg». Кадри з відеосюжету містять набір загальнодоступних зображень та уривків з відео, серед яких трансляції аукціонів «Sotheby’s» принаймні з 2017 року, інтерв’ю головного виконавчого директора «Sotheby’s» Чарльза Стюарта у червні 2020 року, зображення та уривки відеосюжетів про експонати з колекції «скіфського золота» включно по 28 листопада 2023 року, які не мають жодного зв’язку до інформації в новині.

Генадій Корбан, не міг виставити на аукціон «скіфське золото», адже немає до нього жодного відношення.

На всіх платформах видання «Bloomberg» відсутні будь-які згадки про спробу України продати 72 експоната з колекції «скіфського золота». Також відсутні подібні згадки й на усіх офіційних ресурсах «Sotheby’s».

Висновок: фейк

Над матеріалом працювали: Анна Орманжи, Юліана Топольник

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.