Фейк. В Україні на Різдво за новоюліанським календарем храми відвідало усього 10 людей

Ігор Сум - 17 Січня 2024 | 09:22

З 1 вересня 2023 року Православна Церква України одночасно з Українською Греко-Католицькою Церквою перейшла на новоюліанський календар. Так, у 2023 році вперше відсвяткувавли Різдво Христове не 7 січня, а 25 грудня. Це викликало критику з боку Російської Православної Церкви та появи серії маніпулятивних та фейкових повідомлень в проросійських Telegram-каналах. В одному з таких матеріалів йдеться про те, що на Різдво храми в Україні відвідали близько 10 людей. Чи дійсно це так — читайте у нашому матеріалі.

Що сталося?

30 грудня анонімні Telegram-канали «Шейх Тамир» (архів), «Voblya», а також російський пропагандистський ресурс «Мрія» (архів) поширили інформацію про те, що в Україні у свято Різдва Христового храми нібито відвідали близько 10 людей.

«На Різдво оголошене Зеленським прийшли… 10 людей», — йдеться у дописах пропагандистських ресурсів.

На підтвердження своїх слів автори допису опублікували зображення з невідомого храму, де пронумерували дев’ятеро людей. 

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Аналіз

Перехід на новоюліанський календар

З 1 вересня 2023 року Греко-Католицька Церква України (рішенням Архиєрейського Синоду УГКЦ від 06.02.2023 року) та Православна Церква України (рішенням Помісного Собору це зробила Православна Церква України від 27.07.2023 року) перейшли на новий календар свят, та вперше відсвяткувала Різдво Христове не 7 січня, а 25 грудня. 

Тож прийняття цих рішень немає відношення до директив Президента України Володимира Зеленського.

Фото храму

Скориставшись сервісом Google зі зворотного пошуку зображень, на сайті «Волинь Post»(архів) ми натрапили на новину про Успенський собор Києво-Печерської Лаври. На світлинах опублікованих в статті, елементи інтер’єру (оздоблення колони, малюнок що утворює плитка на підлозі) схожі до тих, що поширили пропагандисти.

На Facebook-сторінці Української Православної Церкви (так званої УПЦ МП) розміщено панорамний огляд на 360 градусів інтер’єру Успенського храму. Порівнявши елементи оздоблення, ми пересвідчилися, що на пропагандистському фото зображено дійсно Успенський собор Києво-Печерської Лаври.

Також, з допомогою пошуку за ключовими словами в Google ми визначили, що зображення котре поширили Telegram-канали, є скриншотом одного з відео (архів), розміщеного в статті «Спілки православних журналістів (СПЖ)», присвяченій тому ж Успенському собору. 

«У розпорядженні СПЖ з’явилися відео та фотоматеріали з «різдвяної вечірні», яку сьогодні, 24 грудня, здійснюють представники ПЦУ в Успенському храмі Києво-Печерської лаври. На відео та фото зображений практично порожній храм, у якому на «богослужінні» окрім кількох «священнослужителів» ПЦУ присутні близько десятка вірян структури Думенка», — йдеться у статті.

Втім хочемо звернути увагу, що у статті зазначається, що на відео «вечірня», що проходила 24 грудня напередодні Різдва, а не Різдвяна літургія 25 грудня.

Зазначимо також, що на сайт неможливо потрапити з українського IP, треба тільки використовувати VPN.

Кількість людей на Різдвяній літургії в Успенському соборі

Наступним кроком, ми звернулися до представника пресслужби ПЦУ, який надав нам світлину з Різдвяної літургії (25 грудня) в Успенському соборі, де видно, що насправді вірян було багато.

За допомогою даного фото ми порівняли елементи оздоблення з тим, яке поширили пропагандисти. І пересвідчилися, що мова йде про один і той же храм.

Кількість людей на Різдво в ПЦУ та УГКЦ

Оскільки саме ПЦУ та УГКЦ перейшли на новий календар у 2023 році, відповідно вважаємо за доцільне навести світлини великої кількості присутніх вірян на Різдвяній літургії й в інших храмах. 25 грудня о 09:00 Божественна літургія з нагоди свята Різдва Господа Бога і Спасителя нашого Ісуса Христа відбулася в Софійському соборі Києва. Її очолив митрополит Епіфаній, предстоятель ПЦУ. 

Фото та скриншоти відео з Різдвяної утрені та Архиєрейської Божественної Літургії в Патріаршому соборі УГКЦ в Києві.

Також, зазначимо, що за повідомленням начальника Департаменту превентивної діяльності Нацполіції Максима Ахрамєєва, майже 10 мільйонів громадян відзначили Різдво 25 грудня.

«Українці у цей понеділок вже відзначили по новоюліанському церковному календарю одне з великих свят – Різдво Христове. Велика кількість громадян вирішила відзначати Різдво Христове 25 грудня — це майже 10 мільйонів громадян, які відвідали близько 7 тисяч культових споруд», розповів він.

Отже, російська пропаганда використавши реальне фото з «вечірньої» 24 грудня видала його за Різдвяну літургію, з намаганням дискредитувати українську Церкву та Президента України.

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.