У Львівській області від російського ракетного удару загинули понад 150 офіцерів НАТО, а Вінницький ТЦК заборонив продавати чоловікам перуки. Фейкотня 03.06 – 09.06

Фактчек Редакція - 09 Червня 2024 | 13:16

Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

04.06.2024

Фейк. Фонд «Єдине Суспільство» відкрив чергу на грошову допомогу у розмірі 4500 гривень  

Нашим користувачам бота «Перевірка» почали надходити повідомлення про те, що з ними намагалась зв’язатись консультант Ольга, яка є фахівцем з виплат фонду «Єдине Суспільство». В повідомленні зазначено, що наразі відкриті заявки на допомогу у розмірі 4500 гривень. 

«Вчора допомогу отримали 120 чоловік, а наразі черга складає 20 чоловік», — йдеться у повідомленні. 

Далі користувача агітують не чекати та записатись до черги за посиланням, що додається.

Чи дійсно фонд «Єдине Суспільство» відкрив чергу на грошову допомогу у розмірі 4500 гривень – далі в нашому матеріалі.

04.06.2024

Фейк. У Львівській області від російського ракетного удару загинули понад 150 офіцерів НАТО

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно російські війська завдали удар по Львівській області, внаслідок чого загинули офіцери НАТО. Допис з такою інформацією опублікували, зокрема, Telegram-канал «Военндело» (архів) та видання «АиФ» (архів):

«Офіцери НАТО ліквідовані на Яворівському полігоні у Львівській області. За інформацією джерел, знищені іноземні інструктори з Бельгії та Нідерландів».

У статті «АиФ» також наголошується що, на внаслідок удару по Яворівському полігону «кількість загиблих може перевищити 150 людей».

Що не так з цією новиною – перевіряли наші фактчекери.

04.06.2024

Фейк. «Навіщо нам такий світ, якщо там не буде України?»: заклик від 3 ОШБр

29 квітня 2024 Telegram-канал «Шаман Раху» опублікував світлину, на якій зображено рекламний банер 3 ОШБр з наступним слоганом:

«Навіщо нам такий світ, якщо там не буде України?»

«Кумедна фраза на банері в Київському метрополітені. Цікаво, чи вони розуміють, звідки оригінал?», – коментує у своїй публікації Telegram-канал.

Цю новину також поширили інші Telegram-канали, такі як «Медведь», «Графиня☢️изменившимся лицомъ бѣжитъ пруду», «ЭТО ДРУГОЕ», «РИТА ЭБЗЕЕВА», «Олеся Лосева» та «Харьковчаночка».

Як було насправді – розповідають наші фактчекери.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

04.06.2024

Фейк. Київський обласний ТЦК розігрує бронь від мобілізації

Телеграм-канали «Шейх Тамир» (архів) поширив інформацію про те, що в автобусах Києва лунає оголошення, в якому повідомляється, що Київський ОТЦК та СП нібито проводить розіграш серед всіх, хто оновив свої дані в ТЦК. Переможець вікторини, нібито отримає бронювання від мобілізації.

Чи справді Київський обласний ТЦК розігрує бронь від мобілізації – далі в нашому матеріалі.

05.06.2024

Фейк. Обкладинка The Economist присвячена тим, хто був застрелений під час спроби перетину кордону через річку Тиса

З 31 травня російські Telegram-канали, зокрема «Олеся Лосева», «На самом деле в Днепре» та інші поширили новину з зображенням, яке нібито є обкладинкою The Economist з заголовком «Річка смерті. Тисячі українців призовного віку ризикують життям, перепливаючи підступні води». Стверджується, що видання нібито присвятило обкладинку чоловікам, які під час спроби незаконного перетину кордону через річку Тиса, були застрелені працівниками Державної прикордонної служби України.

Ба більше, у деяких російських Telegram-каналах стверджується, що прикордонники України для запобігання незаконного перетину кордону почали використовувати американські протипіхотні міни M18A1 Claymore для мінування берега річки Тиса.

Новину поширили й російські пропагандистські ЗМІ, зокрема «ZOV Днепропетровск». Також поширення відбулось у соцмережі Х (архів) та TikTok (архів).

Розбір «обкладинки» – далі у нашому матеріалі.

05.06.2024

Маніпуляція. Справа про загибель 19 військових зі 128 ОГШБр «розвалилась» у суді 

Telegram-канал «Труха⚡️Україна» з посиланням на ЗМІ поширив інформацію (архів), що справа про загибель бійців Закарпатської 128 окрема гірсько-штурмової бригади розвалилась у суді через те, що прокуратура досі не зібрала достатню кількість доказів. 

Автори допису нагадують, що справа пов’язана з інцидентом, коли військових 128 ОГШБр зібрали на нагородження у прифронтовому селі на Запоріжжі, а в цей час армія РФ завдала по населеному пункту ракетний удар.

Також цю інформацію поширили й такі канали як-то: «Инсайдер UA | Україна | Новини», «Адвокат Права», «Україна 24/7 – новости».

Чи дійсно це так — розібрались наші фактчекери. 

