Проросійськими телеграм-каналами почала ширитись обкладинка журналу Charlie Hebdo, яка нібито присвячена «де-елекрифікації» України. На ній зображена геолокація Києва на чорному фоні з підписом «Ми перейшли на темну сторону». 

Що відомо ?

Продовжуючи терор цивільного населення, Росія вдалась до нової тактики. В період з 10 по 20 жовтня було завдано шкоди більш ніж 400 об’єктам у 16 регіонах нашої країни, серед яких десятки енергетичних об’єктів, про що повідомив премʼєр-міністр Денис Шмигаль. А 27 жовтня ворожа армія знову обстріляла Київщину, спричинивши виведення з ладу «низки критично важливих об’єктів країни», повідомили у КМДА.

З метою врегулювання напруги та відновлення енергомережі українців просять зменшити навантаження на систему та помірно використовувати електрику. Також у різних регіонах запровадили планові відключення світла.

Президент Володимир Зеленський повідомив, що РФ намагається створити картинку успіхів на фронті через удари по енергетиці України, проте ця інформація не відповідає дійсності.

21 жовтня пропагандиські канали в Telegram опублікували обкладинку спецвипуску видання Charlie Hebdo, що нібито присвячений відключенню електроенергії на території України. Про це повідомили понад 10 пропагандиських телеграм-каналів, зокрема “Шептун”,”Шкварка News” та інші. Ми перевірили, чи дійсно існує такий випуск журналу і чому обкладинку так активно поширюють. 

Аналіз

Обкладинка вказує, що випуск журналу нібито вийшов 21 жовтня. Першим кроком ми перевірили наявність такого випуску на офіційній сторінці французького сатиричного видання Charlie Hebdo. За даними сайту, останній випуск датується 19 жовтня, і журналу з подібною обкладинкою серед останніх випусків немає.

З дат виходу інших номерів стає зрозуміло: публікація відбувається раз на тиждень. Відповідно, наступний журнал має вийти 26 жовтня.

Всі наявні в архіві номери журналу виходили за цим графіком, навіть спеціальні випуски: наприклад, спецвипуск №101 від 1 червня вийшов разом з плановим випуском №1558.

Також ми знайшли ще одну невідповідність: справжні спецвипуски Charlie Hebdo нумеруються окремо. Так, минулий спецвипуск мав номер 101, відповідно наступний мав вийти під номером 102.

У той час як творці обкладинки з блекаутом просто присвоїли виданню номер наступного планового випуску. 

Помилку також допустили й при формуванні штрихкоду. Так, всі планові видання виходять з кодом L 14057, а спецвипуск з L17148. Фальшива обкладинка вийшла з кодом L17158, що ймовірно є поєднанням обох кодів.

Припускаючи, що за шаблон обкладинки було взято спецвипуск №101, ми порівняли контур заливки обох обкладинок шляхом обʼєднання фото. Аналіз підтвердив: для того, щоб отримати фальшиву обкладинку журналу, фейкороби просто відредагували специвипуск №101.

Всі ж інші номери журналу характеризуються рівними контурами без вигинів. На обкладинці, поширеній у телеграм-каналах, ми також знайшли ознаки фоторедагування. Наостанок, зворотний пошук за фото не дав результатів. 

Щодо фрази «Ми перейшли на темну сторону» на обкладинці, то самі ж російські фейкороби повʼязують її з написом на футболці президента України, у якій він позував для форуму Founders Forum London.

Висновки

​​На обкладинці ми знайшли ознаки роботи фоторедактора та елементи, що не відповідають загальній логіці видавництва Charlie Hebdo. Тож новий «випуск» є всього лише черговою неякісною спробою дискредитації України.

Нагадаємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media. 

Над матеріалом працювала Алєся Ященко.