Маніпуляція. Англійська - друга державна мова України

Маніпуляція. В Україні англійська мова стала другою державною

Василина Гав'як - 09 Червня 2024 | 10:37

Мережею шириться інформація, нібито англійській мові в Україні надали статус другої державної. Чи дійсно це так — далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно англійську мову затвердили другою державною в Україні. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Gura Anton»:

«Я нас вітаю. Тепер можна сміливо розмовляти англійською і вимагати від поліції та ТЦК, суддів. Друга державна».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Автор цього допису Антон Гура позиціонує себе як «журналіст, котрий розказує правду».

Ми вже декілька разів спростовували інформацію, яку він поширював:

Отже, ми проаналізували надісланий допис.

Спочатку автор наголошує, що відтепер можна сміливо розмовляти англійською. Але ж в Україні англійською можна було спілкуватися завжди. 

Далі автор пише, що англійська — друга державна мова. Проте насправді відтепер англійська набуває статусу мови міжнародного спілкування в Україні.

Так, 4 червня Верховна рада в другому читанні ухвалила (архів) законопроєкт №9432 (архів) про застосування англійської мови в Україні.

Цей законопроєкт передбачає офіційно закріпити статус англійської мови як однієї з мов міжнародного спілкування в Україні. 

Про надання англійській статусу державної не йдеться. У пояснювальній записці законопроєкту йдеться про те, що євроінтеграційні прагнення України визначають, зокрема, і визнання європейських стандартів у сфері мовної політики:

«Трансформація статусу англійської мови в Україні — це необхідність і стратегічний крок до повноцінного членства нашої держави в ЄС».

Насправді цей законопроєкт визначає категорію посад, кандидати на які мають володіти англійською мовою. Серед них:

  • державні службовці категорії «А», а також «Б» і «В», перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України;
  • голови місцевих державних адміністрацій, їхні заступники
  • працівники органів місцевого самоврядування (крім виборних), основні посадові обов’язки яких передбачають виконання функцій з міжнародного співробітництва;
  • військовослужбовці офіцерського, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України;
  • поліцейські середнього і вищого складу Національної поліції України, посади начальницького складу інших правоохоронних органів, посади начальницького складу служби цивільного захисту, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України;
  • прокурори;
  • працівники податкових та митних органів, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України;
  • керівники, члени виконавчого органу, члени наглядової ради (ради директорів) та інші посадові особи державних підприємств, господарських товариств, у статутному капіталі яких більш ніж 50 відсотків акцій (часток) належать державі;
  • керівники державних наукових установ;
  • керівники закладів вищої освіти. 

Крім того, законопроєкт сприяє розповсюдженню англійської мови у сферах освіти, культури, транспорту та медицини. Наприклад:

  • обов’язкове вивчення англійської дітьми старшого дошкільного віку
  • інформаційні вказівники про туристичні обʼєкти, а також оголошення на транспортних вузлах подаються англійською мовою
  • інформація про заклади охорони здоров’я може подаватися англійською мовою

«Раніше в Україні не було спеціального законодавчого акта, який регулював би особливості застосування англійської мови як мови міжнародного спілкування. Тому МКІП активно долучилося до розробки, щоб підвищити ключову в умовах процесу глобалізації компетенцію українців. Крім того, членство нашої держави в ЄС неможливе без підвищення статусу англійської», — повідомив т. в. о. Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.

Отже, насправді Верховна Рада у другому читанні ухвалив законопроєкт № 9432 щодо застосування англійської мови в Україні. Цей крок наближає Україну до членства в Європейському Союзі та сприяє підвищенню конкурентоспроможності українського бізнесу, науки, освіти та органів влади. Відтепер англійська набуває статусу мови міжнародного спілкування в Україні, а не стає другою держаною, як повідомив Антон Гура.

Висновок: маніпуляція

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.