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

07.06.2024

Фейк. У Харківській ОВА посадовцям та членам їхніх сімей наказали евакуюватися з прикордонних населених пунктів

З 2 червня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир», «Отряд ковпака», «Военный обозреватель» та інші поширили новину про те, що Харківська ОВА нібито видала непублічний наказ про евакуацію представників адміністрації та членів їх сімей з декількох населених пунктів області, зокрема: Липців, Слобожанського, Веселого, Нескучного, Тернового, Графського, Синельникового, Бочкового та Волхового.

Також цю новину поширили російські пропагандистські ЗМІ, зокрема «Мрія» та «ZOV Харьков».

Проте, чи це правда — читайте у нашому матеріалі.

07.06.2024

Фейк. Вінницький ТЦК заборонив продавати чоловікам перуки

Телеграм-канал «Шейх Тамир» (архів), «Медведь» (архів), «Кот Костян» (архів), поширили інформацію про те, що:

«Керівник ТЦК у Вінниці нібито заборонив продавати чоловікам перуки, щоб ті не намагалися ховатися від ТЦК, переодягнувшись у жінок».

На підтвердження своїх слів автори допису опублікували фото оголошення, що нібито було зроблено в одному з магазинів Вінниці.

Наскільки ця інформація відповідає дійсності – розбиралися наші фактчекери.

09.06.2024

«Що вони в Україні вживають», або чергова невдала спроба пропагандистів зобразити українців наркоманами

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов допис з Telegram-каналу «Военндело» (архів) з відео, на якому міський голова Львова Андрій Садовий гуляє плантацією коноплі.

«Це відповідь коментаторам, які питають, що там на Україні вживають… », — йдеться у дописі до відео.

Детальний розбір чергової спроби зобразити українців наркоманами — далі у матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

09.06.2024

Маніпуляція. В Україні англійська мова стала другою державною

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно англійську мову затвердили другою державною в Україні. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Gura Anton»:

«Я нас вітаю. Тепер можна сміливо розмовляти англійською і вимагати від поліції та ТЦК, суддів. Друга державна».

Що не так з цією новиною – далі у нашому розборі.

09.06.2024

Фейк. З п’ятого червня в Україні запроваджують відключення електрики тривалістю до 20 годин на добу

Наші користувачі чат-бота «ПЕРЕВІРКА» надіслали нам запити з проханням перевірити інформацію, чи дійсно з 5 червня в Україні запроваджують нові графіки відключень світла. У дописі зазначається, що було створено три групи по областях, де вказано, що перша група буде перебувати 7 годин без світла, друга 14, а третя 20 годин з відсутністю електроенергії на добу.

До допису надається список областей з посиланням на графіки відключень. У кінці автори зауважують, що термін дії таких відключень не визначений та надають посилання на Telegram-канал «Times of Ukraine», й спонукають користувача перевірити свій графік саме зараз. 

Чи дійсно з п’ятого червня в Україні запроваджують відключення електрики тривалістю до 20 годин на добу – далі в нашому розборі.

09.06.2024

Фейк. У Миколаєві хочуть мобілізувати пацієнтів обласного центру психічного здоров’я

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно адміністрація Миколаївського обласного центру психологічного здоров’я повідомила про проведення у закладі ВЛК (військово-лікарської комісії) та закликала родичів пацієнтів врятувати їх від мобілізації, не давши підписати папери. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Кот Костян – официальный канал»:

«У Миколаєві ТЦК збираються набирати мобіків у психіатричній лікарні. Лікарі просять родичів хворих бути присутніми й не дати душевно хворим підписати папери».

Однак, чи правдива ця новина – читайте на нашому сайті.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

09.06.2024

Фейк. BabyRock пропонує дитячі майстер-класи з приготування страв «Палаючий Крокус» та «Бєлгород під уламками»

6 червня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Олеся Лосева», «Украина.ру», «Дядя Слава» та інші поширили новину про те, що мережа ресторанів BabyRock у Києві нібито пропонує дитячі майстер-класи з приготуванням авторських патріотичних страв з назвами «Палаючий Крокус», «Уламки Кримського мосту», «Бєлгород під уламками» та «Янголи Донбасу під уламками».

«Піца зі смаком ненависті та жорстокості. Наступне покоління українців гарантовано отруєно лжепатріотизмом. Українська держава повинна бути знищена», — йдеться у дописах.

Також новину поширили російські ЗМІ, зокрема «Лента Новостей Белгорода» та акаунти на російських форумах «Отвага», «LiveJournal».

Що не так з цією новиною — читайте далі у нашому матеріалі.

09.06.2024

Фейк. У Херсоні пенсіонерам платять за інформацію про військовозобов’язаних

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно у Херсоні співробітники ТЦК та СП сплачують 25 доларів пенсіонерам за інформацію про місце проживання військовозобов’язаних чоловіків. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «RIDUS Новости»:

«Українські військкоми підкуповують пенсіонерів з підконтрольного Києву Херсона, виплачуючи їм по 25 доларів за дані про місце проживання чоловіків, які підлягають мобілізації».

Насправді це фейк. Детальніше про це — у нашому аналізі.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.