Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Рапорт про сексуальне насилля в ЗСУ

Фейк. Телеграм-канал «Отряд Ковпака» поширив зображення документа, який є нібито рапортом командира військової частини АА3306, полковника Е. Хорошуна, наданого начальнику військово-медичного клінічного центру «Головного військово-клінічного госпіталю» генерал-майору Казмірчуку А.П. 

В ньому йдеться про те, що «до травматологічного відділення «Військово-медичного клінічного центру Північного регіону» (в/ч А3306) надійшло 149 військовослужбовців із діагнозом «ушкодження аногенітальної ділянки та прямої кишки», ймовірно, отримані внаслідок насильницьких дій сексуального характеру». 

Однак, це фотофейк.

Як зазначає Центр протидії дезінформації, про підробне походження даного документу свідчать наступні ознаки:

  • «документ» не відповідає правилам українського діловодства;
  • виявлено графічне втручання в підпис, що «посвідчує документ»;
  • «документ» поширюється виключно пропагандистськими пабліками мережі Telegram.

У Німеччині вимагають повернути допомогу

Маніпуляція. До нашого бота Perevirka надійшли запити від схвильованих користувачів. Згідно зі знайденою ними інформацією, українські біженці в Німеччині нібито повинні повернути вже надану їм фінансову допомогу. Дописи про такі вимоги наразі мають великий розголос у ТіkTok та Instagram. Ми взялися перевірити по одному допису зі згаданих соцмереж.

На фото можна побачити, що повідомлення прийшло служби соціального забезпечення міста Франкфурт-на-Майні. У ній йдеться про те, що потрібно повернути певну кількість коштів з допомоги.
На це може бути декілька причин:

  • Приховування активів чи доходів або маніпуляції з ними при поданні заявки на отримання допомоги та приведенні власних активів; 
  • Помилка, яку допустила сама соціальна служба коли призначається допомога (таке також можливо), що призвело до надмірної виплати коштів на користь отримувача;
  • Зміна власних економічних умов, яка призвела до збільшення активів чи доходів і не була повідомлена органу-розпорядника. Причиною, серед іншого, може бути зміна житлових умов або працевлаштування.

Детальніше про цю маніпуляцію читайте у нашому матеріалі

Нацистський напис на шоломі українського військового

Фейк. В закритому проросійському телеграм-каналі «Сводка» поширили фото двох військовослужбовців української армії.

 

За повідомленнями пропагандистів, на шоломі українського «бойовика» помітно нацистський напис «Jedem das seine», що з німецької означає «кожному своє». Саме такий вислів написали німецькі нацисти на воротах одного з своїх концтаборів. Тому вважається, що заклик «кожному своє» пов’язаний саме з ідеями нацистів стосовно вбивства мирного населення та геноциду.

Ми перевірили чи відповідає ця інформація дійсності та з’ясували навіщо ворог поширює подібні фото.

Для цього ми застосували зворотний пошук. Виявилось, що це фото музичної групи «Антитіла». Фото було надане BBC в інтерв’ю про групу. Після початку повномасштабного вторгнення гурт припинив діяльність та у повному складі долучився до оборони нашої держави.

Отже, для того, щоб отримати фейкове фото оригінал зображення віддзеркалили, обрізали та нанесли фейковий напис.

Іспанський журнал помістив на обкладинку рекламу з Зеленським – чорною дірою

Фейк. Виробництво фейкових обкладинок про Україну російськими пропагандистами вже поставлено на потік. Читайте спростування правдивості однієї з них. Але фейкороби й далі продовжують створювати хибні інфоприводи, тому сьогодні ми розглянемо ще один.

В російському інфопросторі поширили фото обкладинки журналу El Jueves, на якій зображено дещо змінені елементи відомої фотографії «Поцілунок на Таймс-сквер» та рекламу з Володимиром Зеленським. Це зображення теж раніше було поширено ворогом. Так за їх словами, це реклама на вулиці Таймс-сквер присвячена 150-річчю Американського музею природознавства. 

«Чорна діра – це той хлопець з України» – основна цитата цього повідомлення.

Ми перевірили цю інформацію на достовірність та з’ясували наступне.

Для початку поглянемо на саму обкладинку. Основний наратив цього інфоприводу – поширення інформації про втому світу від допомоги Україні та від персони Володимира Зеленського. 

Ми перевірили офіційну сторінку даного видання. Такої обкладинки не було знайдено. Тому варто поглянути на основні елементи фальшивого журналу.

Порядковий номер журналу вказано як №2,373. При цьому на штрих-коді вказано номер 02365. На обкладинках з офіційної сторінки журналу порядковий та номер штрих-коду збігаються. До того ж останній випущений журнал вийшов під номером №2,372. Отже, доречно припустити, що за основу обкладинки фейкороби взяли журнал під номером №2,365, про що свідчить штрих-код фейкової обкладинки. 

Отже, надана фейкоробами обкладинка немає нічого спільного з реальністю. Варто зауважити, що раніше фактчекери VoxCheck вже спростовували інформацію про фейкову обкладинку цього іспанського сатиричного видання з зображенням президента України та російських ракет. Тоді пропагандисти використали такий самий штрих-код, як в журналі №2,365. Варто зробити висновок, що фейкороби навіть не змінюють обкладинку на базі якої створюють свою брехню.

Перейдемо до аналізу самої реклами на Таймс-сквер.

«Марс – не шоколад, Молочний шлях – не шоколад, Чорна діра – той хлопець з України»

Надана фейкова обкладинка є малюнком зробленим саме з цього відео. Проте й сама реклама не має нічого спільного з реальністю. 

Так на відео вказано, що дана реклама присвячена 150-річчю Американського музею природознавства. Проте, засновано його було 1 869 році. Святкування ювілею відбувалось у 2019 році, що підтверджують дані зі сторінки музею. 

В мережі це відео вперше було поширено 8 листопада. Але на зображенні ми зафіксували рекламу присвячену святу Хеловіну. Тому варто зауважити, що це відео було знято ще в жовтні.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.