Фейк. Масове захворювання на вірусну пневмонію на Харківщині

Алєся Ященко - 16 Січня 2024 | 07:56

Мережею шириться фейк про поширення вірусної пневмонії серед військових на Харківщині. Що сталося насправді читайте у матеріалі.

Що сталося?

Telegram-канали «ХАРЬКОV НАРОДНЫЙ» (архів), «NEW KOBZAR» (архів) та «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» (архів) поширили допис про те, що на півночі Харківської області військові ЗСУ почали масово хворіти на пневмонію, а через них і місцеві жителі.

За словами фейкоробів, масове захворювання на пневмонію пов’язане з холодом, відсутністю теплого одягу, дефіцитом медикаментів та медичних працівників.

У дописі додають коментар від нібито військового лікаря, який поширив світлину з хворими.

«Хлопець майже мовчав, згорів від пневмонії», коментує своє фото український військовий», дописують фейкороби.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Аналіз світлини

Почнемо з аналізу світлини, що додана до публікації. Цю світлину дійсно розмістив на сторінці у Facebook користувач Фісянчук Вадим. Проте на сторінці автора, нам не вдалося знайти даних, що він є військовим медиком. Натомість відомо, що він є військовослужбовцем 6-го прикордонного Волинського загону. Про це свідчать нагороди опубліковані на його сторінці Facebook.

Щодо допису, звідки пропагандистські пабліки взяли світлину, то там описана історія евакуації та допомоги побратиму, що хворів на пневмонію. Фісянчук розповідає про те, що хлопець тяжко хворів, проте лікарі врятували його й зараз він почувається краще.

«Маленький життєвий відрізок моєї історії та 20-річного Вови, якого виніс з поля бою. Хоч і сам був поранений, але Бог дав сили, а Янгол охоронець оберіг. Подолати прийшлося не так і багато +- 4-5 км. Але дуже ускладнювали ті постійні обстріли, та поля з посадками вкриті різними мінами, “лєпесками”, метеликами, протитанковими та піхотними. Хлопець вже майже не говорив він згорав від пневмонії. Лікарі врятували хлопця. Потім нас поетапно перевозили з госпіталю в госпіталь….», йдеться в дописі Вадима Фісянчука.

У публікації немає даних про те, що цей випадок стався у Харківській області. Інформації, де саме несе службу Волинський прикордонний загін, у публічному просторі немає. 

Пневмонія

Пневмонія це одна з форм гострої респіраторної інфекції, що впливає на легені. Викликати це захворювання можуть віруси, бактерії, грибки та мікроорганізми. Найпоширенішою причиною вірусної пневмонії є респіраторно-синцитіальна вірусна інфекція, що є гострою вірусною хворобою з групи ГРВІ. 

Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб декілька днів тому, 9 січня, повідомив: 

«Показник захворюваності (на ГРВІ – ред.) становить 89,76 на 100 тис. населення, що нижче рівня показника епідемічного порогу (415,06) на 78,4%».

Ми зателефонували до гендиректорки центру Любові Махоти та отримали наступну відповідь:

«Такого визначення як «спалах пневмонії» не існує. Пневмонія це один із симптомів захворювання на грип, ГРВІ чи COVID-19. А рівень захворюваності на близько 75% нижчий від епідпорогу. Тож про жоден «спалах» говорити не можна. Інтенсивність епідемічного процесу оцінюється як низького рівня».

Тож інформація про масове захворювання на пневмонію у військових Харківської області не відповідає дійсності.

Раніше ми вже стикались з подібними випадками дезінформації про спалахи хвороб у військових на Харківщині. Ці кейси націлені просувати наратив «Дискредитація української армії».

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.