Фейк. У Харківській ОВА посадовцям та членам їхніх сімей наказали евакуюватися з прикордонних населених пунктів

Анна Орманжи - 07 Червня 2024 | 09:33

Останнім часом ми зафіксували значну активізацію роботи російської пропаганди щодо міста Харкова та області. Цього разу, мережею поширили зображення, яке нібито є наказом Харківської ОВА про організацію евакуації представників адміністрації та членів їх сімей з декількох прикордонних населених пунктів області. Розбір «наказу» далі у нашому матеріалі.

Що сталося?

З 2 червня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир», «Отряд ковпака», «Военный обозреватель» та інші поширили новину про те, що Харківська ОВА нібито видала непублічний наказ про евакуацію представників адміністрації та членів їх сімей з декількох населених пунктів області, зокрема: Липців, Слобожанського, Веселого, Нескучного, Тернового, Графського, Синельникового, Бочкового та Волхового.

Також цю новину поширили російські пропагандистські ЗМІ, зокрема «Мрія» та «ZOV Харьков».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Проаналізувавши зображення документа у новині, ми з’ясували, що «наказ» містить як велику кількість порушень щодо складання та оформлення організаційно-розпорядчих документів так і неіснуючі назви населених пунктів області, некоректні вислови та скорочення, з основних моментів:

  • використання грифу «НАКАЗУЄМО», який використовується тільки у спільних наказах, замість «НАКАЗУЮ»;
  • використання неофіційних назв для посад представників органів місцевого самоврядування, тобто «мер» замість «міський голова»;
  • відсутність у вступі, де вказується причина видання наказу, посилань на конкретний указ, рішення тощо. Наказ видається на підставі й на виконання діючих законів (указів, рішень тощо) вищих державних органів;
  • відсутність пункту наказу, в якому вказується на кого покладається контроль за виконанням даного наказу;
  • відсутність в Харківській області населеного пункту з назвою «Волхове»;
  • використання вислову «забезпечити поголовний список».

Наступним кроком, для порівняльного аналізу підпису на зображення з оригінальним підписом начальника Харківської ОВА Синєгубова. Так, ми використали наказ за 2022 рік та наказ за 2023 рік, розміщені на офіційному сайті Харківської ОВА. Навіть без залучення відповідних спеціалістів, результати аналізу свідчить про те, що підпис на документі підроблений.

Також ми звернулись з інформаційним запитом щодо дійсності такого наказу до пресслужби Харківської ОВА. У відповідь прессекретарка ОВА Олена Шаповал повідомила, що наказу під таким номером за 2024 рік просто не існує, оскільки нумерація виданих адміністрацією наказів станом на 4 червня не досягла числа 121.

З відповідним номером «121 В» Харківська ОВА видала розпорядження 1 березня 2024 року про переоформлення ліцензії на провадження освітньої діяльності у сфері повної загальної освіти.

«Майже щодня фіксуємо нові хвилі чергових ворожих ІПСО, які спрямованих на дестабілізацію внутрішньої ситуації, підриву довіри до органів влади та ЗСУ… Інформація про евакуацію органів влади з населених пунктів півночі області чи інформація про новий етап евакуації жителів цих громад не відповідає дійсності та є ворожим ІПСО», наголосила посадовиця.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.